Obowiązkowe zarządzanie partią.

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Michal.Nowak
Posty: 99
Rejestracja: wt cze 19, 2007 10:21 am
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: Michal.Nowak »

Witam wszystkich.

Z cyklu użytkownik potrafi:

Mam mały problem, po paru miesiącach okazało się że na jednym z wyrobów nie mamy włączonego zarządzania partią. I tu się nasuwa pytanie - czy istnieje jakoś możliwość włączenia tego checboxa w danych podstawowych?
Pozdrawiam
Michał Nowak
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

Jest metoda, nawet dwie:
  1. Tania - wyksięgować wszystkie zapasy, pozamykać i zarchiwizować zlecenia produkcyjne, włączyć zarządzanie partiami, przyjąć zapas
  2. SAP Way - nota 533276 - Setting the batch management requirement indicator
Dominik Tylczyński, ICG
Michal.Nowak
Posty: 99
Rejestracja: wt cze 19, 2007 10:21 am
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Michal.Nowak »

Po trochu próbowałem pierwszego sposobu:

1. Wyksięgowałem zapas.
2. Z racji że towar ten znajduje się na umowie terminarzowej(MM) to usunąłem wszystkie linie harmonogramu.

Po tym zabiegu przy próbie włączenia zarządzania partią dostałem komunikat że istnieje zapas w zakładzie i nie bardzo wiedziałem co dalej z tym zrobić.
Pozdrawiam
Michał Nowak
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

Wygląda na to, że jednak nie wyksięgowałeś całego zapasu dla tego materiału. Sprawdź dokładnie z MMBE wklikując się w szczegóły na poziomie zarówno składów i zakładów. Zwróć uwagę na zapas w drodze, zapasy specjalne etc.
Dominik Tylczyński, ICG
Michal.Nowak
Posty: 99
Rejestracja: wt cze 19, 2007 10:21 am
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Michal.Nowak »

W MMBE jest czysto. Możliwe jest to że trzyma go zapas z poprzedniego okresu księgowego ?
Pozdrawiam
Michał Nowak
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

No tak - zapas trzeba wyksięgować w bieżącym i poprzednim okresie.
Dominik Tylczyński, ICG
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re:

Post autor: Leszekk »

dtylczyn pisze:No tak - zapas trzeba wyksięgować w bieżącym i poprzednim okresie.
Dominik Tylczyński, ICG
Witam - mam dokładnie taki sam problem, tylko nie wiem jak wyksięgować zapas z poprzedniego okresu. Czy chodzi o to, aby wystornować wszystkie dokumenty?
W tej chwili zapas na materiale mam 0. W MM03 widzę, że w poprzednim okresie był zapas 4 sztuki.
Próbowałem wyksięgować te 4 sztuki z datą przyjęcia tego materiału w czerwcu, ale SAP oczywiście mnie opluł.
A może powodem jest to, że materiał został już pobrany na zlecenie produkcyjne?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Leszek
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: dominik.tylczynski »

SAP Cię opluł z prostej przyczyny - księgowanie ruchów materiałowych z poprzednim okresie aktualizuje zapas zarówno w okresie poprzednim jak i bieżącym. Zatem jeśli w okresie poprzednim masz 4 szt, w bieżącym 0 szt, to wyksięgowanie w okresie poprzednim 4 szt spowoduje powstanie ujemnych zapasów w okresie bieżącym. Stąd problem.

O okresie, do którego księgujesz ruch materiałowych decyduje data księgowania, którą podajesz podczas wprowadzania dokumentu materiałowego. Standardowo system wstawia datę bieżącą.
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: Leszekk »

Dzięki za odpowiedź,
Hm, to co napisałeś jest dla mnie jasne.
Ale nadal nie wiem co zrobić. W tej chwili jak pisałem zapas jest 0.
Gdy chcę zaznaczyć w materiale obowiązkowe zarządzanie partiami, to dostaję komunikat mówiący, że nie da się tego zrobić, ponieważ na poziomie zakładu istnieją zapasy.
Czyli co powinienem zrobić, aby móc zaznaczyć w tym materiale obowiązkowe zarządzanie partiami?

Pozdrawiam
Leszek
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak jak napisałem wcześniej przede wszystkim wyzerować zapas w okresie bieżącym i poprzednim. W twoim przypadku jeśli w okresie poprzednim masz 4 szt zapasu, a w bieżącym 0 szt, najpierw musisz sztucznie dorzucić 4 szt zapasu do okresu bieżącego. Wtedy będziesz mógł wyksięgować zapas 4 szt w okresie poprzednim. To księgowanie jak napisałem w poprzednim post'cie wyzeruje również zapas w okresie bieżącym.
Wiem, że jest sporo zabawy z tym zerowaniem zapasu. Dlatego SAP świadczy usługę włączenia zarządzania partiami opisaną w nocie 533276 - Setting the batch management requirement indicator. Warto z niej skorzystać jeśli masz większą ilość indeksów do przekonwertowania na zarządzanie partiami.
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: Leszekk »

Dominiku,

Wielkie dzięki, teraz mam pełną jasność a materiałów na szczęście nie jest wiele.
Pozdrawiam
Leszek
Leszek
tombalc
Posty: 494
Rejestracja: wt sie 17, 2010 7:57 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 97 times

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: tombalc »

Najlepiej poczekać na przełom miesiąca i pierwszego, przed jakimikolwiek ruchami wyksięgować zapas na koniec poprzedniego okresu, zmienić zarządzanie partiami i wystornować wyksięgowanie.
Tomasz Balcerzak
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: dominik.tylczynski »

Na dniach zaczynam konwersję materiałów, włączenie zarządzania partiami przy pomocy narzędzia opisanego we wspomnianej wcześniej nocie. Czy jest ktoś zainteresowany informacją o efektach?

Send using Tapatalk
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: Leszekk »

Witaj,

Jak najbardziej jestem zainteresowany wynikami - dzięki za gotowość podzielenia się doświadczeniami.

Pozdrawiam
Leszek
aatrapa
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 09, 2017 12:41 am
Been thanked: 2 times

Re: Obowiązkowe zarządzanie partią.

Post autor: aatrapa »

Dzień Dobry.

A jak poradzić sobie gdy system nie zezwala na księgowanie do poprzednich okresów ?

Ja mam problem dokładnie przeciwny. Potrzebuję usunąć batch management. Omyłowo został włączony na jednym z komponentów.
Załączniki
Capture.JPG
Capture.JPG (32.72 KiB) Przejrzano 2279 razy
ODPOWIEDZ