Czy jest sens zabierać się za ABAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
pawel94
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 31, 2017 9:37 pm

Czy jest sens zabierać się za ABAP

Post autor: pawel94 »

Witam!

Jestem studentem drugiego roku kierunku technologie informacyjne na uczelni zagranicznej. Myślę nad zostaniem programistą, ale nie programistą JAVA, C#, PHP czy Python tak jak większość ludzi chcących zostać programistami, tylko programowaniem w jakimś bardziej specjalistycznym, niszowym języku. Zastanawiam się za to nad zostaniem programistą ABAP, lecz mam mieszane uczucia. Konkretnie chodzi o to, że jestem raczej człowiekiem, który myśli algorytmami a nie biznesowo (a wyobrażam sobie, że myślenie biznesowe jest bardzo przydatne przy programowaniu w ABAP), który myśli bardziej powiedzmy zero-jedynkowo a do tego mam bardziej introwertyczną naturę. Przy ABAP przeraża mnie troszkę konieczność poznania systemu SAP (bo nie bardzo wyobrażam sobie programowania w ABAP bez znajomości tego systemu) co dla osoby, która ma problemy z myśleniem biznesowym (które nie jest raczej myśleniem algorytmicznym , tudzież zero-jedynkowym) może stanowić niemały problem. Na czwartym semestrze będziemy mieli podstawy programowania w C# i SQL (chociaż SQL już trochę umiem, bo interesuję się bazami danych) i myślę nad podjęciem jakiegoś stażu przy programowaniu w ABAP w wakacje, bo z tego co widzę wymagania nie są mega wielkie (zazwyczaj znajomość jakiegoś języka obiektowego na przynajmniej podstawowym poziomie i SQL), ale ta konieczność pozyskiwania wiedzy biznesowej trochę mnie od tego odstrasza....a Wy co tym myślicie ? Z góry dzięki za odpowiedzi :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Czy jest sens zabierać się za ABAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim uważam, że we współczesnym świecie programista musi mieć kontakt z rzeczywistością, a nie tylko z bitami. Obojętnie introwertyk, czy nie programista programuje ostatecznie dla ludzi.
ABAP jest językiem firmy SAP. Zatem jeśli się zdecydujesz na ten język będzie związany z produktami SAP. To jest wielki i moim zdaniem bardzo fajny rynek. SAP obecnie rozwija się mocno w stronę programowania w Java, JavaScript i HTML5 - przestrzeń do rozwoju jest.
Masz natomiast rację, że programując w ABAP piszę się w otoczeniu / środowisku danego systemu i powinno się go znać. Prawie nigdy nie pisze się aplikacji w ABAP całkowicie od zera. Dla osoby myślącej algorytmicznie czy procesowo nie powinno to być problemem. Ponadto ABAP jako taki jest stosunkowo prostym językiem i szybko się można go nauczyć.
pawel94
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 31, 2017 9:37 pm

Re: Czy jest sens zabierać się za ABAP

Post autor: pawel94 »

No właśnie jeszcze inną rzeczą, która mnie zainteresowała, jest to że w ABAP z reguły nie pisze się od zera co jest dosyć specyficzne, ale mi by się podobało. A czy programista ABAP musi znać system SAP na takim samym poziomie co konsultant wdrożeniowy, czy może raczej nie aż tak dogłębnie? I czy firmy zapewniają szkolenia ze znajomości SAP w sytuacji gdy ktoś np. zostanie młodszy programistą ABAP, ale nigdy wcześniej z SAPem nie miał styczności ? Bo z tego co widzę w ogłoszeniach to na to wygląda, ale wolę spytać kogoś kto w tym na co dzień siedzi.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Czy jest sens zabierać się za ABAP

Post autor: dominik.tylczynski »

pawel94 pisze: czw lis 02, 2017 1:09 pm No właśnie jeszcze inną rzeczą, która mnie zainteresowała, jest to że w ABAP z reguły nie pisze się od zera co jest dosyć specyficzne, ale mi by się podobało. A czy programista ABAP musi znać system SAP na takim samym poziomie co konsultant wdrożeniowy, czy może raczej nie aż tak dogłębnie?
Programista ABAP powinien znać system dosyć dobrze. Czy tak dogłębnie jak konsultant wdrożeniowy? Na pewno inaczej - bo konsultant wdrożeniowy powinien wiedzieć jak systemu się używa w przedsiębiorstwach i umieć stosować SAP Best Practices. Natomiast programista powinien wiedzieć jak system jest zbudowany, może nie cały system, ale przynajmniej w obszarze, w którym programuje.

pawel94 pisze: czw lis 02, 2017 1:09 pmI czy firmy zapewniają szkolenia ze znajomości SAP w sytuacji gdy ktoś np. zostanie młodszy programistą ABAP, ale nigdy wcześniej z SAPem nie miał styczności ? Bo z tego co widzę w ogłoszeniach to na to wygląda, ale wolę spytać kogoś kto w tym na co dzień siedzi.
Na pewno powinny zapewniać takie szkolenia, jak jest w praktyce, trudno mi powiedzieć. Zapewne bywa różnie. Są firmy, które budują odrębne zespoły programistów, odseparowane od konsultantów. Moim zdaniem lepiej, jeśli programiści są w zespołach funkcjonalnych i ściśle współpracują z konsultantami. A najlepiej jeśli konsultant potrafi programować, ale programista zna funkcjonalność systemu, co po pewnym czasie na jedno wychodzi.
pawel94
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 31, 2017 9:37 pm

Re: Czy jest sens zabierać się za ABAP

Post autor: pawel94 »

No dobrze, wszystko rozumiem.....A czy dobrze by było po studiach informatycznych I stopnia, na II stopniu studiować np. kierunek związany z finansami albo logistyką, jeśli się rozważa specjalizację w module finansowym lub logistycznym ? Tak by po prostu mieć też jakąś wiedzę branżową, wiedzieć np. w jaki sposób w firmach wyglądają procesy finansowe czy logistyczne.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Czy jest sens zabierać się za ABAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak by było najlepiej.
ODPOWIEDZ