Planowanie zapasow bezpieczenstwa

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

witam Dominik,
nie dopuszcza do zejścia zapasu na stanie poniżej zapasu bezpieczeństwa, to fakt, ale też zwiększa zapas materiału na magazynie w sytuacji kiedy i tak mam go sporo, bo są duże zapotrzebowania w pewnych okresach.
Zgadza się?
a ja nie mam miejsca na ten materiał na magazynie.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: aregmax »

marcin_bushu pisze: śr gru 19, 2018 4:33 pm
aregmax pisze: śr gru 19, 2018 2:40 pm zapas bezpieczeństwa będzie pokrywany wtedy kiedy będzie potrzeba - a nie zawsze.
Pozdr.
to napisze inaczej i na innym przykładzie: ze względu na technologii potrzebuje mieć 100k zawsze na stanie, na pierwszy tydzień mam zapotrzebowań na 200k system utworzy propozycje nabycia na te 200k więc jest ok, na drugi tydzień zapotrzebowania na 1k więc i tak muszę utrzymać minimalny zapas 100k a trzeciego tygodnia potrzebuje 300k to po co mi dodatkowo ustawiony zapas bezpieczeństwa na 100k na ten tydzień ? (który przynajmniej wg ustawień w moim systemie wygeneruje kolejna propozycję nabycia)
pewnie że zapas bezp. rozwiąże mi problem w drugim tygodniu tylko że to zamrożona kasa i brak miejsca na magazynie w tygodniu trzecim...
Temacik się rozgrzał że.. ale to tak w ramach rozrywki przed świętami.. ;-)

Widzę, że kolega raczej kombinuje z jakimś 'wyłączeniem' zapasu bezpieczeństwa od czasu do czasu a zwłaszcza przy dużych zapotrzebowaniach.

Dlaczego zakładasz, że jak masz zapotrzebowania na 300 tys to nie potrzebujesz zapasu bezpieczeństwa? A jeśli realne zapotrzebowanie wyjdzie 320tys to co zrobisz?

A jeśli w trzecim tygodniu, masz zapotrzebowania na 300tys i sprzedasz te 300tys to może w piątek masz zero, więc jak to się ma do twojego założenia " ze względu na technologii potrzebuje mieć 100k zawsze na stanie" ?

Nic mi nie pasuje więc teraz zmuszam cię ;-) do poprawnego dokończenia takiej tabelki

Podaj zapas początkowy.
Tydzien 1: Zapotrzebowanie, propozycja MRP (jaką sobie życzysz), zapas na koniec tygodnia
Tydzień 2: Zapotrzebowania, propozycja MRP, zapas na koniec tygodnia
Tydzień 3: Zapotrzebowania, propozycja MRP, zapas na koniec tygodnia

Pozdr.
Arek.
Arek
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

z tą tabelką to szkoda ze nie można jednak tu wklejać zrzutów.
Ale ogólnie przepraszam Was bardzo, bo nie powiedziałem o oczywistych oczywistościach ustalanych z dostawcą, które mamy w systemie ustawione na materiałach nabywanych, tj. MOQ, wartość zaokrąglenia na opakowanie, klucz wielkości partii na 2 lub 3 razy w tygodniu (w zależności od dostawcy) i czas bezpieczeństwa 1 dzień
materiały mocno rotują więc to wszystko powoduje że raczej nie schodzimy z zapasem na niski stan, i tylko czasami potrzebuje tego dodatkowego nabycia gdy zapas zejdzie już poniżej tego stany potrzebnego w technologii.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: dominik.tylczynski »

marcin_bushu pisze: czw gru 20, 2018 1:12 pm z tą tabelką to szkoda ze nie można jednak tu wklejać zrzutów.
Jak nie można, jak można - https://www.phpbb.com/support/docs/en/3 ... tachments/

Praktycznie wszystkie ilustracje i zrzuty ekranów, które widzisz w postach to są właśnie załączniki.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: aregmax »

Marcin, tabelka jest prosta do wypełnienia ;-) Nie musi być od razu najszczegółowszy przypadek.
Arek
marcin_bushu
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 13, 2007 1:43 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: marcin_bushu »

ok
to żeby nie wymyślać samemu pokaże na przykładzie z PNQ
pierwsza tabelka jest bez zapasu bezpieczeństwa , ale z ustawieniami ustalonymi z dostawcą MOQ 204k, wartosc zaokrąglenia 12k, dostawa 2x w tygodniu i 1 dzień czasu bezpieczeństwa.
druga tabelka z dodanym zapasem bezpieczeństwa 408k (potrzebne minimum technologiczne)
Jak można zauważyć dwa tygodnie są poniżej tego minimum(tydzień 8 i 13)
W pierwszym wypadku w tych tygodniach zabraknie mi materiału, w drugim nie zabraknie bo mam zapas bezp. ale jest to zapas który system zamawia już w pierwszym tygodniu i przez wszystkie kolejne sobie leżakuje nieużywany...nie licząc tygodnia 8 i 13 gdzie się przyda chociaż też niekoniecznie w całej ilości ...
a ja jedynie bym chciał żeby w tygodniach 8 i 13 wygenerował większe nabycie tak żeby pozostało 408k
Załączniki
Dok3.doc
(55.5 KiB) Pobrany 40 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: dominik.tylczynski »

Wstawiam wprost przykłady z załącznika DOC z poprzedniego wpisu. Tak będą łatwiej dostępne dla czytelników i dyskutantów.
1.png
1.png (23.5 KiB) Przejrzano 2113 razy
2.png
2.png (23.45 KiB) Przejrzano 2113 razy
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Planowanie zapasow bezpieczenstwa

Post autor: aregmax »

Witaj

Wyjaśnij jedną rzecz odnośnie pierwszego ekranu (bez zapasu bezpieczeństwa):
1) masz dostępne 608 tys na zapasie
2) zapotrzebowania na tydzień 07.2018 to 334 tys
3) dlaczego system generuje ci przyjęcia na 204 tys? przecież masz wystarczającą ilość materiału i podbijasz ten zapas do 478 tys..

Pozdr.
Arek
ODPOWIEDZ