Planowanie zapasow bezpieczenstwa

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: aregmax »

Witaj,
po pierwszym tygodniu wychodzisz na zero jeśli dobrze widzę - a nie chcesz.
20 tys na zapasie + 80 kupisz/wyprodukujesz a 100 tys. sprzedasz. Dlaczego więc chciałbyś otrzymać 80 tys jako linię harmonogramu?
P.S.
Może jednak przekonaj się do tego zapasu bezpieczeństwa
Arek
endoex
Posty: 51
Rejestracja: sob gru 08, 2018 10:16 am
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 12 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: endoex »

Na podstawie tego przykladu wyglada jakby zapas bezp. mial spelniac bardziej role informacyjna i byc dostepny do biezacych zapotrzebowan i to mozna ustawic w OPPR w ECC. Proponuje przetestowac: zapas bez na materiale 20k / Min WB lot size 20k/ Sharing SS 100 w OPPR

Pzdr
S.
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

aregmax pisze: wt gru 18, 2018 9:18 am Witaj,
po pierwszym tygodniu wychodzisz na zero jeśli dobrze widzę - a nie chcesz.
20 tys na zapasie + 80 kupisz/wyprodukujesz a 100 tys. sprzedasz. Dlaczego więc chciałbyś otrzymać 80 tys jako linię harmonogramu?
P.S.
Może jednak przekonaj się do tego zapasu bezpieczeństwa
racja potrzebuję w pierwszym tygodniu zamówić też 100tys, nie mogę zejść poniżej 20tys, ale nie chce używać zapasu bezpieczeństwa bo w przypadku kiedy mam duże zapotrzebowania tak jak tydzień 1 i 4 nie nie chce dodatkowo podnosić mojego zapasu poprzez ustawianie dodatkowo zapasu bezpieczeństwa.
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

endoex pisze: wt gru 18, 2018 10:36 am Na podstawie tego przykladu wyglada jakby zapas bezp. mial spelniac bardziej role informacyjna i byc dostepny do biezacych zapotrzebowan i to mozna ustawic w OPPR w ECC. Proponuje przetestowac: zapas bez na materiale 20k / Min WB lot size 20k/ Sharing SS 100 w OPPR

Pzdr
S.
używamy min lot size zgdone z MOQ z lot size 2x w tygodniu, ale tak jak juz napisałem nie chciał bym żeby mi system zawsze powiększał zapas o 20k tylko wówczas gdyby zapas miał być mniejszy niż ta wartość, dlatego nie chce używać pola zapas bezpieczeństwa.
a co to jest sharing ss ? nie widzę tego w OPPR chodzi o share safety stock? co oznacza ustawienie 100? obecnie mam 0 ustawione
Ostatnio zmieniony śr gru 19, 2018 12:33 pm przez marcin_bushu, łącznie zmieniany 1 raz.
endoex
Posty: 51
Rejestracja: sob gru 08, 2018 10:16 am
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 12 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: endoex »

To prawie jak miec ciastko i zjesc ciastko :)
Sprawdz Dynamic Safety stock calculation w ECC.
endoex
Posty: 51
Rejestracja: sob gru 08, 2018 10:16 am
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 12 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: endoex »

marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

ok share sstk 100 to 100% wypróbuje
dynamiczny ustawiłem ale on bazuje na zapotrzebowaniach w przyszłości a te mogą być mniejsze niż 20k
z tym zjeść ciastko i mieć ciastko to by się zgadzało w temacie użycia zapasu bezpieczeństwa...bo po to on jest żeby go mieć...
mi chodzi tylko o to żeby nie używać zapasu bezpieczeństwa a coś co pozwoli mi nie zejść poniżej ilości 20k na stanie, jednak nie zwiększy mi ilości zamówienia jeżeli zapotrzebowania są na tyle duże że zapas nie schodzi powyżej 20k.
dla mnie najbardziej logiczne było by zastosowanie nowego MRP typ tak żeby działał jak planownie pod bieżące zapotrzebowania, ale z polem reorder point w przypadku kiedy zapotrzebowania były by mniejsze...ale dla SAP nie jest to chyba logiczne :)
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: dominik.tylczynski »

A może powinieneś spróbować planować wg punktu ponownego zamawiania z uwzględnieniem zapotrzebowań?
Zobacz konfigurację rodzaju planowania MRP (SPRO: Production -> Material Requirements Planning -> Master Data -> Check MRP Types):
2018-12-19_13h12_44.png
2018-12-19_13h12_44.png (19.9 KiB) Przejrzano 485 razy
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: aregmax »

marcin_bushu pisze: śr gru 19, 2018 12:43 pm a coś co pozwoli mi nie zejść poniżej ilości 20k na stanie, jednak nie zwiększy mi ilości zamówienia jeżeli zapotrzebowania są na tyle duże że zapas nie schodzi powyżej 20k.
dla mnie najbardziej logiczne było by zastosowanie nowego MRP typ tak żeby działał jak planowanie pod bieżące zapotrzebowania, ale z polem reorder point w przypadku kiedy zapotrzebowania były by mniejsze...ale dla SAP nie jest to chyba logiczne :)
Witaj.
Przepraszam ale moim zdaniem twoje wymagania są nielogiczne ;-) lub jeszcze nie napisałeś wszystkiego na czym ci zależy.
Zapas bezpieczeństwa będzie pilnował właśnie tego żebyś zawsze miał 20tys na zapasie.
Wielkość zapotrzebowań nie ma znaczenia na TEN zapas bezpieczeństwa. Bez względu czy zapotrzebowania są duże czy małe zawsze będzie pilnowany.
Zerknij konkretnie na planowane propozycje MRP ale na OSI czasu... zapas bezpieczeństwa będzie pokrywany wtedy kiedy będzie potrzeba - a nie zawsze.
Pozdr.
Arek
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

aregmax pisze: śr gru 19, 2018 2:40 pm zapas bezpieczeństwa będzie pokrywany wtedy kiedy będzie potrzeba - a nie zawsze.
Pozdr.
aregmax
może być też tak, że ja mam inne ustawienie w systemie... w każdym razie jak go ustawie a nie mam zapotrzebowań to i tak powstanie propozycja nabycia na tą ilość.

to napisze inaczej i na innym przykładzie: ze względu na technologii potrzebuje mieć 100k zawsze na stanie, na pierwszy tydzień mam zapotrzebowań na 200k system utworzy propozycje nabycia na te 200k więc jest ok, na drugi tydzień zapotrzebowania na 1k więc i tak muszę utrzymać minimalny zapas 100k a trzeciego tygodnia potrzebuje 300k to po co mi dodatkowo ustawiony zapas bezpieczeństwa na 100k na ten tydzień ? (który przynajmniej wg ustawień w moim systemie wygeneruje kolejna propozycję nabycia)
pewnie że zapas bezp. rozwiąże mi problem w drugim tygodniu tylko że to zamrożona kasa i brak miejsca na magazynie w tygodniu trzecim...

Dominik
tak jak pisałem wcześniej jeżeli ustawie rodzaj MRP na jakiś z punktem ponownego zamawiania, to w planowaniu nie widzę zapotrzebowan zależnych na tym indeksie, a co za tym idzie nie miał bym forcecast dla dostawcy
Ostatnio zmieniony śr gru 19, 2018 5:07 pm przez marcin_bushu, łącznie zmieniany 3 razy.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: dominik.tylczynski »

marcin_bushu pisze: śr gru 19, 2018 4:33 pm Dominik
tak jak pisałem wcześniej jeżeli ustawie rodzaj MRP na jakiś z punktem ponownego zamawiania, to w planowaniu nie widzę zapotrzebowan zależnych na tym indeksie, a co za tym idzie nie miał bym forcecast dla dostawcy
O tym czy w planowaniu wg punktu ponownego zamawiania (MRP type V1) widać czy nie zapotrzebowania zależne wynika z konfiguracji rodzaju MRP - zwróć uwagę na checkbox'y w moim poprzednim wpisie.

Przeczytaj też notę: 192954 - Reorder point planning:Displaying/planning reqmnts
Z tej noty wynika, że do planowania V1 można uwzględnić rezerwacje zależne (rezerwacje na komponenty wynikające ze zleceń produkcyjnych), ale nie można uwzględnić zapotrzebowań zależnych (zapotrzebowań na komponenty wynikające ze zleceń planowanych)
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

Z tej noty wynika, że do planowania V1 można uwzględnić rezerwacje zależne (rezerwacje na komponenty wynikające ze zleceń produkcyjnych), ale nie można uwzględnić zapotrzebowań zależnych (zapotrzebowań na komponenty wynikające ze zleceń planowanych)
i tu pies pogrzebany w tym zakładzie mamy produkcje seryjną i tylko zlecenia planowane. W innych zakładach mamy co prawda zlecenia produkcyjne ale tylko konwertowane w niedaleką przyszłość więc i tak dostawca nie otrzymał by poprawnej prognozy.

checkbox'y zaznaczyłem wszystkie bez rezultatu w moim przypadku
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: dominik.tylczynski »

When all else fails. We can whip the horse's eyes - czyli zawsze można coś oprogramować :wink:

Spójrz na dokumentację do konfiguracji: Production -> Material Requirements Planning -> Business Add-Ins for Requirements Planning:
Dokumentacja BAPI MD_CHANGE_MRP_DATA pisze:
You can use this Business Add-In to
  • Take into account MRP elements in certain cases, although they are never taken in to account according to the standard logic.
  • Not take into account MRP elements, which are considered according to the standard logic.
  • Change characteristics such as MRP relevance, dates, quantities and so on, of imported MRP elements
You can define in your implementation whether you want to take action in the display only or also in planning.

You should however note the far-reaching consequences that, for example, subsequent net requirements calculation can have in planning and interpretation of the planning results. There is no consistency check after running the methods. SAP takes no responsibility for any data inconsistencies which result or for errors in subsequent processes.
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

no tak, jeżeli nie da rady zrobić tego standardem to można oprogramować :) oczywiście że SAP nie weźmie za to odpowiedzialności, za to że sobie coś pozmieniałem :)
ale szukam jeszcze standardowego rozwiązania bo wydaje mi się to nieprawdopodobne żeby SAP nie uwzględniło takiej sytuacji jak zamawiaj wg zapotrzebowań od klienta ale nie dopuszczaj do sytuacji że stan zejdzie poniżej jakieś ilości.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: dominik.tylczynski »

marcin_bushu pisze: śr gru 19, 2018 5:15 pmzamawiaj wg zapotrzebowań od klienta ale nie dopuszczaj do sytuacji że stan zejdzie poniżej jakieś ilości.
To właśnie robi zapas bezpieczeństwa. Przyznam że nie rozumiem dlaczego Tobie nie pasuje.
ODPOWIEDZ