Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: Nel78 »

Witam,
mam taki problem. Do tej pory pracowałam na zleceniach planowanych dla których brakujące komponenty (surowce) sprawdzałam w transakcji mdvp. Obecnie zaczęłam pracować na zleceniach produkcyjnych i nie ukrywam, że chciałabym w równie szybki sposób sprawdzić czy mam wszystko do produkcji czy nie zarówno dla jednego zlecenia jak i całego dnia. Gdzie mogę i z jakimi ustawieniami sprawdzić te dane?
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: mgabryel »

temat kontroli ATP na zleceniach produkcyjnych poruszyliśmy ostatnio w poniższym wątku

viewtopic.php?f=2&t=8193
Lukas00,7
Posty: 3
Rejestracja: sob mar 16, 2019 7:06 pm

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: Lukas00,7 »

Witam,
Do sprawdzenia zabezpieczenia otwartych zleceń produkcyjnych używamy "bębna". Tak nazywamy transakcję ZRLAUTA_75. Po otwarciu tej transakcji wybieramy odpowiedni "odczyt wariantu" i wklejamy numery zleceń produkcyjnych . Po zapuszczeniu transakcji pokazuje się nam:
1. Pusta lista gdy zlecenia są zabezpieczone,
2. Lista z brakami materiałów zarówno z produkcji jak i z zaopatrzenia dla niezabezpieczonych zleceń produkcyjnych.
Pawel_85
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 22, 2018 3:43 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: Pawel_85 »

Lukas00,7 pisze: sob mar 16, 2019 7:44 pm Witam,
Do sprawdzenia zabezpieczenia otwartych zleceń produkcyjnych używamy "bębna". Tak nazywamy transakcję ZRLAUTA_75. Po otwarciu tej transakcji wybieramy odpowiedni "odczyt wariantu" i wklejamy numery zleceń produkcyjnych . Po zapuszczeniu transakcji pokazuje się nam:
1. Pusta lista gdy zlecenia są zabezpieczone,
2. Lista z brakami materiałów zarówno z produkcji jak i z zaopatrzenia dla niezabezpieczonych zleceń produkcyjnych.
Tylko że to jest customowa transakcja. Średnio pomoże. Chyba, że pracujecie w tej samej firmie. ;)
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: Nel78 »

U mnie właśnie jest taka sytuacja więc transakcja wydaje się być idealna. Jutro testuję :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: dominik.tylczynski »

Nazwa transakcji ZRLAUTA_75 sugeruje, że dotyczy ona zaopatrzenia produkcji i tworzenia zleceń przeniesienia na podstawie zapotrzebowań przeniesienia. Nie mylmy proszę kontroli dostępności zapasu komponentów w lokalizacjach magazynowych z kontrolą dostępności komponentów wg ATP :!:
Lukas00,7
Posty: 3
Rejestracja: sob mar 16, 2019 7:06 pm

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: Lukas00,7 »

Pytanie Nel było jak sprawdzić zabezpieczenie zlecenia produkcyjnego :) Jestem świeżym użytkownikiem sapa pracuje na nim niecaly rok. Mam pytanie co daje nam kontrola ATP? Z mojego małego doświadczenia wnioskuje, że kontrola dostępności ATP pomocna jest przy potwierdzania terminów wprowadzanych zamówień przez dział sprzedaży. Do sprawdzania zabezpieczenia zleceń produkcyjnych, które mamy uruchomić na produkcję jest słabo pomocna. Przykładowo mamy zlecenie produkcyjne, które muszę uruchomić 2.04, a kontrola ATP przejdzie, choć niektóre kompotenty z działu zaopatrzenia zamówione są na 1.04 lub 2.04. ATP pokażę ok na 2.04 masz materiały "dawaj zlecenie na produkcję" Wrzucam zlecenie produkcyjne w transakcja ZRLAUTA_75. i nagle szok bo te materiały z zaopatrzenia, które ATP potwierdziło, że jest ok nie ma... W ZRLAUTA_75 widzę listę komponentów, których brak zarówno z produkcji i zaopatrzenia, co więcej również wykaże komponenty jeśli w zleceniu produkcyjnym są na innej lokalizacji magazynowej niż faktycznie w systemie. I co ważniejsze jeśli komponenty używane są do produkcji wielu gotowych wyrobów ZRLAUTA_75 pokaże nam czy mamy ich wystarczająco pod zlecenia produkcyjne np. w danym tygodniu.
Nel78
Posty: 15
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 12:00 am

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: Nel78 »

Witam, czy transakcja zrlauta_75 jest to standardowa transakcja w SAP? System wyrzucił mi komunikat, że transakcja nie istnieje.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: dominik.tylczynski »

Nel78 pisze: pt mar 29, 2019 8:11 am Witam, czy transakcja zrlauta_75 jest to standardowa transakcja w SAP? System wyrzucił mi komunikat, że transakcja nie istnieje.
Nic co ma Z lub X lub Y z przodu standardem nie jest.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sprawdzanie komponentów dla zleceń produ

Post autor: dominik.tylczynski »

Lukas00,7 pisze: czw mar 28, 2019 9:23 pm Pytanie Nel było jak sprawdzić zabezpieczenie zlecenia produkcyjnego :) Jestem świeżym użytkownikiem sapa pracuje na nim niecaly rok. Mam pytanie co daje nam kontrola ATP? Z mojego małego doświadczenia wnioskuje, że kontrola dostępności ATP pomocna jest przy potwierdzania terminów wprowadzanych zamówień przez dział sprzedaży. Do sprawdzania zabezpieczenia zleceń produkcyjnych, które mamy uruchomić na produkcję jest słabo pomocna. Przykładowo mamy zlecenie produkcyjne, które muszę uruchomić 2.04, a kontrola ATP przejdzie, choć niektóre kompotenty z działu zaopatrzenia zamówione są na 1.04 lub 2.04. ATP pokażę ok na 2.04 masz materiały "dawaj zlecenie na produkcję" Wrzucam zlecenie produkcyjne w transakcja ZRLAUTA_75. i nagle szok bo te materiały z zaopatrzenia, które ATP potwierdziło, że jest ok nie ma... W ZRLAUTA_75 widzę listę komponentów, których brak zarówno z produkcji i zaopatrzenia, co więcej również wykaże komponenty jeśli w zleceniu produkcyjnym są na innej lokalizacji magazynowej niż faktycznie w systemie. I co ważniejsze jeśli komponenty używane są do produkcji wielu gotowych wyrobów ZRLAUTA_75 pokaże nam czy mamy ich wystarczająco pod zlecenia produkcyjne np. w danym tygodniu.
Nie wiem do końca jak działa Twoja transakcja ZRLAUTA_75. Zakładam, że jest to kopia jednego ze standardowych raportów RLAUTA*, czyli robi zaopatrzenie w komponenty do produkcji na poziomie SAP WM.

ATP / kontrola dostępności jest bardzo pomocne przy planowaniu produkcji. Przede wszystkim zakres kontroli ATP możesz skonfigurować i brać pod uwagę tylko te elementy zaopatrzeniowe, które są dosyć pewne. ATP pozwala Ci sprawdzić w dłuższym horyzoncie czasowym czy komponenty będą dostępne nawet jeśli ich fizycznie nie masz jeszcze w magazynie. Fakt, że jeśli dostawca Ci się spóźni to może komponentów zabraknąć. To jest jednak kwestia ułożenia współpracy z dostawcami i utrzymywania w systemie rzetelnych danych o planowanych terminach dostaw.

Zaopatrzenie w komponenty w SAP WM sprawdza czy są one dostępne w lokalizacjach magazynowych. Zatem musi działać znacznie krótszym horyzoncie niż ATP. Jeśli możesz w SAP WM sprawdzić dostępność komponentów na tydzień do przodu to jesteś w bardzo komfortowej sytuacji. Większość dąży do minimalizowania stanów i nie trzyma zapasów na tydzień, stara się dostarczać komponenty just-in-time a nawet just-in-sequence.
ODPOWIEDZ