MRP

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

MRP

Post autor: magdziarzt »

Witam Serdecznie SAP Gurus,

jestem calkiem nowy jezeli chodzi o SAP wiec moze pytania trywialne:

1. do material zostal dodany dodatkowy document wiec podniesiono jego rewizje. uruchomienie MRP utworzylo purchase req na material, ktory zostal juz zamowiony - wykonanie jego. co zrobic aby przy kolejnym MRP nie pokazalo sie "zapotrzebowanie"?

2. material posiada BOM I jest produkowany w jednym z oddzialow firmy. nasz oddzial ustawil ten material jako "zakupowy". po uruchomieniu MRP pokazalo sie zapotrzebowanie na material glowny oraz jego komponenty (purchase req/planned ord). jakich nalezy dokonac ustawien aby przy kolejnym MRP nie pokazaly sie "niepotrzebne" zamowienia.

Dziekuje z gory za pomoc i pozdrawiam.

Tomasz

PS
przepraszam ze 2 pytania w jednym watku ale chce uniknac tworzenia zbednych.
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: MRP

Post autor: krzysieksp »

Cześć,

ad 1. Jeżeli MRP wygenerowało zaptrzebowanie, to pewnie należy go kupić :) . Może złożone zamówienie jest niewystarczające. Jaki "dokument" został dodany do materiału? Możesz wrzucić anonimizowany zrzut z MD04?

ad 2. Tutaj użyłbym Special procurement type (prawdopodobnie 40). Z tym, że elementy MRP (np. PurRqs) zawsze będą widoczne w MD04 ale jako planowane w innym zakładzie.

Pozdrawiam
Krzysiek
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Witam Krzysiek,

dziekuje bardzo za odpowiedzi/podpowiedzi.

ad2. niestety nie mamy do wyboru 40. mozesz podac jaki opis jest tego ktory proponujesz to moze sie okazac ze jest jakos "zaszyfrowany" tutaj :).

ad1. dodane zostaly jakies dokumenty typu specyfikacja/jakie certyfikaty musza buy spelnione itd. nic z rzeczy "fizycznych". na prntscr zaznaczone na czerwono miejsca, ktore oryginalnie byly P1. w czasie testow czy checi aktualizacji zakupowcy zmienili rewizje na PR I PO. niestety nie wplynelo to na zmiane MD04. jakiekolwiek podpowiedzi co do rozwiazania problem mile widziane. nie wiem czy istnieje jakas mozlowisc "podmiany/nadpisania" zamowionych elementow itd. rozumiem ze systeminterpretuje kolejna rewizje jako nowy product bo tak to wyglada. niestety tak nie jest. teraz pytanie aby w przyszlosci uniknac takich sytuacji nalezy zmienic proces inzynieryjny - rewizja tylko gdy nastepuje "fizyczna" zmiana produktu.

pozdrawiam
tomasz
Załączniki
prntscrn.PNG
prntscrn.PNG (32.75 KiB) Przejrzano 1231 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MRP

Post autor: dominik.tylczynski »

Ad 2. Rodzaje nabycia specjalnego możesz mieć specyficznie skonfigurowane. Podany wcześniej rodzaj 40 to standardowa konfiguracja.
Poczytaj o międzyzakładowym MRP: Stock Transfer from Plant to Plant

Proces wygląda następująco:
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM

Jeszcze pytanie - czy oba oddziały są w tej samej jednostce gospodarczej czy w dwóch? Powyższy proces dotyczy zakładów w tej samej jednostce gospodarczej (ang. intracompany stock transfer)
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Dominik,

dziekuje bardzo za podpowiedz oraz link do lektury. dopiero zaczalem prace w tej firmie I jak na razie wszystko jest nowe - procesy. z tego co moge sprawdzic to PO ma typ CCSTO czyli transfer miedzy oddzialami (z tego co rozumiem). jak na razie BoM w plancie zostal usuniety I MRP nie "krzyczy" o zakup/wyrob podzespolow. co do "standardowych" numerycznych konfiguracji pozycja 40 jest niedostepna. wszyystkie dostepne w zalaczniku. pozostale opcje to tylko alfa-numeryczne z opisami - stock transfer from plant xxx. zakladam ze ktoras z nich moze zadzialac pod warunkiem ze plant w opisie odpowiada temu, ktory bedzie dostarczal. jedna z nich ma w opisie "stock transfer proc.from plant abc".
niestety nie ma tutaj dostepu do jakiejkolwiek bazy testowej wiec nie jestem wstanie sprawdzic niczego co bedzie zaproponowane. oczywiscie moge to zrobic na live ale ...

dziekuje bardzo za pomoz z gory

pozdrawiam
tomasz
Załączniki
prntscr.PNG
prntscr.PNG (6.8 KiB) Przejrzano 1211 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MRP

Post autor: dominik.tylczynski »

Typ zamówienia CCSTO wskazuje, że jest to proces cross-company stock transfer. W tym procesie nie używa się rodzaju nabycia specjalnego. Najpierw zgłoszenie zapotrzebowania, potem zamówienie jest zwykłym zamówieniem, choć ma inny typ. W liście źródeł powinien być ustalony dostawca odpowiadający zakładowi dostarczającemu. Wtedy będzie widać zapotrzebowania w zakładzie źródłowym.
Po stronie zakładu docelowego jest tworzone zwykłe zamówienie.
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Dominik,

dziekuje bardzo za odpowiedz. wyglada to wszystko tak jak opisales tylko nadal nie rozumiem dlaczego w zakladzie docelowym (w ktorym zostalo wygenereowanie zapotrzebowanie na koncowy produkt) pokazywalo sie zapotrzebowanie na podzespoly.

pozdrawiam i dziekuje z gory za pomoc

tomasz
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MRP

Post autor: dominik.tylczynski »

Obejrzyj dokładnie MD04 w zakładzie docelowym i zobacz jakie dokumenty wygenerował przebieg MRP.
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Dominik,

dziekuje bardzo za porade. jak na razie wszystko wyglada ok. BoM usunieto, zpotrzebowanie w zakladzie produkcyjnym jest.

czas pokaze swoje co z tym bedzie.

Pozdrawiam,

tomasz
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Witam ponownie,

w tym momencie mam sytuacje odwrotna do sytuacji w oryginalnym zapytaniu.

inzynierowie zminili rewizje produktu z P1 na P2. zgodnie z tym jak zachowal sie system poprzednio i "logicznym mysleniem" powinno zostac wygenerowane nowe zapotrzebowanie na "nowy" material - po rewizji. niestety tym razem nie ma to miejsca. czy ktos ma pomysl co moze byc nie tak z ustawieniami? porownalem MM dla obu materialow - oryginalny post i tego teraz i nie widze zadnych roznic. chyba ze cos gdzies przoczylem. w zalaczniku prnt scrn z MD04.

pozdrawiam i dzuekuje z gory za pomoc.

tomasz
Załączniki
Capture2.PNG
Capture2.PNG (15.43 KiB) Przejrzano 1097 razy
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Witam

Oświećcie mnie koledzy ale moim zdaniem to tak nie działa. Obecnie nie używam funkcjonalności rewizji a moje zrozumienie tej funkcji jest inne.
Nowa rewizja materiałowa nie ma bezpośredniego wpływu na MRP.

A więc wydaje mi się, że te dwa kolejne stwierdzenia nie są właściwe:
1) "powinno zostac wygenerowane nowe zapotrzebowanie na "nowy" material - po rewizji. "
2) "rozumiem ze systeminterpretuje kolejna rewizje jako nowy product bo tak to wyglada."

MRP działa na poziomie indeksu. Indeks się tutaj nie zmienia. Na ostatnim screenie widać, że zapas jest 2000 na plus więc nie ma potrzeby zamawiać (tak zakładam tylko ponieważ nie widzimy parametrów planowania indeksu). To że rewizja się zmieniła nie ma wpływu na MRP dla tego indeksu.
Na razie tak to widzę.

Pozdr.
Arek
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Witam Arek,

dziekuje bardzo za twoje uwagi. szukajac w wolnej chwili czegos na temat rewizji znalazlem na jednym z forum ponizsze sformulowanie.
nie wiem na ile jest to "prawda" ale potwierdza moj tok myslenia.

"The revision level also has an impact on the MRP calculation, when the new revision becomes active it will be shown in the MD04 screen. The newly created purchase requisitions or schedule lines that come after the effectivity date of the revision level change will carry the new revision level."

system zachowuje sie zgodnie z powyzszym - nowa rewizja jest jako zapotrzebowanie P2. niestety system nie generuje planning order (s) dla niego tym razem. mialo to miejsce w przykaldzie pierwszym - oryginalny post.

kolejna czesc wypoweidzi z forum mowi o tym co mialo miejsce czy recznej zmianie rewizji na PR/PO jezeli juz zostaly wygenerowane. po zatwierdzeniu tych zmian ze stronu zakupujacej planning orders zniknely dla materialu z wyzsza rewizji.

"Please note that when the material level changes for the material master this has no impact on the created purchasing documents, these will still show the old revision level and would need to be changed manually is required."

pozdrawiam.

tomasz

ps
moze ktos napisze wkoncu z forumowiczow jak to jest. :)
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Witaj ponownie

IMHO przytoczone cytaty jeszcze niczego nie tłumaczą odnośnie logiki generowania nowych propozycji planowania dla rewizji (czyli kiedy i na jaką ilość).

Pierwszy cytat mówi tylko o tym, że numer rewizji będzie wyświetlony w MD04 (jak najbardziej słusznie) i o tym że jeśli będzie generowane nowe zgłoszenie zapotrzebowania (z datą odpowiadającą dacie ważności rewizji) to zgłoszenie będzie utworzone z nową rewizją. Dalej nie ma to nic wspólnego z tym CZY zgłoszenie zapotrzebowania (lub zlecenie planowane) będzie wygenerowane lub skasowane.

Drugi cytat mówi o tym że wprowadzenie nowej rewizji nie wpływa na rewizję w już utworzonych dokumentach zakupowych i musi być zmienione ręcznie. Jest to oczywiste. Ponownie ten cytat nie ma nic wspólnego z automatycznym skasowaniem zleceń planowanych lub wpływie na ich dodatkowe utworzenie.

Nie wiem co spowodowało zniknięcie zleceń planowanych w twoim przypadku ale uważam, że najprawdopodobniej było to zrobione albo ręcznie (user) albo przez przebieg MRP w wyniku normalnej kalkulacji. Jeżeli będziesz miał ponownie 'błędną' sytuację to załącz cały ekran MD04 (świeży)i MD05. Dobrze byłoby gdybyś sam mógł zapuścić przebieg MRP dla jednego indeksu i porównać sytuacje przed i po.

Dodatkowy smaczek z twoich ekranów to fakt, że na pierwszym z nich mamy do czynienia z customer stock , który potem się zmienił (?) czyli jakiś bardziej złożony proces lub czyjaś ingerencja?

Pozdr.
Arek
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Witam Arek,

dziekuje bardzo za odpowiedz.

ja cytaty 1 zrozumialem ze nowa rewizja ma odzwierciedlenie w MRP co za tym indzie system powinien wygenerowac nowe planned order na material z wyzsza rewizja bez wzgledu na to ze zostalo zlozone zamowienie na material z rewizja nizsza.
postarm sie przedstawic obecna sytuacje w systemie co powinno ulatwic odpowiedz na moje pytanie. wydaje mi sie ze wyjasnienie nie bylo zbyt jasne.

ktos stworzyl zamowienie na material 2375357-01 w systemie na 3 sztuki. cos sie zminilo i 2 z nich na PO czekaja na zatwierdzenie a jedna jest OK dlatego wciaz jest widoczna w MD04. cokolwiek zostalo dokonane zniknely pozycje customer stock w MD04.
material ten sklada sie z wielu podszespolow ktore sa wciaz projektowane. 2 z nich sa dostarczane przez inny oddzzial ITM-0189999 i ITM-0190000. pierwszy zrzut ekranu mial miejsce 2 tyg temu kiedy to zauwazylem ze system wygenerowal dodatkowe planned order na material juz zamowiony. wg mnie bylo to w wyniku zmany rewizji. zakupowcy zmienili rewizje na PR i PO. po zaakceptowaniu zmian przez oddzial dostarczajacy material planned order'y zniknely. jak dla mnie bylo to oczywiste do momentu kiedy w czasie porownywania co jest na zamowieniach. znalazlem material ITM-0190000 ktory ma rewizje P2 a na zamowieniach P1. sprawdzilem MD04 czy system nie wygenerowal kolejny raz dodatkowego planned order w wyniku zmiany rewizji. ku mojemuzaskoczeniu nie. stad moje pytanie jak to powinno dzialac.

poniewaz nie mam zbyt wielkiego doswiadczenia w tej dziedzinie - MRP/SAP mozesz wyjasnic co rozumiesz pod pojeciem zapuszczenie MRP dla jednego indeksu. czy chodzi i zapuszczenie MRP dla jednego z tych materialow? jezeli tak to jestem wstanie to zorganizowac :).
zrobie zrzut ekranow MD04 i 05 przed i po.

jezeli podasz mi jakies namiary na siebie to bede wstanie wyslac tobie caly screeny. na forum wolalbym nie poniewaz nie wiem jaka bedzie reakcja "szefostwa"

pozdrawiam i dziekuje za pomoc z gory.

tomasz
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Witaj

Nie próbowałbym dalej wyjaśniać tego co się stało wcześniej ponieważ było za dużo kroków i osób w tym całym 'zamieszaniu' do tego czasu. Czytanie już tego staje się kłopotliwe ;-) + następne zagadki, że ktoś coś zmienił i customer stock znikł. Może macie jakieś własne rozszerzenie napisane do tego procesu które nie jest standardowe.

W dalszych krokach możemy jedynie zweryfikować obecną sytuację w MD04 jeśli uważasz, że jest tam jakiś błąd lub jej nie rozumiesz. Screeny ekranów już wysyłałeś wiec nie powinno być problemu z następnymi z MD04 (ewentualnie zamaż cześć opisów).

PS. TAK, MRP dla pojedynczego indeksu - czyli materiału, transakcja MD03.

Pozdr.
Arek
ODPOWIEDZ