MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: aregmax »

Bardzo ciekawy temat , częściowo ocierał się o problemy podobne u nas.
Podpisałbym się tu pod pierwszymi odpowiedziami pana Dominika, że odchylenia to standardowe elementy procesu które są w firmie i będą, i nie trzeba nic stornować, cofać itp..Dodałbym, że w moim zrozumieniu kontroling radzi sobie z odchyleniami również bez księgi materiałowej - i autor nie jest na nią skazany (może nie tak dobrze jak z nią, nie wiem, ale radzi sobie).
W obecnej i poprzedniej firmie nie mieliśmy księgi materiałowej (pamiętam do dziś te iskry w oczach FICO, aktywować czy nie :D :D) i oczywiście nikt nie sprawdzał faktur przed przyjęciem itp. W firmie produkcyjnej to jest wymóg nawet żeby pobierać materiały na produkcję wtedy kiedy są potrzebne i nie zastanawiać się czy faktura jest, czy zaksięgowana itp..
Więc moim zdaniem praktyka ta jest niewłaściwa i powinna być zmieniona nawet bez wdrożonej księgi materiałowej...
Może specyfika tej produkcji jest jakaś szczególna - rzadkie zakupy dedykowane pod zlecenia, produkcja bardziej projektowa niż seryjna.. ale tak czy siak wygląda to dziwnie..

Pozdr.
Arek
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

aregmax pisze: czw mar 08, 2018 3:20 pm Może specyfika tej produkcji jest jakaś szczególna - rzadkie zakupy dedykowane pod zlecenia, produkcja bardziej projektowa niż seryjna..
Nie sądzę. To jest po prostu niechęć lub nieumiejętność rozliczania odchyleń w SAP.
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

Czyli jak dobrze rozumiem czy księga jest czy nie , jeśli cena w zamówieniu nie gra z ceną na fakturze to tego typu problemy rozwiązuje sie przez odchylenia a nie zmiany cen w zamówieniu??
P.S. Panie Dominiku czy może Pan zajrzeć do dyskusji ogólnej??
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Bond3r pisze: pn mar 12, 2018 8:46 am Czyli jak dobrze rozumiem czy księga jest czy nie , jeśli cena w zamówieniu nie gra z ceną na fakturze to tego typu problemy rozwiązuje się przez odchylenia a nie zmiany cen w zamówieniu??
W rzeczy samej tak jest - różnice między wartością zamówienia czy Pz a fakturą powinny być obsługiwane przez rozliczanie odchyleń. Zmienianie ceny na zamówieniu przed przyjęciem świadczy o obawie przed odchyleniami lub nieumiejętności ich rozliczania. Ponadto takie zmiany:
  1. Stanowią lukę w bezpieczeństwie systemu - magazynier nie powinien mieć uprawnień do zmiany zamówień
  2. Pozbawiają przedsiębiorstwo ważnej informacji - cena w zamówieniu to cena ustalona z dostawcą, cena na fakturze to cen jaką faktycznie firma płaci.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Bond3r pisze: pn mar 12, 2018 8:46 am Panie Dominiku czy może Pan zajrzeć do dyskusji ogólnej??
Mogę naturalnie, tylko na który wątek mam patrzeć?
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

dominik.tylczynski pisze: pn mar 12, 2018 8:50 am Mogę naturalnie, tylko na który wątek mam patrzeć?

SAP MM/WM - jakie certyfikaty, czy warto?
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: mikas »

Jeszcze tylko wracam z pytaniem, czy wdrożenie tej księgi materiałowej (możliwość wdrożenia) może być uzależnione od wersji SAP ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Księga materiałowa jest dostępna w SAP od dawna.
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

Wracajac do tematu ,czy w przypadku przyjecia jako niewycenione zapasy przy księgowaniu faktury ta wartosc zostanie doksiegowana?? Czy to przyjecie sluzy do całkiem innych rozwiazan??
Jak firma chce koniecznie zeby kwoty z fvat = kwotom z zamówienia, nie trzeba by wtedy robic storn i przyjmowac poprawna cena,bo nie ukrywam jest uciążliwe ,czasochlonne i niepotrzebne....
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Niewycenione przyjęcie nie jest tutaj rozwiązaniem. Jeśli firma koniecznie chce, aby wartości Pz = faktura, to trzeba poczekać na fakturę, po jej otrzymaniu skorygować cenę w zamówieniu, zaksięgować Pz i następnie zaksięgować fakturę.
Ewentualnie jeśli nie weryfikujesz faktur do Pz tylko do pozycji zamówienia możesz fakturę zaksięgować przed Pz. Wtedy Pz zostanie wyceniony wg wartości faktury.

:!: Zwracam jednak jeszcze raz uwagę, że to jest błędna praktyka. Wynika wyłącznie z tego, że księgowość nie radzi sobie z rozliczeniem odchyleń między Pz i fakturą i przerzuca odpowiedzialność na logistykę :!:

Tak naprawdę to nie firma ma takie wymaganie, tylko ktoś z księgowości komu się nie chce lub nie potrafi wykonywać swojej pracy.
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: Bond3r »

Ksiegowosc tlumaczy to tym ze zamówienie ma sie rownac ffakturze poniewaz zamowienie jest zatwierdzane przez prezesa...nie rozumiem takich procedur i nie widzę osobiscie problemu aby dopuścić odchylenia od cen...ale może to jest wielki odgorny problem...
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Też tego nie rozumiem. Jeśli zamówienie jest zatwierdzane przez prezesa to jego wartość jest wiążąca. Wtedy jeśli faktura różni się wartościowo od zamówienia czy Pz można ja zablokować do płatności i wymagać od dostawcy korekty. Wszystko to w standardzie SAP.

Moim zdanie wymaganie księgowości wynika z niezrozumienia procesu i nieznajomości SAP. Ale chyba się tutaj już powtarzam...
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: max301 »

Niestety w mojej nowej firmie tak właśnie to wygląda.
Na koniec miesiąca przychodzą maile z księgowości z prośbą, wróć, żądaniem wycofania przyjęcia, zmiany ceny w zamówieniu i ponownego przyjęcia.

W poprzedniej po prostu faktury były blokowane i w MRBR sprawdzałem te które miały blokadę ze względu na rozbieżność ceny pomiędzy zamówieniem i fakturą.

Symboliczne różnice (np. ze względu na różnice kursowe) zwalniałem ręcznie większe różnice wymagały ponownego zatwierdzenia i wtedy były zmieniane ceny w zamówieniu tak żeby nie było sytuacji że zatwierdzenie jest na 1000 pln a zamówienie na 2000.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MIGO_GR przyjęcie z zamówienia

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: pn mar 09, 2020 6:44 pm Niestety w mojej nowej firmie tak właśnie to wygląda.
Na koniec miesiąca przychodzą maile z księgowości z prośbą, wróć, żądaniem wycofania przyjęcia, zmiany ceny w zamówieniu i ponownego przyjęcia.
Niestety tutaj żaden system Ci nie pomoże. Tak to jest kiedy pracująca silosowo firma próbuje działać w zintegrowanym system systemie ERP.
Jestem ciekaw jak księgowość sobie wyobraża wycofanie na koniec miesiąca przyjęć towarów czy materiałów? Przecież one już najpewniej zostały sprzedane lub zużyte do produkcji :!: :!: :!:
Zatem należałoby wycofać całą sprzedaż z miesiąca, wszystkie ruchu materiałowe na produkcji, przy okazji pewnie również faktury sprzedaży i dopiero wtedy wystornować przyjęcia - a to tylko dlatego, że księgowość nie potrafi rozliczyć odchyleń...
ODPOWIEDZ