Natura ruchów magazynowych

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Stażysta
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 14, 2018 12:55 pm
Has thanked: 2 times

Natura ruchów magazynowych

Post autor: Stażysta »

Cześć

Jestem tutaj pierwszy raz na forum i szukam pomocnej ręki. Jestem stażystą w jednej z większych firm w Polsce i projektem mojego stażu jest przygotowanie pliku JPK MAG na podstawie transakcji mb51.

Wyciągnąłem wszystkie ruchy magazynowe z ostatnich 3 lat, pogrupowałem dokładnie, które zwiększają wartość magazynu, które zmniejszają itp.
Teraz potrzebuję informacji jaka jest ich dokładna natura. Czyli np. gdy z magazynu wyjeżdża produkt gotowy z ruchem 101, to ten ruch automatycznie generuje inne ruchy, które wykazują wydanie półproduktów. Czy gdzieś w SAP znajdę zagrzebaną tabelę z takimi sprzężeniami?

Nikt w naszej organizacji tego nie robił i nawet nie za bardzo mam gdzie indziej szukać pomocy w kwestii JPK MAG.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, poszukałem trochę w internecie informacji na ten temat, ale nic konkretnego nie znalazłem.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Wejdź do transakcji SPRO i rozwiń Materials Management --> Inventory Management and Physical Inventory --> Movement Types --> Copy, Change Movement Types - w dokumentacji do tej konfiguracji (ikona przypominająca kartkę z okularami) znajdziesz opis standardowych ruchów materiałowych dostępnych w systemie SAP ERP. To powinien być dla Ciebie punkt wyjścia, ale tylko wyjścia. Skoro jak piszesz pracujesz w b. dużej firmie to na pewno w Twoim systemie zostało skonfigurowanych sporo niestandardowych ruchów, pod potrzeby firmy. O tym jak te ruchy zakwalifikować do JPK MAG mogą wiedzieć tylko ludzie z Twojej firmy, którzy tych ruchów używają.

Ruch 101 to przyjęcie w referencji do zamówienia zaopatrzeniowego lub do zlecenia produkcyjnego. Zatem towar nie może wyjechać z magazynu z ruchem 101, może tylko wjechać do magazynu z tym ruchem.

Przyjęcie z produkcji ruchem 101 może powodować automatyczne zaksięgowanie rozchodu/zużycia półproduktów czy surowców ruchem 261. To jest tzw. pobranie wsteczne (ang. backflushing). To czy takie automatyczne księgowanie wydanie jest tworzone wynika z ustawień w module SAP PP. Natomiast ilości, które są wydawane wynikają ze specyfikacji materiałowej BOM, a precyzyjniej z komponentów w zleceniu produkcyjnym.

Moim zdaniem nie musisz na potrzeby JPK MAG analizować skąd się biorą te automatyczne rozchody i jak je system oblicza. Wystarczy, że w JPK MAG po prostu te rozchody w odpowiednim miejscu wykażesz. Dla JPK MAG nie ma znaczenia czy te rozchody są księgowane ręcznie czy automatycznie. Ważne, że są księgowane.

Przerabialiśmy podobny temat - analizę i kategoryzację ruchów materiałowych na potrzeby JPK MAG i w żaden sposób nie rozróżnialiśmy sposobu w jaki został wygenerowany dokument materiałowy. Podstawowym kryterium zakwalifikowania ruchu na potrzeby JPK MAG jest numer ruchu materiałowego. Zacznij od tego, a potem pytaj już o szczegóły.
Stażysta
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 14, 2018 12:55 pm
Has thanked: 2 times

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: Stażysta »

Część wyjściową już wcześniej przerobiłem. Docelowo mój projekt w przyszłości powinien być na tyle kompleksowy, że ruchy wykonane na magazynach będą uzgadniały się z naszymi kontami, zrzutami magazynowymi itp. Chcę uzyskać pełne uzgodnienie krzyżowe.

A czy da się namierzyć np. po numerze PO albo jakiegoś dokumentu jakie ruchy wystąpiły przy jednej transakcji? Np. co po kolei zadziało się na magazynie, gdy wyprodukowaliśmy ZFIN o konkretnym numerze. Mamy trochę ruchów, które są podejrzane i chciałbym podejrzeć co dokładnie się wtedy stało.

Albo czy jest sposób na rozróżnienie tego kiedy 101 jest przyjęciem zewnętrznym, a kiedy wewnętrznym na podstawie kolumn Purchasing Document i Purchasing Doc. Type w mb51?
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: mikas »

Stażysta pisze: pt cze 22, 2018 8:19 am Albo czy jest sposób na rozróżnienie tego kiedy 101 jest przyjęciem zewnętrznym, a kiedy wewnętrznym na podstawie kolumn Purchasing Document i Purchasing Doc. Type w mb51?
Ja co prawda mam po polsku ;) ale w kolumnie "Zamówienie" mam inny zakres numeracji dla ruchów 101 wynikających z dostawy z magazynu centralnego i z innego sklepu. Nie wiem czy to może być to ... ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Stażysta pisze: pt cze 22, 2018 8:19 am Albo czy jest sposób na rozróżnienie tego kiedy 101 jest przyjęciem zewnętrznym, a kiedy wewnętrznym na podstawie kolumn Purchasing Document i Purchasing Doc. Type w mb51?
Przyjęcie do zamówienia zaopatrzeniowego oraz ze zlecenia produkcyjnego jest księgowane tym samym ruchem 101. Operacje można rozróżnić przy pomocy pola "Wskaźnik ruchu materiałowego" (MSEG-KZBEW):
  • MSEG-KZBEW = B - przyjęcie do zamówienia zaopatrzeniowego
  • MSEG-KZBEW = F - przyjęcie do zlecenia produkcyjnego
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Stażysta pisze: pt cze 22, 2018 8:19 amA czy da się namierzyć np. po numerze PO albo jakiegoś dokumentu jakie ruchy wystąpiły przy jednej transakcji? Np. co po kolei zadziało się na magazynie, gdy wyprodukowaliśmy ZFIN o konkretnym numerze. Mamy trochę ruchów, które są podejrzane i chciałbym podejrzeć co dokładnie się wtedy stało.
Co to jest ZFIN w Twoim systemie? Z wskazuje, że to jest jakieś niestandardowe rozwiązanie.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Stażysta pisze: pt cze 22, 2018 8:19 am Część wyjściową już wcześniej przerobiłem. Docelowo mój projekt w przyszłości powinien być na tyle kompleksowy, że ruchy wykonane na magazynach będą uzgadniały się z naszymi kontami, zrzutami magazynowymi itp. Chcę uzyskać pełne uzgodnienie krzyżowe.
Jeśli dokument materiałowy generuje dokumenty księgowe to w SAP możesz je zawsze wyświetlić i zobaczyć połączenie między MM i FI. Zatem jeśli bardzo chcesz to możesz te dane wyciągnąć z systemu. Pytanie tylko po co to robić :?: :?: :?:
Odnoszę wrażenie, że budowanie poza systemem SAP takiego krzyżowego uzgodnienia to sztuka dla sztuki, robiona po to, aby stażysta miał zajęcie.
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: mgabryel »

Proponuję zacząć od podziału wszystkich ruchów na cztery podstawowe rodzaje dokumentów raportowane w JPK_MAG tzn. dokumenty PZ / WZ / RW i MM. Wstępnie podział można przeprowadzić na podstawie 'rodzaju operacji' (MKPF-VGART) i pomocniczo tekstu rodzaju ruchu, pola raportowane również w mb51.
W tabeli MKPF w polu TCODE2 znajdziesz też nazwę transakcji, w której dany dokument został zaksięgowany.
Jeśli nie masz dostępu do wyświetlania tabel w SE16n możesz zrobić proste zapytanie w SQ01 lub SQIV do tabel MKPF (Nagłówek dokumentu materiałowego) i MSEG (Segment dokumentu materiałowego).

Niejednoznaczne przypadki - najlepiej wyjaśnić przyporządkowanie z biznesem np. RR311 i RR551 ma rodzaj operacji WA (WydM, przeksięg., inne ruchy materiał.), przy czym z punktu widzenia JPK_MAG RR311 to MM, natomiast RR551 to RW.

W kolejnym kroku należy zmapować odpowiednie pola w SAP z polami w strukturze JPK_MAG, startowe pola podaje poniższa nota SAP
319052 - SAP Starter Solution for JPK (SAF-T) - Planned content of Extractor Tables for JPK_MAG
Stażysta
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 14, 2018 12:55 pm
Has thanked: 2 times

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: Stażysta »

Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc, trochę mnie to nakierowało. Nie jestem jeszcze aż tak biegły w SAP, żeby wchodzić w tabele itp. (nawet nasz power user nie ma dostępów wszędzie), ale poszukam pomocy u innych osób w firmie. Zacznę pracować dalej nad tym co mam i ewentualnie jeszcze wrócę z pytaniami :)
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Wracaj, wracaj - po to właśnie jest to forum :)
Stażysta
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 14, 2018 12:55 pm
Has thanked: 2 times

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: Stażysta »

Wróciłem


Mam kolejne pytanie - ruch 323 występuje w mojej firmie jako inspekcja materiału, w raporcie mb51 widać zmianę Stock Location, ale wartość przeniesiona wynosi 0. Dlaczego tak się dzieje? Skoro jest przesunięcie, to gdzieś powinno maleć, a gdzieś wzrastać tak na logikę.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Ruch 323 jest przeksięgowaniem zapasu w kontroli jakości między dwoma składami w tym samym zakładzie. Zatem ten ruch nie zmienia wartości zapasu. Zapas jest zarządzany wartościowo na poziomie obszaru wyceny (w 99% jest to poziom zakładu), a nie na poziomie składu. Skoro ruch nie zmienia wartości zapasu to SAP nie generuje dokumentów księgowych.

Jeślibyś bardzo chciał to można nieco na siłę włączyć tworzenie dokumentów FI również dla takich ruchów.
Stażysta
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 14, 2018 12:55 pm
Has thanked: 2 times

Re: Natura ruchów magazynowych

Post autor: Stażysta »

To teraz podrzucę większą listę wątpliwości i braków opisu. Czy podane opisy są ok? I jakie powinny być, gdy występuje brak? Mam opis systemowy z SAP, ale ciężko mi go odnieść do realnych sytuacji.

Ruchy, które w naszym SAP wykazują zerową zmianę wartości.

- 301 - opisali mi to jako przesunięcie między plantami np. wysłanie z naszego magazynu do magazynu podwykonawcy (więc dlaczego jest tutaj 0, skoro coś opuszcza firmę?)
- 309 - opisane jako zamiana materiału/batchu
- 311 - opisane jako przesunięcie między storage location w ramach jednego materiału niezablokowanego np. wydanie do produkcji (czy to można to podpiąć pod wydanie do produkcji i brak zmiany wartości?)
- 321 - zwolnienie z Quality Inspection
- 322 - zablokowanie na Quality Inspection
- 325 - przesunięcie między storage location w ramach jednego materiału zablokowanego

Ruchy, o różnych wartościach:
- 161 - brak opisu
- 162 - stornujący 161
- 241 - brak opisu
- 251 - brak opisu
- 261 - tu mi podali, że jest to ruch wykonywany na produktach, które zostały przysłane do naszej fabryki
- 351 - zamówienie na transport (?)
- 657 - brak opisu


Jaka jest różnica między ruchem 601, a 641 i 643?

Dziękuję za pomoc :)
ODPOWIEDZ