Replikacja faktur z MIRO

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Replikacja faktur z MIRO

Post autor: marcinszeski »

Witam,

Próbuję replikować f-ry księgowane z MIRO pomiędzy systemami SAP i mam problem już w systemie źródłowym.

Wybraliśmy jako nośnik IDOC: INVOIC - INVOIC01/02 (wspominam dwa typy bo z obydwoma już próbowaliśmy) przy użyciu modułu funkcyjnego IDOC_OUTPUT_INVOIC. Czyli SAP A generuje outobund IDOC a system SAP B księguje inbound.

Idoc generuje się, ale nie ma pełnej struktury, brak np.segmentów ze szczegółami pozycji.
Nr PO jest ten sam w obu systemach, replikacja PO i GR działa na IDOCach, ale fakturowanie totalnie leży.

Mam wrażenie, że rozwiązanie z generowaniem IDOCa może działać tylko dla f-r SD (?),choć w sieci są wzmianki że ludzi to robili, niestety bez szczegółów.

Macie jakieś doświadczenia? Może jednak inny FM albo zmienić podejście i przejść na wywołanie RFC?


Pozdrawiam
Marcin.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: mikas »

U nas faktury idą interfejsem IDoc WPUBON. Może masz włączone ograniczenie (filtry) na interfejsie i dlatego niektóre segmenty się nie przenoszą bo są "obcięte" ? - do sprawdzenia w BD64, na modelu dystrybucji masz przenoszone danym modelem IDoci i po wklikaniu się możesz określić jakie mają iść pola / segmenty.

pozdrawiam, Michał
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: marcinszeski »

Dzięki za informacje, filtrów w BD64 brak więc nie powinno to być przyczyną.
Czy w Twoim przypadku są to faktury zakupowe czy raczej sprzedażowe ?
WPUBON kojarzy mi się jakoś z retailem, ale mogę się mylić..sprawdzę.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: mikas »

marcinszeski pisze: pt cze 29, 2018 4:33 pm Dzięki za informacje, filtrów w BD64 brak więc nie powinno to być przyczyną.
Czy w Twoim przypadku są to faktury zakupowe czy raczej sprzedażowe ?
WPUBON kojarzy mi się jakoś z retailem, ale mogę się mylić..sprawdzę.
Tak, są to faktury sprzedażowe z retaila.

pozdrawiam, Michał
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: marcinszeski »

Ok, dziękuję za podpowiedź, niestety jak pisałem potrzebuję replikować faktury zakupowe z MIRO.. ze sprzedażą nie mam problemu.

Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: dominik.tylczynski »

Napisz przede wszystkim proszę jaki proces chcesz obsłużyć, w jakim celu chcesz replikować te wszystkie dokumenty między systemami SAP?

Jeśli dobrze zrozumiałem to chcesz, aby po zaksięgowaniu faktury zaopatrzeniowej w MIRO w systemie źródłowym, wyszedł z niego IDoc, który zaksięguje dokładnie taką samą fakturę zaopatrzeniową w systemie docelowym. Dobrze zrozumiałem?

Moim zdaniem nie uzyskasz takiego scenariusza integracji w standardowym systemie, bo taka replikacja faktur nie pasuje do żadnego normalnego procesu biznesowego. Nota 129643 - Invoice verification: Creating message records opisuje konfigurację ustalania informacji wyjściowych z faktur zaopatrzeniowych. W standardzie masz wysyłanie faktur zaopatrzeniowych zaksięgowanych w scenariuszu samofakturowania (ERS, evaluated receipt settlement) oraz rozliczenia zobowiązań konsygnacyjnych; odpowiednio komunikaty ERS6 i KONS6. Mógłbyś je wykorzystać do wysłania komunikatu z systemu źródłowego, tylko że po stronie systemu docelowego nie będzie funkcji, która z tych komunikatów zaksięguje fakturę zaopatrzeniową. Jeśli już to będą funkcje, które z tych komunikatów zaksięgują faktury sprzedażowe.

Do replikacji faktur zabrałbym się następująco:
  1. Funkcją BAPI_INCOMINGINVOICE_GETDETAIL odczytujesz szczegóły zaksięgowanej faktury w systemie źródłowym
  2. Funkcją BAPI_INCOMINGINVOICE_CREATE lub BAPI_INCOMINGINVOICE_CREATE1 księgujesz zreplikowaną fakturę z systemie docelowym
  3. Do funkcji BAPI_INCOMINGINVOICE_CREATE lub BAPI_INCOMINGINVOICE_CREATE1 w transakcji BDBG generujesz interfejs ALE/BAPI. W standardzie jest już wygenerowany dla BAPI_INCOMINGINVOICE_CREATE1 - typ komunikatu INCINV_CREATE, typ IDoc INCINV_CREATE2.
  4. Dane faktury odczytane funkcją BAPI_INCOMINGINVOICE_GETDETAIL mapujesz na parametry funkcji ALE_INCOMINGINVOICE_CREATE1 i ją wywołujesz - to utworzy IDoc wychodzący z systemu źródłowego
  5. W systemie docelowym tej IDoc przetwarzasz funkcją IDOC_INPUT_INCINV_CREATE
  6. Odczytanie danych o fakturze i wygenerowanie IDoc'a możesz opakować w przetwarzanie informacji wyjściowej z faktury, aby cały proces wysyłki zautomatyzować
  7. Do tego oczywiście musisz zdefiniować ustawienia ALE w obu systemach, ale zakładam, że to wiesz skoro bierzesz się za taki proces integracji.
Powyższe piszę na podstawie doświadczenia z funkcjami BAPI i komunikacją ALE/IDoc. Nie robiłem takiej replikacji, ale na 99% powinno zadziałać.
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: marcinszeski »

Dominik,

Dziękuję za szczegółową odpowiedź, i tak zrozumiałeś temat jak należy :)
Biznes chce replikować dane całego procesu zakupowego, realną magazynówkę mają w systemie A, płatności w systemie B. Zakres nie podlega negocjacji, wolną rękę mamy tylko w stosunku do metody..

Niestety też potwierdziłeś moje obawy, nie pasuje to do standardowego scenariusza.. w sumie już zacząłem analizować możliwości wywołania RFC pomiędzy systemami i chyba na tym się teraz już skupimy - budując program Z* który przygotuje dane z systemu źródłowego i wywoła moduł funkcyjny w docelowym, księgując MIRO.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Replikacja faktur z MIRO

Post autor: dominik.tylczynski »

Jeśli mogę doradzić - nie rób wywołań RFC, przesyłaj faktury przy pomocy komunikatów ALE/IDoc. Struktura danych w wywołaniach RFC i w komunikatach IDoc będzie praktycznie taka sama, więc nakład pracy na implementację jest podobny. Natomiast w przypadku ALE/IDoc masz w standardzie SAP zapewnioną obsługę błędów, integrację przetwarzania błędów z SAP Workflow, wszystkie transakcje do przeglądu komunikatów. W przypadku wywołań RFC obsługę błędów będziesz musiał zrobić samodzielnie.
ODPOWIEDZ