ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Oscar
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 14, 2020 9:27 am
Been thanked: 2 times

ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: Oscar »

Witam wszystkich forumowiczów.

mam następujący problem, potrzebuje dla zamówień tworzonych w ME21N ustawić widomość wyjściową aby domyslnie ustawiało się AAPO z adresem e-mail do osoby, która przygotowuje PO czyli do mnie w tym przypadku. Po zapisaniu takiego zamówienia e-mail z PDF-em przychodziłby mailem na skrzynkę.

Czy jest możliwe ustawienie takiej funkcjonalności.


Pozdrawiam.

Oscar.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: dominik.tylczynski »

Naturalnie, że można.
Nota 191470 - Purchase order as an e-mail opisuje jak ustawić standardową konfigurację wysyłania zamówienia emailem do dostawcy
Natomiast noty 2542422 - Purchase order through external send (email) channel only sends to vendor email address oraz 2667292 - How to manipulate external mail in MM output opisują w jaki sposób można modyfikować adres mailowy odbiorcy komunikatu, czyli np. ustawić adres użytkownika, który utworzył zamówienie.

Pytanie natomiast w jakim celu chcesz wysyłać na swoją skrzynkę zamówienia, które sam utworzyłeś?
Oscar
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 14, 2020 9:27 am
Been thanked: 2 times

Re: ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: Oscar »

Dziękuje za szybką poradę.
Nie mam niestety dostępu do not.
A dla czego na własny adres e-mail. Taki pomysł odgórny aby zamówienia przychodziły na skrzynkę, po to by módz ewentualnie dopisać w mailu jeszcze jakieś dodatkowe informacje i przesłać do dostawcy.

Czy miałby Pan na tyo jakis inny pomysł?


Pozdrawiam.

Oscar
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem dopisywanie jakichś informacji w mailu i przekazywanie ich w taki sposób do dostawcy to słaby pomysł. Te dodatkowe informację mają wpływ na proces zakupowy, stanowią integralną część zamówienia i jako takie powinny znaleźć się w SAP ERP, tak aby wszyscy uprawnieni mieli do nich dostęp.
Na zamówieniu w SAP masz możliwość dodania takich własnych informacji - w tekstach na poziomie nagłówka i pozycji zamówienia. W standardowej konfiguracji jest kilka najpowszechniej używanych rodzajów tekstów, a można jeszcze skonfigurować własne.
Wtedy wszystko co potrzebujesz dodatkowo przekazać dostawcy opracowujesz bezpośrednio w zamówieniu w SAP, a potem te teksty mogą się pojawić na wydruku zamówienia czy w załączniku PDF wysłanym mailem z systemu.
Oscar
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 14, 2020 9:27 am
Been thanked: 2 times

Re: ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: Oscar »

Dziękuje za sugestje,
przpraszam za moje być może, dla niektórych banalne pytania ale mam jeszcze jedno:
- jak ustawić aby domyślnie podpowiadało się AAPO z adresem e-mail dostawcy (zdefiniowanym w danych podstawowych), aby po zapisaniu stworzonego PO w ME21N mail z zamówieniem był wysyłany automatycznie?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: dominik.tylczynski »

Nie ma problemu.

Nie wiem co masz na myśli pisząc AAPO, więc trudno mi precyzyjnie odpowiedzieć. Przypuszczam, że jest to rodzaj informacji wyjściowej, ale tylko przypuszczam.

Szczegóły konfiguracji wysyłania zamówienia mailem znajdziesz w nocie, którą wskazałem wcześniej. Jeśli nie masz dostępu do not, to najpewniej również nie masz dostępu do konfiguracji systemu. Zatem będziesz musiał się zgłosić do swojego supportu, czy działu IT.

Kiedy jest już zrobiona konfiguracja ustalania informacji wyjściowych, to w transakcjach MN04, MN05, MN06 (odpowiednio - tworzenie, zmiana, wyświetlanie) należy opracować rekordy ustalania informacji wyjściowej. Tutaj definiujesz czy np. dla określonego rodzaju zamówienia informacja ma się ustalać automatycznie, czy ma być od razu przetwarzana. Tutaj też określasz czy informacja ma być drukowana czy np. wysłana mailem.

Zakładając, że konfiguracja jest ok, możesz w w/w transakcjach sprawdzić jakie masz zdefiniowane rekordy ustalania informacji wyjściowej dla zamówień.
Oscar
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 14, 2020 9:27 am
Been thanked: 2 times

Re: ME21N - AAPO - ustawienie automatycznego wysyłania wiadomości mailowej

Post autor: Oscar »

Dziękuje za precyzyjne wyjaśnienia,
teraz już wiem jak podejść do rozwiązania tego problemu.
nie mam oczywiście uprawnień do transakcji MN ale wsparcie (bedące daleko na innym kontynencie) prawdopodobnie to ustawi.

Pozdrawiam.

Oscar
ODPOWIEDZ