Błędny komunikat wysyłki zamówienia i sposób kontroli

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Błędny komunikat wysyłki zamówienia i sposób kontroli

Post autor: max301 »

Cześć

Chciałbym zabezpieczyć proces i wyłapać zamówienia, które nie zostały wysłane do dostawcy.
Czyli "czerwona kropka" w komunikatach.

Proces obecnie wygląda tak, że dostawcy potwierdzają zamówienia i te potwierdzenia wprowadzamy do systemu więc używanie ME92F mogłoby być sposobem aby takie przypadki wyłapać. Mogłoby ale nie jest bo Me92F wyłapuje tylko te niepotwierdzone zamówienia, które mają komunikat zielony (ma to sens bo raczej trudno wymagać aby dostawca potwierdził zamówienie, którego nie dostał).

Systemowo jest więc dziura, którą chciałbym załatać tak aby nie doszło do sytuacji, że zamówienie zostanie wystawione a o braku towaru dowiemy się wtedy kiedy minie termin dostawy. Dostawca wtedy powie, że zamówienia nie dostał. Kupiec powie, że wystawił a w ME92F mu nie wyszło więc uznał że wszystko jest ok.

Wpadłem na doskonały więc plan i w ME9F zrobiłem sobie wariant aby pokazywał zamówienia z błędami a data zamówienia jest w tym wariancie dynamiczna (dzień bieżący - 1 dzień). Raport działa i wyświetla zamówienie z błędem.

Zatem ustawiłem sobie JOBa w tle, który ma się wykonywać codziennie więc każdego dania dostanę na maila raport zamówień (za poprzedni dzień) w przypadku wystąpienia zamówienia, które nie poszło do dostawcy. Pięknie prawda?

Problem w tym że o ile raport wywołany przez ME9F działa i pokazuje wynik to już wszystkie Joby robione w tle są puste (widzę w SM37 że są wykonane) więc maila nie dostaję.

Why?
Jeżeli nie ME9F to jak załatać dziurę w procesie i mieć jednak pewność że wszystkie zamówienia zostały wysłane?
Sprawdzanie po każdym utworzeniu zamówienie koloru komunikatu odpada tym bardziej że wkrótce planuję uruchomić auto-po używając ME59N.
Załączniki
ME9F.JPG
ME9F.JPG (223.98 KiB) Przejrzano 1026 razy
Pozdrawiam
Elas Pinkman
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Błędny komunikat wysyłki zamówienia i sposób kontroli

Post autor: peterek13 »

Hej,

Krótko i po kolei, nie wiem zresztą czy Ciebie dobrze zrozumiałem, ja bym zrobił może tak? ( jeżeli wysłany e-mail bez zwrotki że nie doszedł może być dowodem, ze zamówienie doszło).

- Dane dostawcy - wpisujemy e-mail.
- W danych użytkownika/zakupowca/twoich etc., zalezy kto za to odpowiada - wpisujemy e-mail z którego jest wysyłane zamówienie do dostawcy.
- tu pomijam całą część związaną z zapotrzebowaniami, ich tworzeniem, przekształcaniem w zamówienia etc.
- ME9F - odpowiedni wariant ustawiony, ważne żeby dostawca był w nim dodany
- i teraz sedno, czyli ustawienie wysyłki e-maila. Trzeba w odpowiedni sposób, podpiąć się w transakcji do wysyłki e-maili do skrzynki pocztowej, zezwalając niejako na to, żeby SAP "doczepił się" do odpowiedniego maila, w sensie takim że trzeba zrobić w SAP-ie ścieżkę dla tego że SAP podpina się poprzez te wszystkie protokoły, do skrzynki pocztowej. Dla tej funkcji zresztą też można ustawić job'a.
Jeszcze oczywiście jest kwestia ustawienia jaki wydruk ma iść, ale to jest chyba w NACE.

Ja mam takie rozwiązanie przetestowane na skrzynce gmail, jak sprawdzam skrzynkę to każde zamówienie widzę w odebranych i wysłanych ( oczywiście testowo to mam tą samą skrzynkę dla użytkownika i vendora wpisaną)

Pozdrawiam
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Błędny komunikat wysyłki zamówienia i sposób kontroli

Post autor: max301 »

To doprecyzuję.
Wszystkie zamówienia mają komunikaty Extrenal Send i są wysyłane z systemu bezpośrednio po zapisie na adres dostawcy znajdujący się w kartotece.
Nie używamy tutaj Me9F do wysłania zamówień (przekształcenia żółtego komunikatu w zielony).

Jeżeli wysyłka nastąpiła poprawnie (zielony komunikat) to czekamy trzy dni aż dostawca zamówienie potwierdzi.
Potwierdzenie rejestrujemy w SAP (karta potwierdzenia) i tutaj czekam już tylko na dostawę.

Jeżeli dostawca nie potwierdzi zamówienia to w ME92F generuję monit, który jest wysłany także bezpośrednio do dostawcy.
Jeżeli dalej nie potwierdzi (zamówienie dalej wyskakuje w ME92F) to dzwonimy do dostawcy bo coś jest nie tak.
Do tego etapu wszystkie elementy są jakby pewne i nie ma żadnego ryzyka. Pomijam przypadki że ktoś nie wygeneruje monitu, nie skontaktuje się z dostawcą czy przed zapisem zamówienia usunie żółty komunikat (wtedy monit także nie pójdzie).

Problemem jest już sam "systemowy" błąd wysyłki komunikatu z zamówieniem, nad którym nie ma kontroli.
Ostatnio miałem przypadek że kolega przed wysłaniem zamówienia zablokował wszystkie pozycje (miała nastąpić zmiana ceny i żeby magazyn nie przyjął towaru w po błędnej cenie założył kłódki). Byłoby dobrze gdyby zrobił to po formalnym utworzeniu zamówienia a nie przed.
W chwili zapisu system zamówienie utworzył ale już komunikat był czerwony bo tak naprawdę nie miał co wysyłać do dostawcy gdyż wszystkie pozycje były zablokowane. Temat wyszedł dopiero jak się ktoś upomniał o towar.

Nie bardzo wiem jak mam się do takiej skrzynki podpiąć ale ja w zasadzie nie potrzebuję tego.
System ma wysłać zamówienie, dostawa ma je potwierdzić, ja mam wyłapać tylko te jakie nie zostały wysłane.
Załączniki
monit.JPG
monit.JPG (35.36 KiB) Przejrzano 999 razy
Pozdrawiam
Elas Pinkman
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Błędny komunikat wysyłki zamówienia i sposób kontroli

Post autor: wojtas7 »

Hej,

Wydaje mi się że pomysł puszczania ME9F w formie raportu do sprawdzenia czy są czerwone komunikaty, jest trochę dziwny, ale sam w sobie nie jest zły. Wskazówki:

- żeby ME9F pokazało coś w jobie, musi być wyświetlane w formie ALV Grida. Dodaj do parametrów usera ME_USE_GRID = "X" i wtedy będzie ALV Grid.
- niestety w kodzie ME9F jest:

Kod: Zaznacz cały

START-OF-SELECTION.

  CALL FUNCTION 'RV_MESSAGES_REFRESH'.
  PERFORM aktivitaet_setzen(sapfm06d) USING '04'.
  PERFORM ranges_fuellen.
  PERFORM daten_selektieren.
  IF sy-batch IS INITIAL.
    IF gf_use_grid EQ space.
      PERFORM variante_ermitteln.
      PERFORM fieldcat_init USING g_fieldcat[].
      PERFORM listausgabe.
    ELSE.
      PERFORM variante_ermitteln_grid.
      PERFORM fieldcat_init_grid USING g_fieldcat[].
      PERFORM listausgabe_grid.
    ENDIF.
  ELSE.
co rozumiem że jakikolwiek rezultat w postaci listy czy alv grida da tylko w przypadku uruchamiania raportu na ekranie, nie w jobie (SY-BATCH).

Trzeba by poszukać raportu który po prostu wyświetli dane z tabeli NAST.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Błędny komunikat wysyłki zamówienia i sposób kontroli

Post autor: max301 »

Innego pomysłu nie miałem a ten wydał się "prawie" doskonały poza końcowym efektem :roll:
Mam już parametr ME_USE_GRID = "X" od dawna.
Podpytam w IT bo to jest wiedza, która jest niestety poza moim zasięgiem.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
ODPOWIEDZ