"Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

"Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: Junior FI »

Hej,
z uwagi na to, że w pracy nie mamy sandboxa, myślę nad wykupieniem dostępu przez takiego oto dostawcę:

https://www.idesremote.com/rent-our-ser ... ccess.html

Czy ktoś korzystał z ich usług? Jak wygląda kwestia legalności takiego dostępu - jeśli bym się zdecydował zakupić dostęp to będę łączył się przez logon firmowy, nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale chciałbym uniknąć potencjalnego problemu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że nie wiem na jakim patencie takie firmy mają licencje na udzielanie komercyjnie dostępu do SAP IDES. Trzeba jednak założyć, że jest to legalne i najpewniej jest:
2018-11-16_10h47_40.png
2018-11-16_10h47_40.png (26.27 KiB) Przejrzano 2918 razy
Tym bym się jednak nie przejmował - to jest problem firmy, a nie Twój jeśli ewentualnie kupisz dostęp.


Dostęp do takiego systemu jest przez SAP Gui:
Sap remote access FAQ pisze:Access to our SAP training systems is via the internet - you have to install SAP GUI , If you don't have a GUI we will send you a download link and installation instructions. Our system offers you access to all user and configuration transactions for all modules (except for user maintenance and basis/system administration functions). You can play & practice as much as you want, including setting up your own entities, configuration, master data and transactions.
Zatem możesz bez problemu użyć SAP Gui, który już masz zainstalowany, czyli przez jak to nazwałeś przez "logon firmowy". Będziesz tylko musiał w SAP Gui / SAP Logon dodać wpis do systemu zdalnego, do którego wykupisz dostęp. Jedynym problemem może być jeśli nie masz uprawnień do modyfikowania wpisów w SAP Logon.
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: Junior FI »

Dziękuję za odpowiedź, wpisy mogę dodawać sam, więc nie będzie problemu, dziś kupiłem dostęp i czekam na aktywację, więc przekonam się jak to działa ;-)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

Podziel się potem wrażeniami z używania tego systemu. Na pewno jest więcej użytkowników tym zainteresowanych.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: wojtas7 »

Też mnie to ciekawi jak to funkcjonuje. Najlepsze rozwiązanie to by było takie, że jedna osoba wykupuje dostęp do własnego całego systemu i nikt inny w nim nie może grzebać. SAP na szkoleniach takie systemy stawia na maszynach wirtualnych na okres szkolenia. Pytanie ile taki dostęp musiałby kosztować, pewnie krocie. A jak jest system do którego ma dostęp np. 500 osób jednocześnie i każdy rzeźbi sobie konfigurację to taki dostęp raczej nie ma sensu.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze: sob lis 17, 2018 5:00 pm Też mnie to ciekawi jak to funkcjonuje. Najlepsze rozwiązanie to by było takie, że jedna osoba wykupuje dostęp do własnego całego systemu i nikt inny w nim nie może grzebać. SAP na szkoleniach takie systemy stawia na maszynach wirtualnych na okres szkolenia. Pytanie ile taki dostęp musiałby kosztować, pewnie krocie.
Prowadziłem kiedyś szkolenia na takim dedykowanym systemie szkoleniowym od SAP. Wszystko działało pięknie, jednak klient musiał się nieźle wykosztować za takie dedykowane szkolenie. Nie wiem dokładnie jaka to była kwota, wiem natomiast, że znaczna.


wojtas7 pisze: sob lis 17, 2018 5:00 pmA jak jest system do którego ma dostęp np. 500 osób jednocześnie i każdy rzeźbi sobie konfigurację to taki dostęp raczej nie ma sensu.
Na pewno masz rację. Jednak jeśli nie ma się dostępu do żadnego systemu, to taki współdzielony dostęp może być jakimś rozwiązaniem.
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: Junior FI »

Jestem po dwóch dniach 'klikania' i działa ok, nie mam problemów z połączeniem, póki co nie byłem blokowany przez innych użytkowników.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

Junior FI pisze: ndz lis 18, 2018 10:11 pm Jestem po dwóch dniach 'klikania' i działa ok, nie mam problemów z połączeniem, póki co nie byłem blokowany przez innych użytkowników.
Jaką funkcjonalność, procesy, konfigurację dostałeś w tym systemie? Czy dostałeś również dokumentację do procesów skonfigurowanych w tym demo systemie?
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: wojtas7 »

Nie chodzi nawet o blokowanie przez innych użytkowników w sensie że zablokują np konfigurację do edycji, ale że ktoś zrobi np. exita i już nasz proces przestanie działać itp.
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: Junior FI »

Funkcjonalność i autoryzacje zależą od wykupionej wersji. Ja wykupiłem taką z kluczem deweloperskim, bo zaczynam naukę ABAP. Konfiguracja to standardowy IDES, na której opierają się materiały SAP, nie wnikałem głębiej co jest, na pewno widziałem treningowe company cody+automatyczne płatności. Dokumentacji żadnej nie dostałem, ale chyba można coś zakupić na ich stronie.
endoex
Posty: 51
Rejestracja: sob gru 08, 2018 10:16 am
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 12 times

Re: "Firmy" oferujące dostęp do sandbox

Post autor: endoex »

Ponizej link do rankingu dostawcow roznych wersji systemow. Zazwyczaj robia instalacje na VM z zainstalowanym SAP logon .

https://erproof.com/sap-ides/

Z wydajnoscia jest roznie tak samo jak i z polaczeniem. Sugeruje samemu przetestowac na test uzytkowniku a potem podejmowac decyzje o zakupie.

Przestrzegam przed tym dostawca erptrainingtech.com dla systemow S4H. Wsparcie techniczne prawie nie istnieje ...
ODPOWIEDZ