MRP

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Arek,

dziekuje bardzo za odpowiedz. zamykamy porzednie rozwazania czy ktos, cos itd.

poniezej zalacznony print screen po zapuszczeniu MRP w nocy. sprawdzam sobie kazdy artykul gdzie nastapila zmiana rewizji. jak widac na zalaczonym obrazku system wygenerowal planned order dla tego materialu z rewizja P2 pomimo zamowienia dokonanego na ten artykul ale z rewizja P1 (2377060-01).
nie rozumiem za tem jak MRP dziala z jednej strony generuje planned orders w wyniku zmiany rewizji - tak zakladam (2377060-01), z drugiej nie (ITM0190000 - screen zalaczony).

MRP run wykonany z tymi samymi parametrami - generowanie planned order, delete and recreate planning data.
chcialbym sie dowiedziec czy jest to w wyniku wlasciwosci materialu - MRP1-4, czy samym MRP run etc. jezeli jest dostepna jakas literatura online i znasz to prosze o podanie linkow/tytulow, a ja zaglebie sie w nia.

dziekuje z gory za chec pomocy

pozdrawiam
tomasz
Załączniki
scr2.PNG
scr2.PNG (40.07 KiB) Przejrzano 568 razy
scr1.PNG
scr1.PNG (45.83 KiB) Przejrzano 568 razy
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Witaj

Dla indeksu 2377060-01 pojawia się zlecenie planowane ponieważ zapotrzebowanie jest powiązane ze zleceniem klienta. Zauważ, że zapotrzebowanie pojawia się pod specyficzną niebieską linią. To jest bezpośrednia przyczyna nowego zlecenia planowanego. Nie zmiana rewizji. Prawdopodobnie używacie procesu MTO (make to order).

Dla indeksu ITM0190000 nie ma potrzeby nowego zlecenia planowanego - zapotrzebowanie jest na 1000 szt a zakupy już na 3000 szt.

Potrzebujesz dowiedzieć się u siebie jak działa cały proces począwszy od sprzedaży. Kto generuje ten specyficzny rodzaj zapotrzebowań dla klienta i kiedy to zmienia itp.

Pozdr.
Arek
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Arek,

dziekuje bardzo za odpowiedz. postaram sie dowiedziec jak to tutaj dziala. zaczalem tutaj prace niedawno wiec wszystko jest nowe i staram sie dojsc co i jak przegladajac co sie dzieje w systemie. moze nie najlepsza to droga ale ludzie zabiegani i ....

zalaczam kolejne 2 screeny. na ta chwile jest tylko 1 material ktory potrzebuje oba podzespoly z poprzednich screenow. jak mozesz zauwazyc MD04 dla "glownego" materialy 2375357-01 po nacisnieciu "planned order" otrzymalem jego BoM z wszystkimi komponentami. komponenty roznia sie jezeli chodzi widok Materailu. produkt ITM-0189999 pokazuje tylko zapotrzebowanie na niego bez Customer Stock lini, a material 2377060-01 pokazuje ta ze linie. jak to jest mozliwe skoro zapotrzebowanie na oba pochodzi z tego samego "miejsca"?

dziekuje bardzo za chec pomocy i odpowiedz.

pozdrawiam.

tomasz
Załączniki
scr4.PNG
scr4.PNG (78.47 KiB) Przejrzano 562 razy
scr3.PNG
scr3.PNG (72.73 KiB) Przejrzano 562 razy
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

To może zależeć od danych materiałowych.
Porównaj zakładkę danych MRP4 dla tych dwóch podzespołów i sprawdź czy są jakieś różnice. Powinny być.

Pozdr.
Arek
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Arek,

wlasnie porownalem MRP3 i MRP4. ktos nie jest konsekwentny w ustawieniach - MTO na MRP3 i indiv/coll na MRP4.
to jest powodem pojawiania sie i znikania linii z CustSt. jeden problem z glowy.
po zmianie materialu na MTO i zapuszczeniu MRP dla glownego materialu dostalem linie z CustSt dla ITM jak i rowniez system wygenerowal kolejne zapotrzebowanie. i tutaj kolejne pytanie. dlaczego system wygenerowal zapotrzebowanie na material skoro zostaly dokonane zakupy jego?
rozumiem ze zmiana ustawien materialu skladowego na MTO powinno generowac zapotrzebowanie "dokladnie" dla zamowienia. czy logika systemu jak i samego MTO zaklada ze nie nalezy brac pod uwage dokonanych zakupow czy stanu magazynowego? zakupy zostaly dokonane w wyniku zapotrzebowania wynikajacego z tego samego SO - PN na SO jest poziom wyzej niz 2375357-01.

pozdrawiam i dziekuje z gory.

tomasz
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Tak działa MTO. W MTO zakupy (lub produkcja) są pod konkretny projekt/zlecenie sprzedaży i będzie ich tyle ile różnych projektów. Dla MRP to duża różnica czy coś jest MTO czy MTS. Tutaj odsyłam już do lektur na googlu.

Poprzednie zamówienia (dla ITM0190000) nie mają teraz znaczenia bo nie są związane z konkretnym zleceniem sprzedaży. Po zmianie danych indeksu pojawiło się 'zmienione' zapotrzebowanie (związane ze zleceniem od klienta) które MRP musi obsłużyć.

Pozdr.
Arek
magdziarzt
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 14, 2017 4:38 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: magdziarzt »

Arek,

dziekuje bardzo za odpowiedz.

po przejrzeniu wlasciwosci wiekszosci materialow dla tego projektu ujednolicilem wszystkie do MTS. tylko top level jest MTO. teraz wszystko "gra".

jeszcze raz dziekuje bardzo za info.

jezeli chodzi o pana G to juz skorzystalem z jego poszukiwan lektury.

pozdrawiam
tomasz
Reppen
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 07, 2018 10:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: Reppen »

Witam,

Podepnę się pod temat MRP. Mam problem ze zdefinowanem Assembly Scrap Rate. MM02 - Zakładka MRP1. Chodzi mi o takie zdefiniowanie założeń scrapu aby zamawiając komponenty liczone było dodatkowe np: 15% na pokrycie potencjalnego zezłomowania.

Niestety dodając jakąkolwiek wartość w polu: Assembly Scrap Rate nie uzyskuję zwiększenia w planowany wywołaniu.

Z góry dziękuję za podpowiedź.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Cześć,

Zerknij na pole 'component scrap' na MRP4 i tam ustaw wartość.

Pozdr.
Arek
Reppen
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 07, 2018 10:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: Reppen »

Dziękuję za podpowiedź ale niestety nie działa.
Dodałem 50% scrap dla testu. Puściłem ręcznie MRP i wynik w MD04 był taki sam jak wcześniej.

Czy są ustawienia wymagane koniecznie aby scrap rate był brany pod uwagę podczas planowania wywołań do dostawców?
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Cześć

Na razie opiszę ci jeden scenariusz bo prawdopodobnie o ten chodzi.

Dla komponentu którego zużywasz więcej ustaw 15% na MRP4, pole 'component scrap'. Zapuść nowe MRP i upewnij się, że masz nowy numer zlecenia planowanego na podzespół lub wyrób gotowy (który zużywa ten komponent). Już w zleceniu planowanym, możesz przejrzeć składniki i tam ilość powinna być zwiększona o 15%. W MD04 dla KOMPONENTU powinno być widoczne zapotrzebowanie zależne na zwiększoną ilość.

I tu zakładam, że zapotrzebowania są widoczne w MD04 dla komponentu - zależy jak planujesz ten komponent a tego nie wiem.

Zerknij i daj znać w którym momencie coś się nie zgadza. Ewentualnie zrzut ekranu MD04.

Pozdr.
Arek
Reppen
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 07, 2018 10:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: Reppen »

Cześć,

Ponownie zmieniłem dane w MRP4. Scrap na 50%. MRP odpalone. W MD04 widoczne jest zapotrzebowanie na komponent poprzez planowanie i forecast na wyrób gotowy do którego komponent o którym rozmawiamy zgodnie z BOM wchodzi 1szt do 1szt.

W takim wypadku wydaje mi się że scrap rate powinien być zwiększony w MRP4 dla wyrobu gotowego. Jednak nie chciałbym ustawiać większego scrap dla całego BOM ponieważ resztę komponentów można odzyskać.

Wyniki w screenie. Jak dla mnie nie ma zmiany.
Załączniki
MRP 4.jpg
MRP 4.jpg (27.88 KiB) Przejrzano 363 razy
Screen na forum1.jpg
Screen na forum1.jpg (92.2 KiB) Przejrzano 363 razy
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MRP

Post autor: aregmax »

Witaj

Czy wszystkie trzy ekrany są dla jednego indeksu?
Niestety dla analizy wszystko idealnie pozakrywałeś :-)
Mam wrażenie że jeszcze mylimy indeksy.
Opisz proszę 'fikcyjnymi' numerami indeksów: któremu wpisałeś 50%, który wyświetlasz w MD04, który jest składnikiem którego, który kupujesz..
Arek
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MRP

Post autor: dominik.tylczynski »

Przesłanie struktury BOM ze wskazanie indeksu, dla którego podałeś % scrap i tego gdzie spodziewasz się widzieć zwiększone zapotrzebowania również pomogłoby w analizie Twojego problemu.
Reppen
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 07, 2018 10:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: MRP

Post autor: Reppen »

Cześć,

Pierwszy ekran to MRP4 dla Komponentu do którego chciałbym dodać 50% scrap.

Kolejne dwa ekrany to MD04 dla tego komponentu pokazujące generowane zapotrzebowanie z wyrobu gotowego (zanwany Art1 i Art1b) wystepujacego pod dwoma indeksami ale z identycznym BOMem.

Poniżej dodałem Multilevel BOM wyrobu gotowego w skład którego wchodzi komponent. Oraz obrazowo opis wyrobu gotowego z MD04.

Przy założeniu utraty 50% komponentu zakładałbym częstsze wywołania niż widoczne na poniższych ekranach. Nie wiem czy to ma znaczenie - Safey stock jest ustawiony na stały: 600 szt komponentu.
Załączniki
Screen na forum1.jpg
Screen na forum1.jpg (157.93 KiB) Przejrzano 356 razy
multileevel bom.jpg
multileevel bom.jpg (214.15 KiB) Przejrzano 356 razy
ODPOWIEDZ