zmian jednostki w MM02 - i dalsza ciekawa dyskusja

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
kfff
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 19, 2012 8:58 am

zmian jednostki w MM02 - i dalsza ciekawa dyskusja

Post autor: kfff »

cześc,

mam problem gdyż nie mogę zmienić podstawowej jednostki miary w MM02.
brak jest lini harmonogramu , wszystkie umowy terminarzow zostały zablokowane równiez materiał został usuniety ze specyfikacji materaiłowej.

dzięki za pomoc
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: dominik.tylczynski »

Note 30656 - Change base unit of measure/batch management requirement pisze:Reason and Prerequisites
The message that stocks still exist refers not only to stocks in the current period, but also to stocks in the previous period.
The reason for checking previous period stocks is that postings can also be made to the previous period when entering goods movements. This would result in inconsistencies if the base unit of measure had meanwhile been changed.

Solution
Check whether stocks still exist for the previous period by displaying; for example, the plant stock view or storage location stock view of the material. You do this by selecting "Extras -> Previous period -> Prev. pd SLoc. stock or Prev. pd plant stock".

If previous period stocks exist, you can make a withdrawal posting as follows:

1. Post the same amount to current period stock (for example, using movement type 561) so that previous period stock and current period stock are identical.

2. Make a withdrawal posting in the previous period for the stock together with posting date (for example, using movement type 562).


You can now try to change the base unit of measure or the batch management requirement indicator again.

Since the posting of the previous period values to zero is identical with posting to the stocks of the current period, you should reverse the above stock postings (that is, the stock from the previous period should be booked in again) to make sure that the stock values from the previous and the current periods correspond to the state before the change. However, note that the postings are then carried out using the changed master data from the current period (for example, account determination and so on).
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: tombalc »

kfff pisze: mam problem gdyż nie mogę zmienić podstawowej jednostki miary w MM02.
brak jest lini harmonogramu , wszystkie umowy terminarzow zostały zablokowane równiez materiał został usuniety ze specyfikacji materaiłowej.
Jeżeli nie możesz zmienić podstawowej jednostki miary, to na pewno dostajesz komunikat, dlaczego, powodów może być dużo więcej - kalkulacja, specyfikacje materiałowe itp. Najczęstszym jednak powodem jest istniejący zapas lub zapas poprzedniego okresu. Taka zmiana jest trudna dla materiałów, które powinny być zawsze na stanie, Moje doświadczenia z wyksięgowaniem zapasu poprzedniego okresu są złe. Albo wartość na kontach się rozjeżdżała albo był zapas w KJ wymagający podjęcia decyzji użycia. Dlatego przyjęliśmy zasadę zakładania nowego numeru materiału i przełączania wszystkich innych danych powiązanych z tym materiałem.
Tomasz Balcerzak
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: dominik.tylczynski »

tombalc pisze:Dlatego przyjęliśmy zasadę zakładania nowego numeru materiału i przełączania wszystkich innych danych powiązanych z tym materiałem.
To jest jeden z koronnych argumentów za nieużywaniem logiki w numerze materiału.
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: tombalc »

dtylczyn pisze:To jest jeden z koronnych argumentów za nieużywaniem logiki w numerze materiału.
Zapomniałem, że we współczesnym świecie ten temat nadal występuje. Ale niestety, niedouczeni wykładowcy znanych uczelni nadal zalecają stosowania logiki w numerze materiału czy dostawcy i problem pozostaje. Ręczne numerowanie materiałów nie powinno mieć nigdy miejsca, o ile numery materiałów nie są zakładane w innych systemach a następnie transferowane do SAP.
Jeżeli ktoś się zdecyduje na ręczne nadawanie numerów wg określonej logiki powinien zostać poinstruowany o nieodwracalnych skutkach takiego podejścia.
Tomasz Balcerzak
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: dominik.tylczynski »

tombalc pisze:Zapomniałem, że we współczesnym świecie ten temat nadal występuje.
Nadal występuje niestety...
tombalc pisze:Jeżeli ktoś się zdecyduje na ręczne nadawanie numerów wg określonej logiki powinien zostać poinstruowany o nieodwracalnych skutkach takiego podejścia.
Nawet po takiej instrukcji, decydenci są czasem tutaj jak ćmy lecące do światła świecy - można tłumaczyć, wyjaśniać i a brak zrozumienia poprzedza przypalenie skrzydeł.

Swoją drogą ostatnio zastanawiałem się na sensownością typowego wykorzystywania rodzajów materiałów i grup dostawców/klientów. Zwykle rodzaj materiału dzieli indeksy m.i. na surowce, towary handlowe, półprodukty czy wyroby. Biorąc pod uwagę, że rodzaj materiału jest ustawiany dla indeksu bez referencji do struktur organizacyjnych taki podział jest dosyć niebezpieczny. Przecież dla jednego zakładu czy jednostki gospodarczej ten sam indeks może być wyrobem, a dla innej - towarem handlowym. Taki podział skutecznie utrudnia harmonizację danych podstawowych materiałów w dużych wdrożeniach. Podobnie zmiany w procesach mogą spowodować, że ten sam indeks zmieni swój charakter np. z półproduktu na surowiec - jeśli coś zaczniemy kupować zamiast produkować.

Analogiczne wątpliwości budzi podział grupami kont dostawców/klientów na krajowych i zagranicznych. Przecież dla jednej jednostki gospodarczej ten sam dostawca może być krajowy, a dla innej zagraniczny.

Niby jest to dosyć proste, ale często trudno się przebić z powyższą logiką.
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: tombalc »

Jeśli już robimy z forum forum a nie tylko platformę do zadawania pytań to pozwolę sobie podyskutować, choć tytuł posta niezbyt zachęca do zaglądnięcia w dyskusję.
dtylczyn pisze:Nawet po takiej instrukcji, decydenci są czasem tutaj jak ćmy lecące do światła świecy - można tłumaczyć, wyjaśniać i a brak zrozumienia poprzedza przypalenie skrzydeł.
Mówią, że mądry Polak po szkodzie ale wtedy jest już najczęściej za późno.
Nie dziwię się decydentom. Jeżeli dopiero co uzupełnili swoje wykształcenie na studiach podyplomowych (wiem o czym mówię, bo też uzupełniałem), to mają wbite, że w indeks trzeba wprowadzić logikę. Panowie wykładowcy wiedzą, z kim mają do czynienia. Próbują im wcisnąć własne, domorosłe systemy, oparte na logice w numerze, bo tylko to takie systemy oferują. Każdy, kto wydaje się być decydentem otrzymuje na egzaminie pozytywną ocenę.
A kim Ty jesteś Dominiku? Jaki masz tytuł naukowy? Nie jesteś nawet doctor a chcesz podskoczyć profesorowi? To nic, że masz za sobą wieloletnie doświadczenie w kilkudziesięciu projektach ale Ty jesteś tylko dostawcą.
Tomasz Balcerzak
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: dominik.tylczynski »

tombalc pisze:Jeśli już robimy z forum forum a nie tylko platformę do zadawania pytań to pozwolę sobie podyskutować, choć tytuł posta niezbyt zachęca do zaglądnięcia w dyskusję.
Róbmy, róbmy - a tytuł wątku zmieniłem na trochę bardziej zachęcający.
tombalc pisze:Mówią, że mądry Polak po szkodzie ale wtedy jest już najczęściej za późno.
Nie dziwię się decydentom. Jeżeli dopiero co uzupełnili swoje wykształcenie na studiach podyplomowych (wiem o czym mówię, bo też uzupełniałem), to mają wbite, że w indeks trzeba wprowadzić logikę. Panowie wykładowcy wiedzą, z kim mają do czynienia. Próbują im wcisnąć własne, domorosłe systemy, oparte na logice w numerze, bo tylko to takie systemy oferują. Każdy, kto wydaje się być decydentem otrzymuje na egzaminie pozytywną ocenę.
A kim Ty jesteś Dominiku? Jaki masz tytuł naukowy? Nie jesteś nawet doctor a chcesz podskoczyć profesorowi? To nic, że masz za sobą wieloletnie doświadczenie w kilkudziesięciu projektach ale Ty jesteś tylko dostawcą.
Masz bardzo dużo racji. Tytuł naukowy, nawet tylko papierowy często onieśmiela i buduje sztuczny autorytet. Moim zdaniem można tylko gadać, tłumaczyć, pisać posty, wierząc że kropla drąży skałę.

Swoją drogą, trzeba przyznać że większość raportów w SAP prezentuje nr materiału i rzadko tylko atrybuty indeksu. To może utrudniać pracę i zachęcać do wkładania logiki w nr materiału.

Moim zdaniem największym nieporozumieniem jest, że kiedy użytkownik SAP mówi o logice w indeksie materiałowym to automatycznie przez to rozumie się logikę wstawioną w nr materiału. A można przecież pogodzić ogień z wodą w dosyć prosty sposób. Opracować mianowicie indeks z logiką w jakimś polu w danych podstawowych materiału, np w Stary Numer Materiału, byle tylko nie w MATNR (nr materiału). Nr materiału powinien być zawsze nadawany automatycznie. Następnie prostym rozszerzeniem w CONVERSION-EXIT nr materiału można wyświetlać na wszystkich ekranach i raportach zamiast sekwencyjnego numeru materiału wartość z pola zawierającego indeks z logiką.
Proste, skuteczne i wszyscy zadowoleni.

Ciekaw jestem co myślisz i inni czytelnicy forum również o wykorzystywaniu rodzaju materiału i grup kont?
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: zmian jednostki w MM02 - i dalsza ciekawa dyskusja

Post autor: tombalc »

dtylczyn pisze:Swoją drogą, trzeba przyznać że większość raportów w SAP prezentuje nr materiału i rzadko tylko atrybuty indeksu. To może utrudniać pracę i zachęcać do wkładania logiki w nr materiału.

Ciekaw jestem co myślisz i inni czytelnicy forum również o wykorzystywaniu rodzaju materiału i grup kont?
To prawda, standardowe raporty SAP bazują głównie na numerze materiału. I to jest chyba prawdziwą przyczyną wkładania logiki w nr materiału. A jak się już ją włożyło dla potrzeb standardowych raportów, zaczyna się budować raporty niestandardowe również wykorzystujące tą logikę. Co gorzej, z czasem zaczyna się tworzyć oprogramowanie funkcji systemowych opartych o tą logikę. A logika zawsze się załamuje. Im bardziej skomplikowana tym szybciej. A im później tym większe koszty. Wtedy trzeba znaleźć duże zasoby, żeby to naprawić albo pracować w chorym systemie klnąc tych, co ją wprowadzili.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie standardowych rodzajów materiału i grup kont dla kontrahentów to, jak większość domyślnych ustawień SAP traktowałbym to tylko jako referencje. W każdym wdrożeniu należy podejść do tego indywidualnie. Jeśli się wdraża jeden duży system dla całego łańcucha dostaw, w różnych krajach to oczywiście nie można pójść po standardzie. A jak bym to widział to może w następnym poście.
Tomasz Balcerzak
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: zmian jednostki w MM02 - i dalsza ciekawa dyskusja

Post autor: tombalc »

Kontynuując wątek rodzajów materiałów i grup kont to zgadam się z Dominikiem, że w przypadków systemów obejmujących wiele zakładów i jednostek gospodarczych w ramach łańcucha dostaw w różnych krajach, nie możemy używać typowych, standardowych podziałów.
Nie znaczy to, że jestem za odejściem od podziału na grupy kont czy rodzaje materiałów, chociażby dlatego (ale nie tylko), że numer materiału, dostawcy czy odbiorcy byłby w takim systemie bardzo długi (nawet nadawany sekwencyjnie bez wbudowanej logiki).

Co do grup dostawców/odbiorców to trzeba do podziału na grupy kont podejść raczej od strony funkcjonalnej a nie geograficznej. Oczywiście podział na krajowych i zagranicznych nie ma sensu w międzynarodowym systemie ale już podział na unijnych, nieunijnych, pracowników, grupowych (wewnątrz tego samego łańcucha dostaw) czy thrid party może mieć sens i być użyteczny. Również jeżeli chcemy rozgraniczyć uprawnienia lub dozwolone funkcje partnera to podział na grupy kont jest jak najbardziej uzasadniony.

Inaczej podszedłbym do rodzajów materiału. Tutaj zamiast podziału funkcjonalnego zastosował bym podział technologiczny, o ile taki podział z punku widzenia całego łańcucha dostaw jest w miarę jasny i jednoznaczny. Ten podział służyłby głównie skróceniu numeru materiału. Dla raportowania użyłbym innych kryteriów. Natomiast właściwości rodzajów materiałów powinny być podobne o ile nie identyczne.
I tak wyrób gotowy, zazwyczaj sprzedawany do klienta końcowego, musi być czasem składnikiem zlecenia produkcyjnego, bo np. przepisy na rynku wymagają szybkiej zmiany opakowań. Wraca więc do fabryki funkcjonalnie jako surowiec do produkcji ale technologicznie jest wyrobem gotowym.
Surowiec, kupowany zazwyczaj na zewnątrz musi czasem zostać poddany dodatkowej obróbce, np. mieleniu którą robi dostawca, my sami albo podwykonawca. W dwóch ostatnich przypadkach musi być możliwość zastosowania go w nagłówku specyfikacji materiałowej. Zatem podział na rodzaje materiałów w takim systemie jest dość mało ostry i nie można do niego podchodzić zbyt restrykcyjnie.
Tomasz Balcerzak
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: zmian jednostki w MM02

Post autor: tombalc »

Znowu sam sobie odpowiadam, to już ostatni mój post w tym wątku ale Dominik mocno mnie rozgrzał problemem z logiką w numeru materiału.
dtylczyn pisze: Swoją drogą, trzeba przyznać że większość raportów w SAP prezentuje nr materiału i rzadko tylko atrybuty indeksu. To może utrudniać pracę i zachęcać do wkładania logiki w nr materiału.

Moim zdaniem największym nieporozumieniem jest, że kiedy użytkownik SAP mówi o logice w indeksie materiałowym to automatycznie przez to rozumie się logikę wstawioną w nr materiału. A można przecież pogodzić ogień z wodą w dosyć prosty sposób. Opracować mianowicie indeks z logiką w jakimś polu w danych podstawowych materiału, np w Stary Numer Materiału, byle tylko nie w MATNR (nr materiału). Nr materiału powinien być zawsze nadawany automatycznie. Następnie prostym rozszerzeniem w CONVERSION-EXIT nr materiału można wyświetlać na wszystkich ekranach i raportach zamiast sekwencyjnego numeru materiału wartość z pola zawierającego indeks z logiką.
Proste, skuteczne i wszyscy zadowoleni.
grup kont?
Uważam, że to wina SAP. Rozwiązanie podobne do proponowanego przez Dominika powinno się znaleźć w standardzie SAP. Np. modyfikowalne pole "zewnętrzny numer materiału", które powinno być dostępne na każdym ekranie selekcji standardowego raportu SAP, gdzie występuje nr materiału. Na tym polu możnaby budować logikę, bez ingerencji w indeks - numer materiału. Pole, które razie potrzeby można by zmienić dla konkretnego indeksu.materiałowego.
Tomasz Balcerzak
ODPOWIEDZ