MM zmiana rodzaju materiału

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
toc2000
Posty: 70
Rejestracja: pn sty 03, 2011 6:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: toc2000 »

Mam pytanie - czy i jak można zmienić rodzaj materiału już istniejącego (produkt gotowy) na półprodukt (nabywany z zewnątrz). Przy zgłosz. zapotrzebowania jest inform.: Materiał nabywany głównie wewnętrz.
Z góry dziękuję za pomoc. Toc
toc2000
Posty: 70
Rejestracja: pn sty 03, 2011 6:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: toc2000 »

Udało mi się zmienić. Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: dominik.tylczynski »

Napisałbyś co zmieniłeś, jak, po co, jaki miałeś problem, jaki jest efekt zmiany.
To jest forum - wiesz, wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą, bezinteresowna pomoc innym...
toc2000
Posty: 70
Rejestracja: pn sty 03, 2011 6:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: toc2000 »

Przepraszam, z rozpędu nie podałem odpowiedzi:-) miałem problem ze zmianą rodzaju materiału - wyrób gotowy na półfabrykat (tak aby materiał był możliwy do zakupu) - zmianę jw. można wykonać w transakcji MMAM.

Nie można tego jednak zmienić zawsze - w niektórych przypadkach jest komunikat typu: istnieją zlecenia produkcyjne, zmiana rodzaju materiału jest niedozwolona, gdy rodzaj materiału ma inną ref. klas kont niż stary mat. Jak i gdzie to zmienić nie wiem.
Będę wdzięczy za pomoc,

Pozdrawiam Toc
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: tombalc »

Myślałem, że zmieniłeś tylko rodzaj nabycia we wglądzie MRP, o ile konfiguracja dla rodzaju materiału na to pozwala.
Zmiana rodzaju materiału wiąże się ze zmianą klasy wyceny i wymaga:
1. Zerowego zapasu w chwili przeprowadzania zmiany.
2. Ustawienia w konfiguracji na czas zmiany komunikatu o otwartych zleceniach produkcyjnych jako warning a nie error. Stąd problem "Nie można tego jednak zmienić zawsze - w niektórych przypadkach jest komunikat typu: istnieją zlecenia produkcyjne, zmiana rodzaju materiału jest niedozwolona, gdy rodzaj materiału ma inną ref. klas kont niż stary mat."
3. Ustawienia w konfiguracji na czas zmiany komunikatu o otwartych zgłoszeniach zapotrzebowania/ zamówieniach jako warning a nie error. To akurat chyba Ciebie nie dotyczy.
Tomasz Balcerzak
toc2000
Posty: 70
Rejestracja: pn sty 03, 2011 6:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: toc2000 »

Dziękuje za odpowiedź. Potrzebuję jeszcze informacji gdzie i jak ustawić ad. 2. i ad.3? Pozdrawiam Toc
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: tombalc »

Jest to właściwie problem zmiany klasy wyceny, bo zmiana rodzaju materiału wiąże się zawsze ze zmianą klasy wyceny.

W Twoim przypadku powinien wystarczyć tylko ad. 2. - zmiana typu komunikatu MM 327 z E na W. Ustawia się to w konfiguracji Logistyka - ogólnie>Dane podstawowe materiału>Ustawienia podstawowe>Definiowanie cech komunikatów systemowych lub transakcja OMT4. Powinieneś jednak zamknąć wszystkie otwarte zlecenia a po akcji zmiany rodzaju materiałów przywrócić typ komunikatu MM 327 na E.
Tomasz Balcerzak
toc2000
Posty: 70
Rejestracja: pn sty 03, 2011 6:18 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: MM zmiana rodzaju materiału

Post autor: toc2000 »

Dokładnie tak zrobiłem i zadziałało. B. dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Toc
ODPOWIEDZ