Przygoda z SAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
kanapeczka91
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Przygoda z SAP

Post autor: kanapeczka91 »

Witam, nie wiedziałem gdzie taki temat zawiesić więc dodałem na dyskusje ogólną.

Po krótce, mam 29 lat, pracuje w logistyce(transport) od 7 lat i planuję zmienić całkiem branżę. Po rozeznaniu się odrobine, chciałbym zacząć przygodę z SAP i wyspecjalizować się w modułach logistycznych. Bez opowiadania historii i motywowania mojej decyzji. Czy ktoś byłby takim dobrym człowiekiem i pomógł mi, odpowiadając na parę pytań lub dzieląc się swoją opinia?

Jaką drogę obrać, czy uciekać do firmy w której SAP jest po prostu używany, np Unilever, żeby tam nauczyć się systemu od strony użytkownika i następnie szukać posady w firmie w tym specjalizującej się? To pozwoliłoby mi przynajmniej odrobinę wykorzystywać moją wiedzę z logistyki, a co za tym idzie jakiś sensowny zarobek po zmianie.

Czy uczyć się samodzielnie w domu, pomagając sobie szkoleniami i jakimiś poradnikami i startować od razu do odpowiedniej firmy?

Mam zaledwie licencjat z logistyki, czy jakikolwiek sens ma pójście na magisterkę na kierunki typu ''SYSTEMY INFORMATYCZNE W TYM SAP'', INFORMATYKA o specjalizacjach ERP/ Bazy danych czy coś w ten deseń? Mam duże obawy, że skok z logistyki na informatykę byłby głupi i w życiu bym tam nie dał rady. Z drugiej strony pozwoliłoby mi to utrzymać obecny zarobek i łapanie jakichś wartości które może by mi pomogły w znalezieniu pracy?

Czy moje doświadczenie w logistyce może dać mi jakieś korzyści w ukierunkowaniu się i pracy już bezpośrednio z SAP?

Z góry przepraszam jeśli to nie miejsce na takie rzeczy, ale nie wiem gdzie szukać miejsca gdzie mógłbym zostać wysłuchany i ruszyć z moim planem :)

dominik.tylczynski
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 1168 times

Re: Przygoda z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

kanapeczka91 pisze:
śr sty 06, 2021 4:55 am
Witam, nie wiedziałem gdzie taki temat zawiesić więc dodałem na dyskusje ogólną.

Po krótce, mam 29 lat, pracuje w logistyce(transport) od 7 lat i planuję zmienić całkiem branżę. Po rozeznaniu się odrobine, chciałbym zacząć przygodę z SAP i wyspecjalizować się w modułach logistycznych. Bez opowiadania historii i motywowania mojej decyzji. Czy ktoś byłby takim dobrym człowiekiem i pomógł mi, odpowiadając na parę pytań lub dzieląc się swoją opinia?
Proszę uprzejmie - właśnie po to jest to forum :)

kanapeczka91 pisze:
Jaką drogę obrać, czy uciekać do firmy w której SAP jest po prostu używany, np Unilever, żeby tam nauczyć się systemu od strony użytkownika i następnie szukać posady w firmie w tym specjalizującej się? To pozwoliłoby mi przynajmniej odrobinę wykorzystywać moją wiedzę z logistyki, a co za tym idzie jakiś sensowny zarobek po zmianie.
Przejście to firmy wykorzystującej SAP jest na pewno niezłą opcją z dużym ryzykiem jednak, zwłaszcza w przypadku giganta jak Unilever. Po pierwsze wchodząc to takiej firmy będzie Ci trudno mieć pewność, że będziesz pracować z SAP albo że będziesz brać udział w projektach rozwojowych systemu. Po drugie jeśli nawet będziesz korzystać z takiej firmie z SAP to raczej z jego niewielkiego kawałka i trudno Ci będzie objąć całość procesów logistycznych w systemie. Po trzecie, poznasz system ustawiony specyficznie pod wymogi firmy.

kanapeczka91 pisze:
Czy uczyć się samodzielnie w domu, pomagając sobie szkoleniami i jakimiś poradnikami i startować od razu do odpowiedniej firmy?
Zawsze warto się uczyć samodzielnie w domu. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów zarówno tych darmowych jak i mniej darmowych np. darmowe szkolenia na Open SAP, książki z SAP Press, standardowe szkolenia i certyfikaty SAP.

kanapeczka91 pisze:
Mam zaledwie licencjat z logistyki, czy jakikolwiek sens ma pójście na magisterkę na kierunki typu ''SYSTEMY INFORMATYCZNE W TYM SAP'', INFORMATYKA o specjalizacjach ERP/ Bazy danych czy coś w ten deseń? Mam duże obawy, że skok z logistyki na informatykę byłby głupi i w życiu bym tam nie dał rady. Z drugiej strony pozwoliłoby mi to utrzymać obecny zarobek i łapanie jakichś wartości które może by mi pomogły w znalezieniu pracy?
Moim zdaniem praktyczna wartość tego rodzaju studiów jest delikatnie mówiąc dyskusyjna. Oczywiście zawsze lepiej mieć dyplom niż go nie mieć. Lepiej byłoby zrobić certyfikat SAP z obszaru Logistics Execution & Warehouse Management lub Transportation Management - jak się czegoś nie umie to warto mieć z tego certyfikat :wink:

kanapeczka91 pisze:
Czy moje doświadczenie w logistyce może dać mi jakieś korzyści w ukierunkowaniu się i pracy już bezpośrednio z SAP?
Zdecydowanie powinieneś stawiać na wykorzystanie biznesowego doświadczenia w logistyce, uwypuklać je i docelowo połączyć ze znajomością systemu. Moim zdaniem najlepsi konsultanci SAP to ci, którzy mają praktyczne doświadczenie biznesowe.

kanapeczka91 pisze:
Z góry przepraszam jeśli to nie miejsce na takie rzeczy, ale nie wiem gdzie szukać miejsca gdzie mógłbym zostać wysłuchany i ruszyć z moim planem :)
Nie przepraszaj - to jest bardzo dobre pytanie, zdane we właściwym miejscu.

:!: Powodzenia :!:

kanapeczka91
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Przygoda z SAP

Post autor: kanapeczka91 »

Serdecznie Panu dziękuję za tak rozbudowaną odpowiedź!

Oczywiście, wariant który wybiorę będzie w większości zależał od tego, jakie oferty pracy będą dostępne w najbliższym czasie oraz tym ile wytrzymam w obecnej pracy, ale oczywiście też zasugeruje się Pańskimi odpowiedziami.

Co do studiów to mocno obawiam się zaczynania magisterki na totalnie innym kierunku niż ten z którego zrobiłem licencjat, ale może akurat okoliczne uczelnie coś przystępnego stworzą. Zdecydowanie jednak startuje z nauka SAP z domu :)

jeszcze raz dziękuję za profesjonalna odpowiedź