MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

No to kicha...

Tylko, że dotychczasowa praktyka nie musi zostać - wystarczy wdrożyć i uruchomić księgę materiałową. Taka duża firma jak Twoja na pewno by sporo na tym zyskała.

Moim zdaniem nie jest możliwe wprost sprawdzenie wartości Pz przed księgowaniem, bo ta wartość jest wyliczana podczas księgowania i zapisywania dokumentów. Możesz, jeśli masz uprawnienia, wyświetlić zamówienie, sprawdzić jego warunki cenowe i wyliczyć wartość Pz.

Ale... napiszę to jeszcze raz, SAP ERP ma wszystkie narzędzia pozwalające normalnie i efektywnie pracować, bez takich cudowań, kontroli wartości Pz przez magazyn i na siłę unikaniu odchyleń.
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

Narazie tak to sie odbywa, podczas przyjmowania sprawdzenie cen w zamówieniu i ew. korekta. Gorzej jak pozycji jest dużo , najszybciej wtedy przyjąć i przy różnicy dopiero sprawdzić i konkretne pozycje poprawić.
Dzięki
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Bond3r pisze: śr mar 07, 2018 1:05 pm Narazie tak to sie odbywa, podczas przyjmowania sprawdzenie cen w zamówieniu i ew. korekta. Gorzej jak pozycji jest dużo , najszybciej wtedy przyjąć i przy różnicy dopiero sprawdzić i konkretne pozycje poprawić.
Masakra :shock: i dziwimy się potem, że SAP ERP ma opinię systemu trudnego i nieprzyjaznego użytkownikom :evil:
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: mikas »

No to ja też nie mam KM ... :(

Temat do podrążenia, dziękuję za odpowiedź :)

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: mikas »

dominik.tylczynski pisze: śr mar 07, 2018 12:49 pm Z poziomu magazynu możesz wyświetlić wgląd "Rachunkowość 1" danych podstawowych materiału, jeśli masz do tego uprawnienia. Jeśli na tym wglądzie zobaczysz takie zakładki i zaznaczony check box jak niżej to oznacza, że księga materiałowa jest aktywna:2018-03-07_12h46_18.png
Z jakiej transakcji pochodzi ten widok ? MM42 ?

pozdrawiam, Michał
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

MM03
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: śr mar 07, 2018 1:14 pm Z jakiej transakcji pochodzi ten widok ? MM42 ?

pozdrawiam, Michał
U mnie MM03, u Ciebie MM43, bo na 99,9% masz SAP IS-Retail.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: mikas »

dominik.tylczynski pisze: śr mar 07, 2018 1:34 pm U mnie MM03, u Ciebie MM43, bo na 99,9% masz SAP IS-Retail.
Z MM43 nie wiem gdzie to sprawdzić ... :oops:
W MM03 nie mam tych zakładek, więc raczej na 100% nie ma KM.

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Nie mam pod ręką systemu z SAP IS-Retail, więc Ci niestety nie pomogę.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: mikas »

Czytam o księdze materiałowej i widzę odpowiedzi na sporo pytań ... ;)
Pytanie podstawowe: czy można to wdrożyć po starcie systemu, na już działającym, od jakiegoś czasu systemie ?
A jeśli "tak" to po krótce z czym to się wiąże ? Ale chodzi mi tylko o sens zmian w biznesie, nie to gdzie i co trzeba kliknąć ;)

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: śr mar 07, 2018 2:08 pm Czytam o księdze materiałowej i widzę odpowiedzi na sporo pytań ... ;)
Pytanie podstawowe: czy można to wdrożyć po starcie systemu, na już działającym, od jakiegoś czasu systemie ?
Oczywiście można. Przerabiałem to ostatnio na kilku zakładach i spółkach, które wcześniej nie miały księgi materiałowej.

mikas pisze: śr mar 07, 2018 2:08 pmA jeśli "tak" to po krótce z czym to się wiąże ? Ale chodzi mi tylko o sens zmian w biznesie, nie to gdzie i co trzeba kliknąć ;)
Księga materiałowa to jest moduł w obszarze CO, ale bardzo mocno związany z logistyką. KM bazuje na ruchach materiałowych do rozliczania odchyleń. Zatem w księgowaniu tych ruchów MUSI być ład i porządek. Nie można np. w przypadku różnic inwentaryzacyjnych wydawać jednego indeksu na MPK i ruchem odwrotnym do wydania przyjmować innego (przypadek z życia wzięty). Generalnie trzeba unikać wszelkich przyjęć z "powietrza". Również należy unikać przeksięgowania indeks-indeks (ruch 309). Co prawda księga materiałowa sobie radzi z ruchami 309, ale lepiej jako zasadę przyjąć, że nie stosujemy taki ruchów.

Druga kwestia to zmiana sposobu wyceny zapasu. Aby księga dobrze działała wszystkie materiały powinny być wyceniane wg ceny standardowej (sterowanie ceną S). To może się wiązać ze zmianą polityki rachunkowości firmy i wtedy należy taką zmianę wprowadzać z początkiem roku obrotowego.

Dalej, w trakcie wdrożenia księgi trzeba nieco rozbudować/zmienić dane podstawowe materiałów. Dodatkowo często wdrożenie KM jest okazją do uporządkowania obszaru CO, a zwłaszcza CO-PA (profitability analysis).
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

dominik.tylczynski pisze: śr mar 07, 2018 2:46 pm Co prawda księga materiałowa sobie radzi z ruchami 309, ale lepiej jako zasadę przyjąć, że nie stosujemy taki ruchów.
W temacie księgi materiałowej czy ogólnie lepiej nie stosować tego ruchu???
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

W ogóle lepiej nie stosować tego ruchu. Ruch 309 jest bardzo niebezpieczny. Można przy jego pomocy przeksięgować praktycznie każdy materiał na inny, byle by się tylko zgadzały podstawowe jednostki miary, np. z tony węgla zrobić tonę rudy miedzi. W rzeczywistości takie przemiany się nie zdarzają, choć alchemicy próbowali długie lata :wink:
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

Gorsza w tym przypadku jest chyba zmiana nazwy, po ruchu zostaje jakiś ślad , nie wiem jak jest po zmianie nazwy.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Po zmianie nazwy tj. opisu materiału w danych podstawowych również pozostaje ślad, w dokumentach zmian.
ODPOWIEDZ