Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
fuzjer
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 17, 2014 8:42 pm
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: fuzjer »

Witam,
Jest to data do kiedy trzeba złożyć zamówienie, czy data kiedy mamy złożyć zamówienie?

Możliwe jest, że zgłoszenie ma przypisanego MRP kontrolera a nie jest dla niego widoczne?(mowa o nie zablokowanych i nie usuniętych)
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: dominik.tylczynski »

Dokumentacja pola EBAN-FRGDT [i]Data zatwierdzenia zgłoszenia zapotrzebowania[/i] pisze:
2014-08-05_153837.jpg
2014-08-05_153837.jpg (101.28 KiB) Przejrzano 1787 razy
W powyższej dokumentacji jest napisane, że jest to data, w której przetwarzanie zamówienie powinno zostać zainicjowane. Tak naprawdę jest to data, do której zgłoszenie zapotrzebowania powinno zostać zatwierdzone i przekazane do działu zaopatrzenia. Wynika to z dalszej części tej dokumentacji, a zwłaszcza tego prostego wykresu czasowego.
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: dominik.tylczynski »

fuzjer pisze:Możliwe jest, że zgłoszenie ma przypisanego MRP kontrolera a nie jest dla niego widoczne?(mowa o nie zablokowanych i nie usuniętych)
Może nie być widoczne, jeśli już zostało utworzone zamówienie do tego zgłoszenia.
fuzjer
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 17, 2014 8:42 pm
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: fuzjer »

To w takim razie jak wyliczyć, czy dane zgłoszenie jest przeterminowane?.
Czasami zdarza się tak, że data zatwierdzenia jest wcześniej jak data zgłoszenia.
Powinno to wyglądać tak, że przeterminowanie brać po dacie zatwierdzenia, ale tylko w przypadku, gdy data zatwierdzenia > data zgłoszenia. W innym przypadku biorąc datę zgłoszenia?
fuzjer
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 17, 2014 8:42 pm
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: fuzjer »

Nie rozumiem w dalszym ciągu tej daty zatwierdzenia.
1) Zgłoszenie generowane jest automatycznie po przez proces MRP.
2) Planowany czas dostawy dla materialu wynosi 35 dni a czas dostawy w inforekordzie dla dostawcy 30 dni.

Data zgłoszenia jest na 2014-09-05 a data zatwierdzenia na 2014-12-08. skąd się bierze okres 3 miesięcy?. Dodam, że są to części standardowe, które można z miejsca zamawiać. W jaki sposób wygenerować datę zatwierdzenia taką samą jak zgłoszenia dla określonych grup materiałowych.
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: dominik.tylczynski »

Logika obliczania daty zatwierdzenia jest też opisana w nocie: 196684 - Requirement dates of components in subcontract POs

Czas przetwarzania przez zaopatrzenie (processing time purchasing) jest ustawiany dla zakładu w parametrach MRP - transakcja OPPQ, przycisk "External procurement"; tablica T399D, pole BZTEK.
fuzjer
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 17, 2014 8:42 pm
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: fuzjer »

Niestety nie mam dostępu do tej notki.
Poza tym patrząc na poniższy przykład dalej mi to nie pasuje
Data zgłoszenia jest na 2014-09-05 a data zatwierdzenia na 2014-12-08 - (Termin dostawy pod koniec stycznia 2015), gdzie:
- Czas przetwarzania przez zaopatrzenie wynosi 5 dni (Sprawdzałem w sqvi, bo w MRP tego nie widzę, jest tylko - Czas przetwarzania dla przyjęcia materiałów)
- Planowany czas dostawy 35 dni a w info rekordzie powiązanym 30 dni.
- GR - 5 dni.
Mozna ustawić, żeby nie było takiej rozbieżności 3 miesięcy, między datą zgłoszenia a datą zatwierdzenia?
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: dominik.tylczynski »

Data otwarcia / zatwierdzenia zgłoszenia jest obliczana w funkcji FREIGABETERMIN_BANF_ERMITTELN. Prześledź w debugerze co się dzieje w tej funkcji.
fuzjer
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 17, 2014 8:42 pm
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: fuzjer »

Niestety nie mam dostępu, aby to zdebugować.
Nie będę otwierał nowego tematu i zapytam sie w tym.
W jaki sposób sprawdzić, dlaczego "Data zgłoszenia zapotrzebowania" jest na 2014-08 a data zatwierdzenia na miesiąc wczesniej 2014-07, przy czym data dostawy na 2014-08. Zgłoszenie zostało wygenerowane przez MRP. Można jakoś sprawdzić, czy zgłoszenie na ten materiał zostało wygenerowane wcześniej, tylko zostało usunięte, lub kiedy zostało przypisane do zaopatrzenia?
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: max301 »

Cześć.
Dość stary wątek ale doszedłem do tego samego problemu.
Z tego co było napisane wynika że system jakby od końca wylicza datę kiedy to zgłoszenie zapotrzebowania powinno zostać zatwierdzone.

MRP w oparciu o stan bieżący i minimalny generuje mi PR z potrzebą zakupu "na już". Na już bo system widzi że brakuje do zadanego poziomu zapasów.
Czyli od daty dzisiejszej sobie od końca odejmuje zadane wartości GR time, planowany czas dostawy, czas przetwarzania w zakupach i wychodzi mu jakaś data zatwierdzenia w przeszłości (dla mnie to absurd ale ok).

Tylko kiedy tworzę zapotrzebowanie ręcznie w me51n dla tego samego materiału to data zatwierdzenie jest w przyszłości (dzisiejsza + dwa dni) a co za tym idzie data dostawy jest "poprawna". Poprawna czyli możliwa do osiągnięcia przez dostawcę.
Tutaj system nie planuje na podstawie stanów min więc do daty tworzenia dolicza sobie te dwa dni.

Pytanie brzmi jak ogarnąć planowanie MRP żeby to miało ręce i nogi czyli żeby w wygenerowanych zapotrzebowania data dostawy była liczona od daty dzisiejszej i była powiększona o planowany czas dostawy oraz o czas przyjęcia.

Pytanie 2.
Który planowany czas dostawy jest brany po uwagę przy tworzeniu PR ?
Ten z MM02 czy z inforekordu? Zakładam że jeżeli w PR nie zaznaczę odwołania do źródeł to ten z MM02 a jeżeli zaznaczę ptaszka "określ źródła dostawy' to wtedy system weźmie planowany czas dostawy z IR.

Natomiast już w zamówieniu ten czas dostawy bezwzględnie jest uaktualniany z IR dla danego dostawcy.
Czy tak?
Pozdrawiam
Elas Pinkman
mrcb
Posty: 267
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 111 times

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: mrcb »

1. "Zakup na już" zdecydowanie nie jest poprawny.
System powinien kalkulować datę dostawy na podstawie planowanego czasu dostawy, czy to z danych indeksu, czy też inforekordu.
Sprawdź ustawienia dla planowania MRP w transakcji OMDT. Wygląda tak, jakbyś miał wyłączone uwzględnianie czasu dostawy na poziomie zakładu/grupy MRP.

2. Jeżeli system ustali źródło dostawy, to uwzględni czas dostawy przypisany na tym poziomie (inforekord, umowa). Jeżeli nie zostanie ustalone źródło dostawy, to czas zostanie pobrany z indeksu.

pozdr.m.
max301
Posty: 102
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: max301 »

Dziękuję za odpowiedź.
Napisałem do kolegów co mają że mam problem z datą dostawy.
Ostatnio tworzyli mi specjalną grupę MRP ale zarówno przy tej nowej jak i przy starej występował ten sam problem tj. nie uwzględniania PDT podczas tworzenia (w wyniku planowania) PR.

Niestety nie mam uprawnień do OMDT żeby to sprawdzić. Czekam na info od nich.

Czyli jak dobrze rozumiem jeżeli tworzę PR ręcznie w ME51N to system bierze PDT z Materiał Master a przy planowaniu MRP powinien go brać z IR?
Do tej pory myślałem że IR jest brany pod uwagę tylko podczas tworzenia zamówienia ,

Jeżeli przy planowaniu jest brany pod uwagę IT to co dokładnie niego system "bierze" ?
Czy jest możliwość żeby brał także cenę? Bo jeżeli bierze PDT to czemu nie może wziąć ceny?
Lista źródeł jest tylko jedna i ustawiona na FIXa
Pozdrawiam
Elas Pinkman
mrcb
Posty: 267
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 111 times

Re: Data zatwierdzenia w zgł. zapotrzebowania

Post autor: mrcb »

Zarówno przy MRP, jak i przy ręcznym tworzeniu PR, czas dostawy jest ustalany 2-krokowo - w myśl zasady od szczegółu do ogółu.
Jeżeli podczas tworzenia zgłoszenia zapotrzebowania zostanie ustalone źródło dostaw (w przypadku MRP automatycznie na podstawie listy źródeł, lub w ME51N przez ręczne przypisanie źródła), wtedy PDT powinien kopiować się z danych źródła. Dopiero w 2 kroku, jeżeli źródło nie zostanie ustalone, PDT powinien kopiować się z danych materiału.

Proponuję zrobić prosty test.
1) Sprawdzić, czy IR nie ma znacznika usuwania, czy jest ważny w okresie i jakie ma ustawienia PDT (ME13)
2) Sprawdzić, czy lista źródeł wskazuje na dostawcę z inforekordu wyżej i czy pozycja listy jest brana pod uwagę przez MRP (ME01, rekord musi być ważny w okresie i oznaczony jako istotny dla MRP.)
3) Wprowadzić na poziomie indeksu materiałowego PDT inny niż w pkt. 1.

... i sprawdzić jak sytuacja wygląda po przebiegu MRP.

Jeżeli przy planowaniu jest brany pod uwagę IT to co dokładnie niego system "bierze" ?
Czy jest możliwość żeby brał także cenę? Bo jeżeli bierze PDT to czemu nie może wziąć ceny?
Nie wydaje mi się, żeby była dostępna opcja kopiowania cena z inforekordu do zgłoszenia zapotrzebowania. Cena w PR jest ustalana na podstawie wyceny indeksu.


pozdr.m.
ODPOWIEDZ