COOIS

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
eryk.lenga
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 12, 2016 8:57 am
Been thanked: 2 times

COOIS

Post autor: eryk.lenga »

Witam
Czy w transakcji COOIS - mogę sprawdzić wpisując numer zlecenie - Czy nie brakuję żadnych komponentów do realizacji zlecenia. Czy tez wypluje mi że w danym zleceniu brakuje takiego czy siakiego komponentu ? Ewentualnie gdzie to sprawdzić ?
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: COOIS

Post autor: mgabryel »

zbiorczą kontrolę dostępności ATP możesz sprawdzić w transakcji COHV. To samo uzyskasz transakcją COMAC, która jest wariantem COHV ustawionym konkretnie pod kątem zbiorczej kontroli ATP na zleceniach.

Z poziomu pojedynczego zlecenia kontrole ATP możesz wywołać z menu Funkcje -> Kontrola dostępności -> Materiał-ATP. Listę brakujących materiałów dla pojedynczego zlecenia znajdziesz w Skok do -> Brakujące materiały.
Zbiorczo listę brakujących materiałów uzyskach za pomocą CO24

Przeczytaj więcej o kontroli dostępności w produkcji na SAP help
https://help.sap.com/saphelp_erp60_sp/h ... ameset.htm
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: COOIS

Post autor: aregmax »

W transakcji COOIS możesz wyświetlić listę brakujących składników ale jest to wynik ostatniej kontroli dostępności (przeprowadzonej przez kogoś wcześniej). Na ekranie COOIS wybierasz listę 'Składniki' i zaznaczasz flagę 'Brakujące składniki'.

Jeśli chcesz przeprowadzić kontrolę dostępności na nowo to robisz tak jak opisane w poprzednim poście.

Pozdr.
Arek
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

Jakie ustawienia należy wpisać żeby cohv wyrzucił brakujące składniki dla zleceń np. Na 25.09 albo konkretne zlecenia. Z tego co widzę to pokazuje ilość zlecenia oraz ilość wykonana a nie kontrola składowa
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: COOIS

Post autor: mgabryel »

skorzystaj z COMAC, ta transakcja ma już wstępne ustawienia odnośnie kontroli dostępności.
W transakcji mamy dwa wglądy 'Wybór' i 'Przetwarzanie zbiorcze - kontrola dostępności materiału'.
Na pierwszej zakładce podajemy kryteria selekcji, czyli dla jakich zleceń przeprowadzić kontrolę. Z poziomu drugiej uruchamiamy kontrole dostępności.

Powyższe zadziała oczywiście pod warunkiem, że kontrola ATP na zleceniach produkcyjnych jest skonfigurowana odpowiednio na danym systemie.
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

Niestety comac mam niedostępny. Zrobiłam jak napisałeś, wpisałam nr zlecenia finalnego produktu (czy produkty pośrednie tzn. Numery zleceń też trzeba mu dodać jeśli chce sprawdzić komponenty na cały produkt wraz z produktami pośrednimi?) datę rozpoczęcia bazowa w drugiej zakładce kontrolę dostępności zakres przetwarzania kontrolę ATP dla wszystkich materiałów zegarek i wyrzucił info identyczne jak w coois czyli daty nr zlecenia status ale nic o komponent ach chyba coś źle robię :roll:
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: COOIS

Post autor: mgabryel »

trzeba to jeszcze dokończyć tzn. wykonać przetwarzanie zbiorcze.
Z poziomu ekranu z listą zleceń naciskamy F8 (Menu: Przetwarzanie zbiorcze -> Wykonanie) lub ikonka przetwarzania zbiorczego.
Po przeprowadzeniu kontroli otrzymasz odpowiedni log.
wpisałam nr zlecenia finalnego produktu (czy produkty pośrednie tzn. Numery zleceń też trzeba mu dodać jeśli chce sprawdzić komponenty na cały produkt wraz z produktami pośrednimi?)
Kontrola ATP przebiega na poziomie składników konkretnego zlecenia. W standardzie SAP nie ma wielopoziomowej kontroli ATP (funkcjonalność dostępna w APO), która sprawdzała by zlecenia na półprodukty na niższych poziomach bomu.
Trzeba zatem podać również numery zleceń na "produkty pośrednie", jeśli chcemy sprawdzić dla nich dostępność komponentów.
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

Niestety albo ja popełniam jakiś błąd albo czegoś brak mojemu SAPowi ale nadal wyrzuca mi listę dokładnie taką samą jak COOIS czyli datę wygenerowania teks i nr materiału nr zlecenia, termin rozpoczęcia i zakończenia ilości postulowane dostarczone i potwierdzone status. Czy ktoś może wkleić jak powinna prawidłowo wyglądać tablica a COHV?
Pytanko nr dwa wystąpiłam do naszego admina o uprawnienia do COMAC czy w tej transakcji powinno pójść sprawniej? Jakie ustawienia dla tej transakcji powinnam wpisać, żeby uzyskać prawidłowy obraz brakujących surowców?
Pozdrawiam,
Magda
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: COOIS

Post autor: aregmax »

Trochę inaczej.

1) W COHV lub COMAC możesz wykonać kontrolę dostępności - jako wynik będzie wyświetlony log dla zleceń produkcyjnych (materiał produkowany, daty , statusy itp). Tam nie ma nic o komponentach (przynajmniej nie kojarzę).
2) Ale wynik poprzedniego kroku wyświetl w COOIS lub CO24 - i tam szukaj dat oraz brakujących składników do zleceń

Pozdr.
Arek
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

A to się nie zrozumieliśmy :) Ja szukam transakcji analogicznej do MDVP która jest dla zleceń planowanych.
Arku, co masz na myśli ?
aregmax pisze: śr wrz 26, 2018 10:23 am Ale wynik poprzedniego kroku wyświetl w COOIS lub CO24 - i tam szukaj dat oraz brakujących składników do zleceń
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: COOIS

Post autor: aregmax »

Nie znam analogicznej transakcji, myślę że jej nie ma.

W przypadku zleceń produkcyjnych wykonujesz dwa kroki:
1) kontrolę dostępności w COMAC lub COHV
2) Wyświetlenie brakujących składników w COOIS lub C024 (dla wielu zleceń produkcyjnych).

Jeżeli czegoś nie rozumiesz to doprecyzuj bo łatwiej nie potrafię :-)

P.S. Domyślam się, że w innych transakcjach szukasz przycisku 'Missing parts' takiego samego jak jest w MDVP.
Arek
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

Może nie szukam identycznej transakcji jak MDVP ale transakcji, która do mi te same informacje dla zleceń produkcyjnych w zbiorczej formie (po dacie lub liście produktów(zleceń) analizy dostępności detali. Nie chce przeszukiwać manualnie po półproduktóach czy liście komponentów celem ustalenia czy mogę coś produkować czy nie. Do tej pory pracowałam na zleceniach planowanych i praca była wręcz banalna (jeśli chodzi o sprawdzanie czy na plan ułożony w SAP mam pokrycie w komponentach). COOIS bardziej używałam jako możliwość uzyskania spisu zleceń wraz z datami kiedy sa ustawione w SAP (niestety od paru dni pracuję na zleceniach produkcyjnych). Nie wiem w jaki sposób (co poklikać w ustawieniach transakcji i których transakcjach) tak aby dostać listę brakujących składników na jakąś konkretną produkcję (konkretny nr zlecenia lub datę). Moje próby zmuszenia do tego COOIS lub COHV kończą się jak na razie tylko uzyskiwaniem spisu zleceń produkcyjnych, ilości i dat (nie mogę dostać się do informacji o tym czy posiadam komponenty na daną produkcję mimo działania wg powyższych instruktaży. Czy mniej więcej czytelnie napisałam w czym tkwi moja SAPowa niewiedza?

Jeszcze jedno pytanie co z możliwością sprawdzania gdzie np. półprodukty są już częściowo zleceniami produkcyjnymi (bo tak życzy sobie dział zakupów - twierdzą, że z planowanych nie widzą zapotrzebowania) a reszta planowanymi. Da się to jakoś hurtem ogarnąć? Pewnie nie ale może ...
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

Arku,
w przypadku COOIS i COHV sprawdzam kontrolę dostępności ale czego?
dominik.tylczynski
Posty: 8354
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: COOIS

Post autor: dominik.tylczynski »

Komponentów zlecenia produkcyjnego
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: COOIS

Post autor: Nel78 »

Witam ponownie,
uzyskałam już dostęp do transakcji COMAC ale nadal nie potrafię uzyskać informacji na których mi tak bardzo zależy (czy to może być wina ustawień SAPA od strony administratora czy ja coś mieszał i popełniam ciągle ten sam błąd). Wpisałam w pierwszym oknie nr produktu, który chce sprawdzić oraz daty bazowe rozpoczęcia. Wyskoczyła mi lista jak COOIS z informacjami o nr zleceń o statusie zleceń (czy potwierdzone czy dostarczone itd.) zaznaczam wszystko, wybieram funkcję kontorla dostępności materiału, natychmiastowe wykonanie funkcji, zapamiętanie logi zawsze, zakres przetwarzania kontrola atp , protokół komunikatu informacji i F8. I nie wyrzuca mi nic. Gdzie mój błąd?
ODPOWIEDZ