ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Mateusz1993
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 03, 2021 9:20 am

ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

Post autor: Mateusz1993 »

Cześć Wam!

Czytam i uczę się z tym forum już od roku ale to pierwszy mój post dlatego za ewentualne błędy w opisie problemu przepraszam.

Mój klient w ramach automatyzacji procesu tworzenia zamówień zakupu używa transakcji ME59N, mam jeden przypadek gdzie (prawdopodobnie przez złą konfigurację) stworzone PO ma złą ilość. Mianowicie w niektórych wypadkach gdzie zamówienia będą cykliczne ze względu na zapotrzebowanie stworzona była SD umowa terminarzowa w transakcji VA31, mamy tam linie harmonogramu gdzie materiał X powinien być dostarczany po 1 sztuce co rok, przez pięć lat. Po zapuszczeniu automatycznego tworzenia zakupu w ME59N jedno z PO do danego dostawcy ma ten materiał X ale zamiast 1 sztuki do dostawy na ten rok od razu zamówiło całe pięć sztuk tylko z odpowiednimi datami dostawy. Dopiero jak wejdzie się i przeklika to zamówienie zakupu to widzimy że zamówione jest 5 sztuk ale z datami dostawy poprawnymi. Daty dostawy są poprawne no ale klient nie chce by odrazu te 5 sztuk było zamówione w najbliższym PO bo cena jednej sztuki jest bardzo wysoka. Klient chciałby żeby PO było tworzone na każdą sztukę osobno (a nie wszystkie naraz tylko z innymi datami dostaw) wtedy kiedy wystąpi to zapotrzebowanie. Byłbym wdzięczny za podpowiedź jak można to osiągnąć.

Przeszukałem to forum jak i starałem się przeszukać SAP Forum ale przypadki które były opisanie niestety nie odpowiadały mojej sytuacji.

Z góry dzięki za pomoc
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

Post autor: marcus »

Jeśli masz ustalone odrębne linie harmonogramu jak niżej:
7364.png
7364.png (63.23 KiB) Przejrzano 1248 razy
To system powinien wygenerować odrębne zgłoszenia zapotrzebowania i na ich podstawie tworzyć zamówienia odpowiednio do każdej linii.

Być może macie zaimplentowanego EXITa ME590001 "Grouping of Purchase Requisitions for PO creation" dla ME59N, o którym możesz poczytać tutaj:

https://answers.sap.com/questions/59624 ... ng-ex.html
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

Post autor: peterek13 »

Hej,

Wydaje mi się że sprawę może Ci pomóc rozwiązać ustawienie na wartość 1 pola w max lot size w zakładce MRP2.
Stworzyłem na szybko materiał, planowany przez MRP, i po założeniu Sales Ordera w VA01 na 5 szt, a potem po planowaniu MRP, system stworzył 5 Pur Req. Moje przypuszczenie jest takie, że jakby MRP które planuje w ten sposób odniosło się do innego dokumentu sprzedaży, to raczej zachowałoby się podobnie.
Przetestuj to porządnie na jakimś systemie testowym swoim, odtwarzając cały proces procurement-sales jaki u Ciebie funkcjonuje
Pozdrawiam
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

Post autor: peterek13 »

Hej,

Jeszcze jedna kwestia, nie wiem czy moja poprzednia odpowiedź trafiła w punkt. Już mówię dlaczego.

Napisałem o tym polu w danych podst. MRP i o tym przykłądzie z VA01, ale problem może nie tkwić tam, dlatego że przyczyną problemu może być ME59N i wybór kryteriów selekcji. Nie wiem czy uruchamiacie ME59N ręcznie czy jakimś automatem, ale jeżeli ręcznie to być może wystarczy uruchamiać ME59N dla vendora i danego Pur Req. Wtedy PO na pewno zostanie stworzone dla jednego Pur Req, anie jedno PO dla 5-ciu Pur Req.

Pozdrawiam
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

Post autor: max301 »

Tylko mając już numer PR to w zasadzie nie potrzeba do tego Me59n żeby wystawić zamówienie bo można to zrobić klasycznie w Me21n.
Jak ma to się robić w Me59n to po to żeby to się robiło samo w tle zgodnie z selekcjami wstępnymi.

Nie wiem czy to wina Me59n bo jak system wygeneruje już te 5 PR (bo tak mu powie MRP) to co byśmy nie ustawili w Me59n (grupowanie wg numeru PR, daty dostawy itd.) to system owszem wygeneruje 5 osobnych zamówień (i wyśle do dostawcy jeżeli takie są ustawienia) ale zrobi to dokładnie w tym samym czasie. Niewiele różni się to od jednego zamówienia z rozbiciem w liniach harmonogramu na daty.

Chyba nie chodzi o to bo klient chce żeby zamówienia wystawały się wtedy kiedy będzie ten towar potrzebny.
Nie znam się na planowaniu ale tutaj bym raczej szukał i tak ustawił system żeby PR generowały się wtedy kiedy jest potrzeba.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (34.73 KiB) Przejrzano 1069 razy
Pozdrawiam
Elas Pinkman
mrcb
Posty: 267
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 111 times

Re: ME59N tworzy PO do harmonogramu dostaw na kilka lat

Post autor: mrcb »

Skupiając się wyłącznie na ME59N, na ekranie selekcji dostępny jest parametr "Termin dostawy" (S_LFDAT). Można nim ograniczyć wybór zgłoszeń zapotrzebowania wg planowanej daty dostawy. Jeżeli ME59N działa jako zadanie w tle, można ustawić dynamicznie kalkulowany zakres dat (np. 1 rok w przód). Oczywiście ma to swoje wady, ponieważ w wielu przypadkach czas dostawy jest zależny od dostawcy/materiał i tak, np. jeżeli czas dostawy danego materiału wynosi 2 lata, ustawienie ograniczenia terminu dostawy na 1 w przód nie załatwi sprawy.

pozdr.m.
ODPOWIEDZ