Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

Dzień dobry wszystkim :)
Jestem początkującym koordynatorem SAP w firmie, dla której pracuję. Wiedza jaką posiadałem w momencie objęcia stanowiska ograniczała się do obsługi modułu MM a właściwie tylko Zaopatrzenia. Teraz będę musiał umieć wszystko i bardzo mnie ten fakt cieszy :)

Przeczytałem wszystkie instrukcje dotyczące powyższego modułu ale niestety nie jestem pewien, czy rozwiązanie które znalazłem sprawdzi się w praktyce.
Mam za zadanie uporządkować części zamienne do samochodów w warsztatowym magazynie, z podziałem na oryginały i zamienniki. W firmie rusza standaryzacja nazw indeksów i wszystkie będą zmieniane na nazwy ogólne, z podziałem na grupy materiałowe wg marek pojazdów. Nie mam możliwości stworzenia dwóch indeksów materiałowych gdzie jeden byłby oryginałem a drugi zamiennikiem. Wpadłem więc na pomysł żeby wykorzystać partie do takiego podziału. Magazynier w momencie przyjęcia edytowałby przypisaną partię i w zakładce "Kwalifikacja" wpisał w polu "Oznaczenie dodatkowe" - "Zamiennik" lub "oryginał". Musiałbym wprowadzić zmiany w tych polach, żeby nie trzeba było wpisywać tego ręcznie, bo wiadomo, że błędy na pewno się zdarzą i raportowanie nigdy nie będzie dokładne. Dodatkową kwestią jest raportowanie właśnie. Nie mam (bądź nie mogę znaleźć) w SAP żadnego raportu, który pokazywałby coś co dotyczy partii, oprócz jej numeru. Więc tu CR też będzie konieczne. Dodatkowa CRka na etykiety, żeby wszystkie pola z zakładki "Kwalifikacja" były drukowane. Pozwoli to magazynierowi rozpoznać część "na pierwszy rzut oka".

Chciałbym zapytać, czy ktoś z Was może robił taki podział u siebie i wie jak to zrobić z poziomu MM, żeby miało to ręce i nogi? Niby problem wydaje się prosty, jednak jak przy moim poziomie wiedzy szukam potwierdzenia w wielu źródłach ;)
Jeśli najlepsze rozwiązanie będzie wymagało użycia innych modułów to również mogę je do tego celu wykorzystać. Tylko gdzie szukać?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim gratuluję bardzo dobrze zadanego pytania - jest dokładny opis problemu, jest własna propozycja rozwiązania wraz z jej krótka analizą, jest również wskazanie na wpływ tego rozwiązania na inne obszary SAP np. raportowanie.

Moim zdaniem podejście z partiami jest jak najbardziej słuszne. Do wskazania "oryginał" / "zamiennik" użyłbym klasyfikacji partii. Wtedy możesz szybko wyszukiwać partie, możesz zaimplementować automatyczną strategię wyszukiwania partii, możesz raportować.

Jeśli samo zarządzanie partiami nie jest dla Ciebie istotne ze względów zapewnienia jakości czy śledzenia dostaw możesz pomyśleć o zastosowaniu tylko dwóch partii i od razu w numerze partii (10 znaków) podać "ORYGINAŁ" i "ZAMIENNIK".

Zanim zaczniesz implementować rozwiązanie z partiami odpowiedz sobie na jedno, bardzo istotne pytanie. Czy z punktu widzenia dostępności zapasu oryginał i zamiennik są takie same / identyczne? Np. kiedy klient składa zamówienie na określaną część i chcesz sprawdzić czy jest ona dostępne, to czy chcesz sprawdzić zbiorczo dostępność oryginałów + zamienników, czy to może klient wybiera oryginał bądź zamiennik. Jeśli tych części nie sprzedajecie bezpośrednio klientom, tylko np. zużywacie do zleceń serwisowych, przemyśl tę samą sprawę z punktu widzenia dostępności komponentów zlecenia serwisowego.
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: mgabryel »

jeśli standardowe rozwiązanie na poziomie partii nie będzie wystarczające w zakresie planowania (MRP), zarządzania zapasem i kontroli dostępności proponuję przeanalizować rozszerzoną funkcjonalność do obsługi obrotu częściami zamiennymi zaprojektowaną przez SAP dla branży automotive.

Rozwiązanie jest dostępne w ramach zestawu funkcji biznesowych tzw. DIMP (SAP Discrete Industries and Mill Products), które rozszerzają standard SAP o specyficzne wymagania m.in. branży automotive.
https://help.sap.com/doc/95e8c353b677b4 ... ameset.htm

Poczytaj w ramach DIMP o 'Parts Interchangeability'
https://help.sap.com/erp2005_ehp_03/hel ... ameset.htm
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

mgabryel pisze: sob lut 24, 2018 11:04 pm jeśli standardowe rozwiązanie na poziomie partii nie będzie wystarczające w zakresie planowania (MRP), zarządzania zapasem i kontroli dostępności proponuję przeanalizować rozszerzoną funkcjonalność do obsługi obrotu częściami zamiennymi zaprojektowaną przez SAP dla branży automotive.

Rozwiązanie jest dostępne w ramach zestawu funkcji biznesowych tzw. DIMP (SAP Discrete Industries and Mill Products), które rozszerzają standard SAP o specyficzne wymagania m.in. branży automotive.
https://help.sap.com/doc/95e8c353b677b4 ... ameset.htm

Poczytaj w ramach DIMP o 'Parts Interchangeability'
https://help.sap.com/erp2005_ehp_03/hel ... ameset.htm
To jest na pewno obiecujący kierunek. Zastanawiam się tylko, czy na początek nie jest to zbyt potężne narzędzie. Zacznijmy może od prostego zdefiniowania podziału części na oryginały i zamienniki.
Moim zdaniem punktem wyjścia tutaj musi być decyzja o poziomie kontroli dostępności ATP - czy na poziomie samej części, czy na poziomie oryginał/zamiennik. Resztę rozwiązania należy dopasować do tej decyzji - naturalnie w standardzie SAP, być może z wykorzystaniem DIMP i "Parts Interchangeability".
plackos
Posty: 205
Rejestracja: pn cze 08, 2009 8:20 am
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: plackos »

Cześć.
W tym temacie.

"Dodatkową kwestią jest raportowanie właśnie. Nie mam (bądź nie mogę znaleźć) w SAP żadnego raportu, który pokazywałby coś co dotyczy partii, oprócz jej numeru. "

Polecam wykorzystac transakcje BMBC ma ogromne mozliwosci .
Wyświetla bardzo dużo informacji dotyczacych partii ( jej dane podstawowe daty waznosci itp ...) dodatkowo w przypadku partii które sa sklasyfikowane będziesz w stanie wyszukiwac poprzez cechy danej klasy. (czyli własnie tae zamienniki ...oryginały itp co tam sobie wrzucisz w klasyfikację.) .
Transakcja jak już wspomniałem jest mocno rozbudowana i naprawde wiele może .
W razie problemów słuze pomoca jest tam kilka kruczków :) .

Paweł
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

Dzień dobry!
Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. Utwierdziły mnie, że mój tok myślenia może się sprawdzić ;)
W naszej firmie MRP (jeszcze) nie funkcjonuje. Niby jest zaimplementowany jeden kontroler, ale nikt z niego nie korzysta. Ot, takie procedury.
Wydaje mi się, że na automotive nie mamy szans. Korzystamy z SAPa narzuconego przez "górę" i każdy dodatkowy moduł to przynajmniej rok pracy, a części trzeba podzielić już dzisiaj.
Zastanawia mnie jeszcze możliwość podziału poprzez inforekordy. Podpowiedział mi to, bardziej doświadczony w SAPie, kolega z pracy. Nie ma jednak czasu na to, żeby dogłębnie wyjaśnić temat. Zacząłem więc trochę drążyć i wydaje się to całkiem w porządku rozwiązanie. Bardzo podobne do podziału na partie, tylko znacznie wcześniej, bo już na etapie zaopatrzenia. Ma to też swoje dobre strony dla zakupowców, którzy już na poziomie zapotrzebowania wiedzą o jaką część chodzi. Problem jednak stanowi przypisanie indeksów do dostawców. O ile można przypisać kilku dostawców do jednego indeksu, lub kilka indeksów do jednego dostawcy, to już nie można przypisać tego samego indeksu do dostawcy dwa razy (jeden jako oryginał i jeden jako zamiennik). Przedstawiłem ten problem koledze, powiedział tylko tyle, że się da to logicznie rozwiązać w tym obszarze, a ja zastanawiam się jak to zrobić... ;)
Rozwiązanie o tyle dobre, że gdyby się udało, to nie trzeba byłoby wykonywać zmian w programie i można by je szybciej wdrożyć. Raportowanie można wtedy wykonać za pomocą sqvi.
Myślicie, że takie rozwiązanie ma sens?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

Nie ma sensu i nie słuchaj więcej kolegi.
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: mgabryel »

pomyślałem jeszcze, że alternatywą do włączenia zarządzania partią na indeksie może być w tym przypadku aktywacja wyceny rozdzielonej (split valuation) dla wybranych indeksów.
Przeszukałem z ciekawości w tym celu nasze forum i "wygrzebałem" in 2 sec ciekawy historyczny wątek :-)

Moim zdaniem warto dodatkowo sprawdzić opcję wyceny rozdzielonej oraz rodzaju materiału HERS zaproponowaną poniżej
viewtopic.php?f=2&t=5305&p=17454&hilit= ... ona#p17454

Z DIMP faktycznie może się wiązać spory projekt chociaż warto nadmienić, że te rozszerzenia można aktywować w ramach standardowej licencji SAP ERP (do potwierdzenia u źródła). Zaryzykuję stwierdzenie, że DIMP w przypadku firm m.in. z branży automotive to standard.
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

dominik.tylczynski pisze: pn lut 26, 2018 10:28 pm Nie ma sensu i nie słuchaj więcej kolegi.
Panie Dominiku,
Czy mógłby Pan trochę rozwinąć wypowiedź? On pewnie będzie "lobbował" za swoim pomysłem, w momencie konfrontacji i chciałbym mieć więcej argumentów, żeby móc się wybronić.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

Szczerze mówiąc tutaj nie ma się co bronić - jeśli kolega będzie lobbował, to niech zrobi podział zapasu przy pomocy rekordów informacyjnych zaopatrzenia. Tego się po prostu nie da zrobić. Podobnie jak nie da się wbić gwoździa pilnikiem do paznokci - to każdego zadania są odpowiednie narzędzie.

Rekord informacyjny zaopatrzenia służy do zapisania w SAP ERP warunków dostawy określonego materiału od określonego dostawcy. Te warunki to m.in. cena. Rekord informacyjny zaopatrzenia nie ma ŻADNEGO przełożenia na zapas materiału. Innymi słowy jeśli będziemy mieć dwa rekordy informacyjny na ten sam materiał, dla dwóch różnych dostawców to po przyjęciu dwóch dostaw od tych różnych dostawców, zapas z tych dostaw nie jest rozróżnialny - to jest ten sam zapas.
Ponadto jak już zauważyłeś, rekord informacyjny zaopatrzenia tworzy się dla pary materiał-dostawca. Zatem nie można utworzyć dwóch różnych rekordów dla tego samego materiału i dostawcy.

Zapas w podziale "oryginał" / "zamiennik" możesz rozróżnić przy pomocy:
  1. oddzielnego numeru materiału
  2. oddzielnych partii tego samego materiału
  3. oddzielnego rodzaju wyceny tego samego materiału
  4. oddzielnego składu
Aby wskazać najodpowiedniejsze rozwiązanie musimy lepiej poznać Twoje wymagania odnośnie tego podziału. Odpowiedz zatem proszę na następujące pytania:
  1. Czy oryginały / zamiennik tej samej części kupujesz od tego samego dostawy czy od różnych dostawców?
  2. Czy cena ewidencyjna (ta wg której wyceniasz zapas) oryginału i zamiennika są takie same?
  3. Czy poza podziałem oryginał / zamiennik stosujesz zarządzanie partiami?
  4. Czy kiedy planujesz zużycie/wydanie materiału i wykonujesz kontrolę dostępności ATP chcesz widzieć dostępność oddzielnie oryginałów i zamienników czy chcesz ją widzieć łącznie?
  5. Czy dla odbiorcy materiału oryginał i zamiennik są takie same i odbiorcy jest obojętne czy dostanie oryginał czy zamiennik?
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź dotyczącą inforekordów. Od początku coś mi w nich nie grało i widzę, że zadanie byłoby karkołomne.
dominik.tylczynski pisze: wt lut 27, 2018 9:56 am Aby wskazać najodpowiedniejsze rozwiązanie musimy lepiej poznać Twoje wymagania odnośnie tego podziału. Odpowiedz zatem proszę na następujące pytania:
  1. Czy oryginały / zamiennik tej samej części kupujesz od tego samego dostawy czy od różnych dostawców?
  2. Czy cena ewidencyjna (ta wg której wyceniasz zapas) oryginału i zamiennika są takie same?
  3. Czy poza podziałem oryginał / zamiennik stosujesz zarządzanie partiami?
  4. Czy kiedy planujesz zużycie/wydanie materiału i wykonujesz kontrolę dostępności ATP chcesz widzieć dostępność oddzielnie oryginałów i zamienników czy chcesz ją widzieć łącznie?
  5. Czy dla odbiorcy materiału oryginał i zamiennik są takie same i odbiorcy jest obojętne czy dostanie oryginał czy zamiennik?
1. Kupujemy części w kilku różnych hurtowniach. W zależności gdzie akurat znajdziemy daną część najtaniej. Zdarza się, że zamienniki i oryginały są kupowane w tym samym miejscu, ale również zdarzają się zakupy oryginałów w ASO.
2. Cena jest inna.
3. W pewnym sensie tak. Dla zleceń z zewnątrz musimy stosować części z konkretnej partii, gdyż sporządzamy kosztorysy napraw, a kwota na fakturze musi być identyczna jak na kosztorysie. Do tego FIFO, ale z tego co się dowiedziałem to można się tego nie trzymać aż tak skrupulatnie.
4. Najlepiej oba rozwiązania naraz :) ale gdybym miał wybierać to wolałbym je rozdzielić.
5. Odbiorca zamawia konkretną część i jest to dla niego istotne. Stąd ten podział. Magazynierzy czasem się mylili.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

texdice pisze: wt lut 27, 2018 11:46 am Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź dotyczącą inforekordów. Od początku coś mi w nich nie grało i widzę, że zadanie byłoby karkołomne.
Z rekordami informacyjnymi zaopatrzenia zadanie jest niewykonalne, nie tylko karkołomne.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

texdice pisze: wt lut 27, 2018 11:46 am 4. Najlepiej oba rozwiązania naraz :) ale gdybym miał wybierać to wolałbym je rozdzielić.
5. Odbiorca zamawia konkretną część i jest to dla niego istotne. Stąd ten podział. Magazynierzy czasem się mylili.
Moim zdaniem na oryginał i zamienniki powinieneś mieć oddzielne numery materiałów. Jednak oryginał i zamienniki to nie jest to samo, to nie jest tylko wydzielona część zapasu tej samej części, to są dwie różne części, choć można je stosować zamiennie.
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

Też tak myślałem. To była moja pierwsza myśl i widzę, że najlepsza. Wtedy wszystko byłoby uporządkowane i stabilne, a ten podział na partie wydaje mi się bardzo naciągany i prowizoryczny. Jednak indeksów wyjdzie za dużo, jeśli mielibyśmy dzielić zamienniki w zależności od ich jakości (Q, P, PT, itd), a dodatkowo nie widzę tu możliwości łatwego skalowania. Każdy nowy podział to kolejny indeks. W partię mogę wpisać dowolną informację dotyczącą jakości.
No i odgórne polecenie jest takie, żeby indeks na część był jeden, a podziały możemy robić niżej.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

Oddzielne numery materiałów na oryginał i zamiennik nie wymuszają przecież kolejnych numerów w zależności od jakości. Jakość możesz wrzucić w cechy partii.
Przyznam, że nie rozumiem takich odgórnych zaleceń, które nie pasują do procesu biznesowego.
ODPOWIEDZ