Prognoza od klienta

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
JoannaKK
Has thanked: 1 time

Prognoza od klienta

Post autor: JoannaKK »

Witam,
co tydzień otrzymuję od klienta prognozę na dostawę pewnej grupy wyrobów. Prognoza pokazuje zapotrzebowanie w przekroju kolejnych 25-ciu tygodni. Czy istnieje możliwość wprowadzenia tych informacji do SAP?
W MM02 istnieje zakładka "Prognoza" w której teoretycznie tego typu dane można byłoby zapisać.
Ale jakie parametry powinnam tam ustawić, aby prognoza dobrze funkcjonowała w planowaniu surowca?

Dodam, że klient oprócz prognozy również wysyła nam zamówienia w formie XML bezpośrednio do SAP. Zamówienia pokrywają się z prognozą. Pytanie: Jak ustawić system, aby ilości z prognozy nie sumowały się z ilością zamówioną w danym tygodniu? Chciałabym uniknąć sytuacji zdublowanego zapotrzebowania na surowce.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
dominik.tylczynski
Has thanked: 1939 times
Been thanked: 1479 times

Re: Prognoza od klienta

Post autor: dominik.tylczynski »

Możliwości jest kilka, ale na pewno nie są nią dane prognozy w MM02.

Prognozy od klienta możesz wprowadzić bezpośrednio jako planowane zapotrzebowania niezależne, albo jako plan sprzedaży w planowaniu elastycznym SIS i stamtąd przenieść do zarządzania popytem.
JoannaKK

W planowaniu zapotrzebowania niezależnego (MD61) wprowadziłam dane dla jednego z wyrobów. Wszystko pięknie wyświetla mi się w MD04. Jednak kiedy patrzę na surowce, które potrzebuję do wyprodukowania wyrobu to w MD04 nie widzę na nich żadnego planowanego zapotrzebowania (wynikającego z MD61). A przyznam, że bardzo bym chciała to widzieć i sugerować się tą informacja dokonując zakupów materiałowych.
Czy mogę jakoś to obejść??? A może powinnam zastosować inne narzędzie/transakcję?
dominik.tylczynski

Uruchom wielopoziomowe MRP dla tego wyrobu.

Sent using Tapatalk
peterek13
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times

Post autor: peterek13 »

To może po kolei, i w dużym skrócie jak to wszystko wdg. mnie powinno wyglądać.
( przy już ustanowionych danych podstawowych materiałów/wyrobów).
MC87 - tworzysz SOP dla pojedynczego wyrobu (dla grup produktów etc. są do tego inne transakcje) ( pamiętaj, żeby zsynchronizować plan produkcji ze sprzedażowym)
MC88 – zmieniasz w ten sposób SOP dla pojedynczego materiału (MC 89 to w razie czego podgląd SOP dla materiału)
MC74 – transfer SOP do Demand management
MD61/MD62 (tworzenie/zmiana SOP) – planowanie/zmiana zapotrzebowania niezależnego; pamiętaj o ustanowieniu odpowiedniego horyzontu planowania
MD04 - w tym momencie będziesz miała stock ujemny
MD02 – planowanie MRP (uwaga na poszczególne opcje)
MD04 – balans na Stocku powinien być zerowy; powinnaś mieć możliwość konwersji zleceń planowanych w MD04 na zapotrzebowania zakupu, zlecenia produkcyjne ( w przypadku produkcji własnej)etc.

Tak to chyba powinno wyglądać w przypadku pojedynczego wyrobu. Co do Twojego pytania, to powinnaś mieć też po takiej procedurze ustanowione zapotrzebowania zakupu na surowce wchodzace w skład wyrobu/produktu gotowego/materiału, w horyzoncie planowania jaki wcześniej ustawiłaś
dominik.tylczynski

Dokładnie tak wygląda pełny proces planowania. Jednak można to zrobić bez SOP, które jest źródłem danych dla zarządzania popytem. Te źródła mogą być też inne np. planowanie elastyczne albo ręczne wprowadzenie.

W przypadku Joanny na pewno zabrakło przebiegu MRP.
peterek13

Jak najbardziej. Pełna zgoda oczywiście
JoannaKK

peterek13 pisze:To może po kolei, i w dużym skrócie jak to wszystko wdg. mnie powinno wyglądać.
MC87 - tworzysz SOP dla pojedynczego wyrobu (dla grup produktów etc. są do tego inne transakcje) ( pamiętaj, żeby zsynchronizować plan produkcji ze sprzedażowym)
MC88 – zmieniasz w ten sposób SOP dla pojedynczego materiału (MC 89 to w razie czego podgląd SOP dla materiału)
MD61/MD62 (tworzenie/zmiana SOP) – planowanie/zmiana zapotrzebowania niezależnego; pamiętaj o ustanowieniu odpowiedniego horyzontu planowania
MD04 – balans na Stocku powinien być zerowy; powinnaś mieć możliwość konwersji zleceń planowanych w MD04 na zapotrzebowania zakupu, zlecenia produkcyjne ( w przypadku produkcji własnej)etc.

Tak to chyba powinno wyglądać w przypadku pojedynczego wyrobu. Co do Twojego pytania, to powinnaś mieć też po takiej procedurze ustanowione zapotrzebowania zakupu na surowce wchodzace w skład wyrobu/produktu gotowego/materiału, w horyzoncie planowania jaki wcześniej ustawiłaś
Piotr, serdecznie dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Niestety napotkałam na problemy chcąc stworzyć pełen proces planowania w swoim ARQ. Czy to jest możliwe, że nie mam pełnych ustawień pierwotnych :cry: ?
JoannaKK

dominik.tylczynski pisze:Dokładnie tak wygląda pełny proces planowania. Jednak można to zrobić bez SOP, które jest źródłem danych dla zarządzania popytem. Te źródła mogą być też inne np. planowanie elastyczne albo ręczne wprowadzenie.

W przypadku Joanny na pewno zabrakło przebiegu MRP.
Czy mogłabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat planowania elastycznego albo ręcznego wprowadzenia?
Dodatkowo chcąc uruchomić wielopoziomowe MRP napotykam na problemy. Zapotrzebowanie na surowcach po prostu się nie wyświetla :(.
JoannaKK

JoannaKK pisze:
peterek13 pisze:To może po kolei, i w dużym skrócie jak to wszystko wdg. mnie powinno wyglądać.

Piotr, serdecznie dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Niestety napotkałam na problemy chcąc stworzyć pełen proces planowania w swoim ARQ. Czy to jest możliwe, że nie mam pełnych ustawień pierwotnych :cry: ?
Dobra, udało się jakoś przejść przez wszystkie etapy.
Kolejne pytanie :) Jeśli teraz po utworzeniu zapotrzebowania niezależnego (prognoza) wejdzie mi do systemu XML z prawdziwym zamówieniem od klienta to czy pojawi mi się podwójne zapotrzebowanie na HALB i tym samym na ROH?
JoannaKK

JoannaKK pisze:Kolejne pytanie :) Jeśli teraz po utworzeniu zapotrzebowania niezależnego (prognoza) wejdzie mi do systemu XML z prawdziwym zamówieniem od klienta to czy pojawi mi się podwójne zapotrzebowanie na HALB i tym samym na ROH?
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej kwestii, bo nie wiem co dalej robić. Pozdrawiam
dominik.tylczynski

Nie pojawi się jeśli zlecenie sprzedaży skonsumuje prognoze. Poczytaj o planowaniu MRP: http://kmf-zero.net/MRP%20GuideBook.pdf

Sent using Tapatalk
peterek13

What is the planning strategy are you using? If you use the the planning strategy like 40 then sales order will consume the the forecast requirements. So there would not be more supply or duplication of supply element s like planned orders or purchase requisition.
Best Regards,
R.Brahmankar
Hello
Strategy 40 is the most commonly used, but there are other options. If you are using make-to-stock you can choose, for example, strategies 10 or 11.
In order to choose a strategy, you must understand in detail how each one of them will work and I suggest you to go through the following link from SAP Help, where the planning strategies are described:
Strategies for Make-to-Stock Production ... AP Library
Best regards
Caetano Almeida
Takie odpowiedzi na problem Joanny otrzymałem u "źródła" :) , wrzucam je tu tylko jako uzupełnienie wątku .
Dzięki wielkie za książkę o MRP, super sprawa, nie znałem jej wcześniej.
dominik.tylczynski

Ta książka to jeden z lepszych materiałów o planowaniu MRO jaki wypuścił SAP. Link do niej był już na forum.

Sent using Tapatalk
dominik.tylczynski

Pierwszy cytat nie jest do końca precyzyjny. Jeśli zlecenia sprzedaży przekroczą prognozę w okresie konsumpcji to pojawią się dodatkowe zapotrzebowania.

Sent using Tapatalk