Ryczałt dla konsultanta SAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
fjordek
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 30, 2020 8:17 pm

Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: fjordek »

Cześć,
przy okazji rozważania zmiany formy opodatkowania na ryczałt (od nowego roku 15% na większość usług IT) zacząłem rozważać, czy przypadkiem konsultanci SAP nie mogą załapać się na jeszcze niższy próg podatku dochodowego (8,5%). W internecie znalazłem kilka interpretacji podatkowych nie wykluczających tej opcji, ale wydają mi się dosyć mgliste. Czy ktoś z Was orientował się może w temacie?

Tutaj przykładowa interpretacja:

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-u ... -184850714
tabee
Posty: 76
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: tabee »

Cześć,

Interpretacja interpretacją, a US pewnie swoje.

Prawnikiem / podatkowcem nie jestem, ale widzę to jak poniżej:

Pierwsza rzecz, która jest dla mnie "śliska" to określenia: "system komputerowy" i "oprogramowanie" co się przekłada na fragmenty interpretacji tj:

1. "przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - jak wynika z treści pytania przedstawionego we wniosku - sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 62.01.12.0, będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych".

2. "Zauważyć przy tym należy, że grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. jest mowa w ww. przepisie obejmuje również świadczone przez Wnioskodawcę usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0, jednakże znajdujące się przy nim oznaczenie "ex" oznacza, że 17% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem ."

W zapytaniu o interpretację przedstawiono SAP jako "system komputerowy" i wg mnie do takiego określenia odniosła się Izba Skarbowa (pomijając fakt, iż składający zapytanie wpisał jako zakres działalności w tym zakresie "konfigurowanie oraz programowanie w systemie SAP").

Temat komplikuje SAP, który na oficjalnej stronie internetowej napisał: "Lider we wszystkich kategoriach. Najlepsze oprogramowanie biznesowe odpowiada dzisiejszym potrzebom, a jednocześnie umożliwia przyszły rozwój — bez kosztownej integracji.".

I kłóć się z US -> u mnie rodzina do końca nie wie czym się zajmuję a co dopiero panie w US :D

Po mojemu :
1) prace koncepcyjne ("papierowe"), warsztaty (nie szkolenia) itp można by zaryzykować na 8,5%.
2) prace stricte systemowe tj. konfiguracja, developmenty ect. to już 15%

Wszystko dobrze udokumentowane zamówieniami, AR-ami i protokołami odbiorców, żeby nie było wątpliwości co jest czym.

Pozdrawiam,