Ceny w SAP MM Net, Gros, Effective?

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
dstusio
Posty: 71
Rejestracja: czw sty 12, 2012 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Ceny w SAP MM Net, Gros, Effective?

Post autor: dstusio »

Witajcie.
Uprzejma prośba o wyjaśnienie "po polsku" i zrozumiale pojęć cen w SAP: net, gros, effective.

Oczywiście wiem że:
Net to cena mat plus dodatkowe opłaty / rabaty itp (ale chyba bez transportu?)
Gros - tzw Raw Price czyli bez żadnych dodatków itp.
Effective - on idea:)

Aha.
A druga sprawa - robię PO na usługę AC01. W linii PO mam Net price, zaś w szczegółach dla linii (Zakładka Usługa) mam juz Gros. Skąd to i dlaczego te ceny Gros nie dają mi w sumie ceny Net na linii PO?

Dzięki i pozdrawiam
Daniel
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Ceny w SAP MM Net, Gros, Effective?

Post autor: mgabryel »

Gross Price GP (Cena Brutto) - jest to cena podstawowa z cennika bez żadnych rabatów i opłat dodatkowych

Net Price NP Cena Netto = GP - rabaty + opłaty dodatkowe sprzedającego (bez transportu) przez to zwana jest też ceną netto sprzedajacego (Vendor's Net Price), widzimy ją później na fakturze

Effective Price EP Cena Efektywna = NP + koszty transportu + inne opłaty dodatkowe nie związane bezpośrednio ze sprzedającym np. podatki nieopisywalne, koszty dodatkowe odprawy celnej np. badania laboratoryjne, oplaty portowe etc.
Innymi słowy wartość EP mówi ile rzeczywiście kosztuje nas ostatecznie jednostka towaru przyjęta na magazyn.

Prosty przykład:

Cena z cennika = 100 EUR = GP (Gross Price)
Rabat: 10 EUR
NP (net price) = 100 - 10 = 90 EUR
Transport 20 EUR, badania labo 5
EP = 90+20+5 = 115 EUR i po tyle powinno wycenić się przyjęcie materiału w systemie (GR).

Relacje między poszczególnymi cenami na zamówieniu można dokładnie prześledzić w sczegółach pozycji w zakładce Warunki, można tam zobaczyć jakie warunki zostały uwzględnione przy obliczaniu NP i EP.
dstusio
Posty: 71
Rejestracja: czw sty 12, 2012 12:54 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ceny w SAP MM Net, Gros, Effective?

Post autor: dstusio »

Dziękuję za uporządkowanie wiedzy.
Pozdr
Daniel
ODPOWIEDZ