Nazwa komputera w spool

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Nazwa komputera w spool

Post autor: karol.dabrowski »

Cześć,

w standardowej historii wydruków w spoolu widzę informacje o statusie, dacie, godzinie i nazwie użytkownika który wydruku dokonał. Czy jest mozliwośc sprawdzenia z jakiego hosta (IP, nazwa itp.) dokonano konkretnego wydruku?

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: dominik.tylczynski »

Jestem przekonany, że nie ma takiej informacji.
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: karol.dabrowski »

Dzięki. Wolałem się upewnić by się nie okazało że "patrzę, a nie widzę".

Mówiąc szczerze myślałem że SAP gdzieś jednak przechowuje info o hoście z którego nastepuje wydruk. Przykładowo ktoś wydrukuje listę księgowań wypłat z loginu kolegi i potem kolega ma problem ;) Taka informacja rozjaśniłaby wątpliwości.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: dominik.tylczynski »

Pytałeś o adres komputera, z którego poszedł wydruk a nie o login użytkownika. Login jest widoczny w SP01.
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: karol.dabrowski »

dominik.tylczynski pisze: pt lut 17, 2017 9:21 am Pytałeś o adres komputera, z którego poszedł wydruk a nie o login użytkownika. Login jest widoczny w SP01.
Tak, pytałem o adres. Login tam jest, ale przypuśćmy że znam hasło kolegi, zaloguje się na swoim komputerze i wydrukuje jakieś poufne dane. Problem będzie miał kolega ponieważ w spoolu widać tylko usera. Natomiast gdyby tam był adres hosta to od razu wiadomo kto narozrabiał :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: dominik.tylczynski »

Jeśli znasz i pracujesz na haśle kolegi to masz znacznie większy problem niż sprawdzenie IP hosta, z którego został wygenerowany wydruk. Udostępnianie haseł to jest naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa w firmie i powinno być piętnowane z cała stanowczością. Raportowanie IP nic tutaj nie pomoże. Sugeruję przede wszystkim uszczelnienie zasad bezpieczeństwa.
To jest trochę tak jakbyś oddał komuś klucze do mieszkania, a potem się zastanawiał kto włączył telewizor.
yacol
Posty: 561
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 4:32 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: yacol »

No i zawsze można się zalogować na komputerze kolegi i zapodać wydruk. Wówczas nawet znajomość IP nie bardzo jest przydatna.
Pozdrawiam,

Jacek Witczak
http://novertio.pl
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: wojtas7 »

Chyba że jest SSO, chyba że znamy wtedy też hasło do Windowsa :-)

Ale prawdę mówiąc słaba firma, skoro ma SAP to musi być duża, i w ogóle sytuacja z dzieleniem się hasłami jest możliwa...
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: karol.dabrowski »

Panowie żeby dyskusja nie poszła za daleko - sytuacja jest hipotetyczna, nie znam haseł kolegów i nie współdzielę z nikim loginów. Ale podobną sytuację miałem kilka tygodni temu - ktoś potrzebował wiedzieć z jakiego komputera poszedł wydruk, nie byłem w stanie udzielić odpowiedzi. Nie było to nic istotnego, ale mogą przydarzyć się poważniejsze sytuacje jak przeze mnie wspomniana i uważam że tego typu informacja byłaby użyteczna.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: wojtas7 »

Jeśli nie dzielicie haseł to użytkownik jest jak najbardziej widoczny w Spoolu, więc po co jeszcze informacja z którego komputera to zrobił?
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: karol.dabrowski »

Ponieważ istniało podejrzenie, że ktoś "poznał" hasło kogoś innego (np. poprzez podglądnięcie), zalogował się na innym komputerze i stamtąd puścił wydruk. W takim przypadku taka informacja jest bardzo użyteczna bo kto wydrukował (login) wiemy, pytanie "skąd" - to da nam więcej informacji.

Np. kowalski podpatruje hasło nowaka, loguje się do SAP u siebie na kompie hasłem nowaka i drukuje dane poufne które wyjeżdżają na drukarce w biurze. Zanim kowalski dojdzie do drukarki wydruk znajduje szef i jest afera. Szef przychodzi do mnie i prosi o sprawdzenie kto to wydrukował, ja sprawdzam w spool i mówię że nowak, bo jego user jest w spoolu. Nowak się broni że to nie on, ale nie potrafi tego udowodnić no bo przecież jego user. Gdybym miał informację o hoście to wiedziałbym od razu że to z kompa kowalskiego wyszło.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Nazwa komputera w spool

Post autor: wojtas7 »

śledztwo powinno iść w stronę analizy serwera wydruków (drukarek).
ODPOWIEDZ