Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

Post autor: Yeti »

Cześć,

Mam ustawione w interfejsie IM-LE automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia, a dokładnie natychmiastowe tworzenie zlecenia przeniesienia z TR po zaksięgowaniu dokumentu materiałowego zużycia do produkcji (CO11N). Na jednym dokumencie materiałowym znajdują się pozycje zarządzane WM i nie zarządzane WM, a wśród tych WM - takie, dla których immediate TO ma być utworzone (ref. 261 --> WM 961, TR i ind. A) oraz takie bez automatycznego tworzenia TO (ref. 261 --> WM 261, TR). Problem polega na tym, że czasem opcja ta jest zaznaczona w dokumencie materiałowym (LTBK-DIRTA) a raz nie. Zaznaczam, że zawsze tworzy się TR i nie ma tu znaczenia czy pozycja TR jest dostępna czy nie i nie jest to też kwestia lokowania (SMQ1), już to sprawdziłem. Sprawdziłem też noty 44160, 87194, 566090, nie daje odpowiedzi na pytanie: dlaczego DIRTA czasem nie jest zaznaczona.

Chciałbym to przedebugować, ale nie wiem gdzie powstawić break point. Czy mogę liczyć na podpowiedź? Nie chciałbym debugować całego potwierdzania operacji produckcyjnej i całego tworzenia dokumentu materiałowego...
Dzięki!

Pozdrawiam,
Marcin
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

Post autor: peterek13 »

Dzień dobry.

Odpowiadam na szybko, bez zbytniego zagłębiania się w temat i gotowej odpowiedzi.

Proszę sobie sprawdzić ustawienia konfiguracyjne w transakcjach OMLR i OMLJ. Może gdzieś tam tkwi potrzebne ustawienie?

Pozdrawiam
Piotr
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Odpowiem nieco nie wprost. Przede wszystkim powinieneś się poważnie zastanowić na wykorzystaniem interfejsu WM-PP, zamiast automatycznego tworzenia zleceń przeniesienia do wydań księgowanych ruchem 261. Zaopatrzenie produkcji przy pomocy interfejsu WM-PP pozwala wiernie odzwierciedlić w SAP ERP rzeczywisty proces.

Faktyczny, fizyczny proces:
  1. Zaczynasz od zlecenia produkcyjnego, czyli musisz coś wyprodukować.
  2. Komponenty potrzebne do produkcji są w magazynie, zatem trzeba je przekazać na stanowiska robocze. Na podstawie zleceń produkcyjnych tworzysz listę pobrań z magazynu.
  3. Na podstawie tej listy magazyn, wydaje komponenty z magazynu i przekazuje je na produkcję.
  4. Realizujesz produkcję i zużywasz komponenty
Odzwierciedlenie procesu w SAP ERP z wykorzystaniem interfejsu WM-PP:
  1. Masz zlecenia produkcyjne.
  2. W referencji do zleceń produkcyjnych tworzysz zapotrzebowania przeniesienia. Te zlecenia mogą być tworzone automatycznie podczas zatwierdzania zleceń produkcyjnych.
  3. W transakcji LB10 na podstawie zapotrzebowań przeniesienia, tworzysz zlecenia przeniesienia i następnie po wydaniu na produkcję, potwierdzasz te zlecenia. W tym momencie zapas komponentów jest na produkcji, ale nadal jest na stanie, nie nastąpiło jeszcze zużycie komponentów.
  4. Potwierdzasz produkcję i księgujesz zużycie komponentów np. automatycznie poprzez backflushing. Tutaj jest księgowane wydanie ruchem 261, już bez dodatkowych akcji w WM.
Zauważ jak tutaj operacje w systemie pasują do rzeczywistego procesu.

Teraz porównaj to z tworzeniem zleceń przeniesienia do wydań ruchem 261:
  1. Zaczynasz od zleceń produkcyjnych.
  2. Księgujesz wydanie ruchem 261. Powstaje ujemny kwant w tymczasowym typie magazynu. Na poziomie SAP MM zapas jest zmniejszony, ale na poziomie SAP WM ten zapas jest nadal w magazynie.
  3. Teraz do dokumentu materiałowego wydania ruchem 261 musisz utworzyć zlecenie przeniesienia, wydać komponenty z magazynu i wyzerować ujemny kwant. Operacje w magazynie są rejestrowane w systemie po zaksięgowaniu wydania, co nie jest zgodne z fizycznym procesem.
Teraz zobacz co się zacznie dziać jeśli zapasu z magazynu nie możesz faktycznie wydać, bo np. został uszkodzony. Jeśli korzystasz z interfejsu WM-PP, to nie ma problemu - potwierdzasz zlecenie przeniesienia z różnicami, na produkcję jest wydawana ilość, która faktycznie została pobrana z magazynu.
Natomiast w przypadku zlecenia przeniesienia robionego po księgowaniu wydania ruchem 261 zostaniesz z ujemnym kwantem i musisz to jakoś posprzątać.
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

Post autor: Yeti »

Dziękuję za obydwie odpowiedzi.
Konfigurację sprawdzałem już dziesiątki razy, musi być ok.
Co do organizacji samego procesu - ja to wszystko wiem :) Klient tak ma zorganizowany proces, że części materiałów używany jest interfejs WM-PP, z typem magazynu 100 i przy okazji różnymi innemi wygibasami więc jesteśmy tego świadomi. Dla innej części materiałów natomiast, interfejs nie jest używany, dotyczy to głównie zapasu pod zlecenie klienta - zapas E. Mam podobne zdanie do Ciebie, Dominik, w tej sprawie. Jednak jest to za duża zmiana jak na zwykły serwis i gaszenie pożarów. Zasugeruję taką zmianę dopiero jak klient zdecyduje się przejść na S/4 i EWM. Wtedy będzie czas na rewolucje.

Teraz mam przypuszczenie, że dwie pozycje w dokumencie materiałowym kłócą się ze sobą:
1. ref 261 --> WM 261, bez natychmiastowego TO - taki ruch WM jest determinowany dla własnego zapasu
2. ref 261 --> WM 961, z natychmiastowym TO - taki ruch WM jest determinowany dla zapasu E i specjalnego wskaźnika zapasu w danych podstawowych materiału
Najpierw powstaje TR dla pierwszego przypadku, gdzie LTBK-DIRTA się nie determinuje. Następnie powstaje TR dla drugiej pozycji i jakby dziedziczy ten brak wskaźnika. No, ale to tylko moje domysły, ponieważ nie debagowałem tego jeszcze. Jakieś sugestie odności breakpointa, please? Albo inne sugestie?
Dzięki!

Pozdr,
Marcin
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

Post autor: dominik.tylczynski »

Zobacz notę 44160 - Direct transfer order generation from IM posting
Jest w niej ładny diagram ilustrujący logikę automatycznego tworzenia zlecenia przeniesienia, z ostatnim krokiem:
Screenshot_2020-05-26_16-00-15.png
Screenshot_2020-05-26_16-00-15.png (18.65 KiB) Przejrzano 2130 razy

Wynika z niego, że zlecenie będzie tworzone jeśli automatyczne tworzenie jest zdefiniowane dla wszystkich pozycji dokumentu materiałowego.

Zlecenia są tworzone przy pomocy funkcji L_COMMUNICATION_TO_CREATE. Możesz sprawdzić gdzie ta funkcja jest wywoływana i ustawić break-point gdzieś w okolicy wywołania.
ODPOWIEDZ