Pokrycie kontraktem 46 - lista źródeł

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
kachafela
Posty: 7
Rejestracja: śr lis 20, 2019 3:47 pm

Pokrycie kontraktem 46 - lista źródeł

Post autor: kachafela »

Czesc :)
Mam taki ciekawy case. Potrzebuje jakoś wyciągnąć ilość pokrytą przez kontrakt 46 zgodnie z długością listy źródeł.

Poniżej konkretny przykład.
Zamówienie: 100 sztuk
Ilość potrzebna ogółem: 200 sztuk
(Czyli mamy pokryte 100 sztuk potrzeb)
Zgłoszenie zapotrzebowania wygenerowane bez odniesienia do dostawcy (w MD04 po wybraniu dostawcy nie podpina żadnego): 50 sztuk
Powyższe oznacza ze tak naprawdę kontrakt pokrywa nam 100 sztuk potrzeb ale wg systemu mamy pokryte 150 sztuk (bo lista źródeł obowiązuje dłużej niż do 100 sztuk)

I właśnie o to mi chodzi: czy da się jakoś wyłuskać takie dane?
Żeby było wiadomo jaka data powinna być data końcowa obowiązywania listy źródeł i jaka mamy ilość pokryta przez kontrakt.

Jeżeli jest potrzeba doprecyzowania lub dodatkowego wyjaśnienia - dajcie znać. Opowiem wszystko :)

W przypadku zamówień 55 i harmonogramów tu nie ma problemu bo ilość z harmonogramu jest ilością która pokrywa potrzeby wg systemu.

Z góry wielkie dzięki!!!
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Pokrycie kontraktem 46 - lista źródeł

Post autor: peterek13 »

Hej,

Fajny case, zobaczymy czy da radę Ci pomóc.

Czy 200 szt, o których piszesz to jest kontrakt zawarty z dostawcą na ilość, a te 100 szt. to jest potrzebne akurat zamówienie?
Jeżeli tworzysz listę źródeł, to daty jej ważności wybierasz i potwierdzasz na ekranie przeglądu, jeżeli lista ma jakąś graniczną datę obowiązywania.
Jeżeli przeglądasz listę, to wtedy daty ważności powinny być zapisane w samej liście.
Następna kwestia jest taka, czy kontrakt jest sprzęgnięty z listą źródeł w ten sposób, że jest w nią wpisany? Jaką datę obowiązywania ma kontrakt i jakiego jest typu ( ilościowy?)
I jeszcze kwestia tego czy w liście źródeł jest zaznaczony "fix" bądź po polsku "ust", czyli wpisanie w listę tego że źródło dostaw jest ustalone?
Czy jest wybrana opcja, że rekord listy źródeł jest istotny w MRP?
Zakładam że rekord informacyjny zakupowy też dla materiału istnieje.

Pytam, bo jeżeli są spełnione powyższe warunki, to wtedy czy to przy ręcznym tworzeniu zapotrzebowań, czy to przy tworzeniu ich przez MRP, wszystko powinno odbywać się w ten sposób, że żądana ilość powinna być zdjęta z kontraktu, a MD04 powinnaś widzieć numer zapotrzebowania z domyślnym dostawcą ( zakładam sytuację domyślnego dostawcy, mamy kontrakt ). Tak mi wychodziło jak na szybko przetestowałem.

A co do ważności poszczególnych dat. może warto byłoby w miarę możliwości podejść do sprawy w ten sposób że data listy źródeł odpowiada dacie wpisanego w nią kontraktu. Wtedy co do dat byłby porządek i jasność.

Pozdrawiam
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Pokrycie kontraktem 46 - lista źródeł

Post autor: mgabryel »

Lista źródeł i okres jej obowiązywania nie ma wpływu na ilości w generowanych przez MRP zgłoszeniach zapotrzebowania. System nie znajduje aktywnego dla MRP źródła dostawy, to tworzy po prostu zgłoszenie bez przypisanego dostawcy. Dostawcę można później przypisać do zgłoszenia me52n, Me56 / ME57 etc.

Tak samo kontakt nie ma wpływu na planowane ilości w MRP. Kontrakt nie jest widoczny na liście MRP jako element MRP, nie jest zapotrzebowaniem a MRP planuje pod zapotrzebowania.
Zapotrzebowaniem może być plan popytu, zlecenia sprzedaży / dostawa, zapotrzebowania zależne np. z rezerwacji produkcyjnych lub zamówień STO, zapas bezpieczeństwa etc.

Ilości w MRP w odniesieniu do kontraktu można jedynie ograniczyć za pomocą kontyngentu, mówi o tym poniższa nota.

83343 - *** MD01: No check of target qty in sched. agreemnt

Prześlij screen z MD04 dla tego przypadku i sprawdź może, czy masz utworzony kontyngent (MEQ3 / MEQM) dla tego materiału.
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Pokrycie kontraktem 46 - lista źródeł

Post autor: peterek13 »

Mnie co do listy źródeł żeby być precyzyjnym nie chodziło o to, że ona ma jakiś wpływ na to jaka ilość jest generowana w zapotrzebowaniach. Nie jest tez tak że kontrakt jest wynikiem planowania MRP. To oczywiste.
Oczywiste jest tez to co może być źródłem zapotrzebowania, tu jest sprawa jasna.
Mnie chodziło chyba o coś odrobinę innego :D , konkretnie o to że jeżeli w obiekt jakim jest źródło dostaw wpiszemy numer kontraktu, i oznaczenie linii w kontrakcie ( powiedzmy że jest jedna linia w kontrakcie oznaczona item10) na dany materiał, to wtedy czy zapotrzebowanie tworzone byłoby ręcznie, czy byłoby wynikiem planowania MRP, to ilość zamówienia ( przekształconego z wcześniejszego zapotrzebowania ), będzie zmniejszała ilość w kontrakcie automatycznie.
Oczywiście jeżeli zaznaczymy w opcjach listy źródeł, ze ma być ona barana pod uwagę przy MRP ( zaznaczenie opcji 1 w lista źródeł w MRP ).
Natomiast zaznaczona opcja "ust" lub "fix" ( po angielsku ) wskazuje na domyślne źródło dostaw we wskazanym okresie
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Pokrycie kontraktem 46 - lista źródeł

Post autor: mgabryel »

zgadza się, tak to powinno przebiegać w automacie MRP, jeśli chcemy na koniec utworzyć do zgł. zapotrzebowania zamówienie w referencji do odpowiedniego kontraktu i nie uzupełniać brakujących informacji ręcznie po drodze.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że w przypadku umowy terminarzowej lista źródeł jest obligatoryjna. Bez niej linie harmonogramu nie utworzą się w MRP, co nie oznacza ze MRP w tej sytuacji nic nie zaplanuje. Utworzy inny element zaopatrzeniowy np. zgłoszenie zapotrzebowania, skoro nie może utworzyć linii harmonogramu w umowie.
ODPOWIEDZ