Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: eryk81 »

Witam,
Mam pytanie chce zmienić komponent w bom (oczywiście za pomocą karty zmian) z tym ,że nowy komponent ma zacząć zyc np. od 1marca a stary komponent ma przestać zyc 28 lutego ( ma w tej chwili date ważności ustawioną do 31.12.9999) . I ta zmianę chce zrobić w dniu dzisiejszym ( żeby mieć spokój i zamknąć temat ) .Gdzie ustawiamy date waznosci w bom na danym komponencie oraz na karcie zmian ?

Wchodzę CS02 mam pole numer zmiany i ważne od ( wpisze w tym polu date 01.03.2018 .Gdy dopisuje z ręki komponent ładnie się pokazuje data ważne od 31.03.2018,ale co z tym komponentem starym w bom który ma date do 31.12.9999 a nie mogę mu zmienić daty do 28.02.18.
Załączniki
sap forum.png
sap forum.png (39.23 KiB) Przejrzano 827 razy
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: inspir »

Hej

jeżeli usuniesz pozycję używając numeru zmian to ważność komponentu zmieni się na datę 01.03.2018, a nowa pozycja będzie ważna od 01.03.2018
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: peterek13 »

Hej,

Nie wiem, czy mamy to samo na myśli, kiedy Ty napiszesz karta zmian, a ja Engineering change management :D ?

Jeżeli tak, to w tym artykule masz opisaną dokładnie całą procedurę użycia funkcji ECM w SAP a propo's BOM.

https://sapusers.pl/podstawy-tworzenia- ... bom-cz-ii/

W artykule powyżej jest krok po kroku opisane co i jak zrobić, żeby za pomocą funkcji zarządzania zmianą zaprogramować zmianę komponentu w BOM od określonej daty w przyszłości

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: dominik.tylczynski »

peterek13 pisze: pn lis 13, 2017 12:55 pmNie wiem, czy mamy to samo na myśli, kiedy Ty napiszesz karta zmian, a ja Engineering change management :D ?
Jestem przekonany, że choć innymi słowami mówicie o tym samym.
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: inspir »

peterek13 pisze: pn lis 13, 2017 12:55 pm Nie wiem, czy mamy to samo na myśli, kiedy Ty napiszesz karta zmian, a ja Engineering change management :D ?
Dokładnie to miałem na myśli, skoro posiadałeś numer zmiany to stwierdziłem, że nie wiesz tylko jak zmienić datę "ważne do", podałem Ci "przepis" jak to zrobić. Cieszy mnie to, że sobie poradziłeś ;)

Pozdrawiam
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: eryk81 »

Dzięki Panowie - zrobiłem próbkę na platformie testowej i działa
Pytanie dodatkowe co dalej ze zleceniami . Jeśli dziś wygeneruje zlecenia do kwietnia . To czy z automatu w zleceniach po 01.03.18 roku będzie się zaciągać zmiana . Czy musze ręcznie zmieniać ?


W tej chwili jak robimy Karte zmian ,ECO czy ECM ( jak zwal tak zwal ;-) i chcemy zmienić zlecenia to musimy to robić przez napisany development ale jest opcja CO02 -->Funkcje --> odczyt danych podstawowych PP .
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: inspir »

W zleceniach nie liczy się data założenia tylko data kiedy zlecenie ma zostać rozpoczęte, czyli jak dzisiaj założysz x zleceń to wszystkie te od 1.03.2018(włącznie) będą miały już w sobie nowy komponent
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: peterek13 »

Można też dodać, że w przypadku wprowadzania prognoz ( proces SOP w PP) i użycia funkcji karty/zarządzania zmianą, w przypadku konwersji zleceń planowanych ( tych wygenerowanych od daty 01.03.2018 i dalej) na zlecenia produkcyjne, w przeglądzie komponentów ( BOM) dla zlecenia produkcyjnego, tez będziesz widział ten nowy komponent.
Czyli w przypadku prognoz, zmiana też powinna z automatu zadziałać
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: eryk81 »

Super ,dziekuje za wyjaśnienia miałem pewne obawy ,ale zdecydowanie pozbawiliście mnie ich ,

Co do CO02 -->Funkcje --> odczyt danych podstawowych PP - jakie widzicie plusy i minusy i czy często jest to narzędzie używane w firmach .
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: inspir »

Bazując na wiedzy, którą posiadam nie ma jako takich minusów, jedyne rzeczy, które można podciągnąć pod minusy to:
jeżeli drukujesz jakąś listę komisjonowania, listę materiałów, które wchodzą w skład produktu finalnego to będzie trzeba ją wydrukować od nowa - przy odświeżeniu BOM,
jeżeli odświeżasz plan pracy(marszrutę, routing - zwał jak zwał) to musisz wydrukować zlecenie na nowo, ponieważ wszystkie numery potwierdzenia operacji będą inne.
Wszystko to dotyczy oczywiście wydruków.
Możliwe, że są jakieś inne, bardziej poważniejsze minusy, ale to musisz poczekać na odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego ;)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: dominik.tylczynski »

Technicznie przedmówca ma całkowitą rację - odczytywanie danych podstawowych nie jest większym problemem. Zwróciłbym uwagę na jeszcze jeden niuans. Mianowicie ponowne odczytanie danych podstawowych wycofuje status "Zwolnione / Released" zlecenia produkcyjnego. Wg mojej wiedzy odczytanie danych podstawowych jest jedyną możliwością wycofania tego statusu.

Moim zdaniem jednak z punktu widzenia procesów, zwłaszcza zarządzania danymi podstawowymi i ich zmianami, fakt częstego ponownego odczytywania danych w zleceniach produkcyjnych świadczy, że ten proces mocno niedomaga. Konieczność odczytania danych wynika z tego, że zlecenie powstało na niepoprawnych danych podstawowych, danych w systemie niezgodnych z rzeczywistością, ze stanem faktycznym.
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: inspir »

dominik.tylczynski pisze: wt lis 14, 2017 9:42 am Mianowicie ponowne odczytanie danych podstawowych wycofuje status "Zwolnione / Released" zlecenia produkcyjnego.
To już jest zależne od typu zlecenia i od ustawień tego typu.
eryk81
Posty: 64
Rejestracja: śr sty 04, 2017 2:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: eryk81 »

kolega pisał ,że" W zleceniach nie liczy się data założenia tylko data kiedy zlecenie ma zostać rozpoczęte, czyli jak dzisiaj założysz x zleceń to wszystkie te od 1.03.2018(włącznie) będą miały już w sobie nowy komponent"

W mojej firmie w momencie gdy zakłada się zlecenie to jest sygnał ,że zaopatrzenie zamawia ( 4 m-ce przed produkcją ) towar (3/4 materiału całej produkcji ) to Chiny.
Jeśli zmienię tak jak wyżej pisaliśmy komponent A( ważny do 01.03.18) na Komponent B ( ważny od 01.03.18) to zlecenia ze startem 01,02,03 ,04 marca i dalej będą z aktualizowane o nowy Bom ,ale czy system widzi ze 01 listopada robiłem zmiany ,które maja wejść 01.03.18 i będzie kreował zamówienie na nowy komponent tak,żeby zaopatrzeniowiec zamówił towar .

Chodzi mi o to czy do zleń marcowych a automatu już dziś wygeneruje się zapotrzebowanie ?

:D :D :D
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: inspir »

Dokładnie tak będzie jak piszesz, zlecenia ze startem po 01.03.2018 będą już z nowym komponentem, więc w zapotrzebowaniu będzie widniał już ten nowy materiał. A jeżeli ma ustawione, że ma się zamawiać 4msc przed rozpoczęciem produkcji to tak właśnie będzie :)
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zmiana w BOM - komponentów z data do przodu

Post autor: peterek13 »

Nic dodać nic ująć :).
Testowałem wczoraj identyczny jak twój przypadek.
Zrobiłem dla testu wczoraj na dostępnym mi systemie wprowadzenie prognoz ( SOP) do końca maja + ta karta zmian na nowy komponent w BOM ( od 1.03.18) i teraz sprawdzając zapotrzebowania ( MD04) już na ten nowy komponent w BOM, widać na ten składnik zgłoszenia zapotrzebowania ( z odpowiednimi datami oczywiście).
ODPOWIEDZ