Jednostka miary EA (each)

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
janeczek
Posty: 16
Rejestracja: ndz lut 24, 2013 9:39 pm
Has thanked: 7 times

Jednostka miary EA (each)

Post autor: janeczek »

Witam wszystkich forumowiczów,
Mam problem z jednostką miary EA? Do czego ona służy? Wygląda jak "sztuka", ale w systemie mamy jeszcze jednostkę miary ST, która też wygląda jak "sztuka".
Jaka jest między nimi różnica? Kiedy je stosować?
tomek_mod
Posty: 89
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:06 am
Lokalizacja: Gdańsk/Szczecin
Been thanked: 15 times

Re: Jednostka miary EA (each)

Post autor: tomek_mod »

hej,
w stadarcie EA (each, every) jest z 3ma miejscami po przecinku, PC (product unit, piece) jest bez miejsc po przecinku - oczywiście można to zmienić. Jeżeli chcemy korzystać z EA jako szt. to raczej zmienia się w konf. tak aby miała cechy PC/ST inaczej np. przy chęci nadania nr seryjnego okazuje się, że podana jednostka miary jest dyskretna i nie można itp.
janeczek
Posty: 16
Rejestracja: ndz lut 24, 2013 9:39 pm
Has thanked: 7 times

Re: Jednostka miary EA (each)

Post autor: janeczek »

Trochę dziwna ta jednostka miary EA z trzema miejscami po przecinku. Trudno mi sobie wyobrazić podział sztuki na tysiączne części - na ale może SAP tak ma i ja po prostu nie rozumiem tej głębokiej mądrości.

Jeśli zmieni się konfigurację EA i wyłączy miejsca dziesiętne. Wtedy w systemie będą dwie identycznie skonfigurowane jednostki miary (sztuki), choć technicznie to inne jednostki. Zakładamy dużo indeksów materiałowwych i na pewno raz będą używane EA, innym razem ST. Czy to nie spowoduje problemów?
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: Jednostka miary EA (each)

Post autor: tombalc »

Konia z rzędem temu, kto potrafi przetłumaczyć JM Each na jezyk polski. Po prostu się nie da. W standardzie SAP ECC 6.0 jest tłumaczenie na "każdy". Totalna bzdura z google translatora wzięta.
JM EA jest stosowana jako miara liczności. Jest bardzo uniwersalna i może określać ilość np. pudełek, paczek, kłebków, zwojów, butelek, garści, pakietów czy kto tam sobie jeszcze wymyśli. Jest więc jednostką dość uniwersalną w odróznieniu od sztuki, która z założenia jest niepodzielna. Pudełka i kłebki mogą być natomiast niepełne, stąd 3 miejsca dziesietne.
Jednostką handlową EA to może być opakowanie zawierające wiele sztuk, więc nie można tych jednostek stosować zamiennie.
Ostatnio zmieniony wt lut 26, 2013 10:13 pm przez tombalc, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Balcerzak
janeczek
Posty: 16
Rejestracja: ndz lut 24, 2013 9:39 pm
Has thanked: 7 times

Re: Jednostka miary EA (each)

Post autor: janeczek »

Z tego wynika, że jednostka EA jest jednak poprawnie skonfigurowana w standardzie i nie powinno się jej zmieniać na podobieństwo ST - dobrze Cię zrozumiałem?
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: Jednostka miary EA (each)

Post autor: tombalc »

janeczek pisze:Z tego wynika, że jednostka EA jest jednak poprawnie skonfigurowana w standardzie i nie powinno się jej zmieniać na podobieństwo ST - dobrze Cię zrozumiałem?
Tak uważam. Dobrze mnie zrozumiałeś.
Jednak trudno jest zaadaptować JM EA w języku polskim. Trudno mi sobie wyobrazić na fakturze pozycję:
Worek ziemniaków po 10 kg - ilość 10 każdy
Prędzej zastosowałbym sztuki:
Worek ziemniaków po 10 kg - ilość 10 szt
W angielskim nie ma tego problemu.
My mamy niestety system korporacyjny, w którym główną JM jest EA. Potworny problem z tłumaczeniem na PL, ale ze względu na naszą działalność zdecydowaliśmy się tłumaczyć EA na OP - opakowanie. Może się nie wyłyżwi. :wink:
Tomasz Balcerzak
ODPOWIEDZ