Lista części magazynowych z datą założenia

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Łukasz Smorawski
Posty: 2
Rejestracja: czw cze 17, 2021 3:45 pm

Lista części magazynowych z datą założenia

Post autor: Łukasz Smorawski »

Witam
Jeśli cos zrobiłem żle to z góry przepraszam jestem tu nowy.
Zarządzam magazynem części w firmie produkcyjnej, potrzebuję jakiejś transakcji, która umozliwi mi wyświetlenie listy części magazynowych z uwzględnieniem daty założenia.
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Lista części magazynowych z datą założenia

Post autor: dominik.tylczynski »

Jedna możliwość to transakcja MM60 "Lista materiałów". Tutaj jest dostępna data ostatniej zmiany materiału. Jednak nie ma daty utworzenia materiału.
Możesz też zrobić proste zapytanie do tablicy MARA. Data utworzenia jest w polu ERSDA. Takie zapytanie możesz zbudować prosto w transakcji SQVI lub wyciągnąć transakcją SE16 lub SE16N.
Łukasz Smorawski
Posty: 2
Rejestracja: czw cze 17, 2021 3:45 pm

Re: Lista części magazynowych z datą założenia

Post autor: Łukasz Smorawski »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem Pańskiej wiedzy, tak mało przyjaznego a jak rozbudowanego programu. Niestety MM60 pokazuje faktycznie zmiany natomiast, domniemam że przy rekordach w, których zmian nie było zmian jest po prostu puste pole w dacie. Do pozostałego rozwiązania nie mam niestety dostępu. To w takim razie może wyjaśnię o co mi w ogóle chodzi. Muszę wyciągnąć raport z części nie rotujących i to w zasadzie za Pana radami w innym wątku skorzystałem z MC50 i w sumie już udało mi się wydedukować że raport zwraca nam dane dotyczące nierotujących części w danym okresie. Zastanawiam się czy SAP jest na tyle mądry że bierze nierotujące części z najdłuższym ich okresem czy te części, które zakładane były w tym roku a nie zeszły ze stanu też bierze pod uwagę. Nie do końca rozumiem procentowe wartości raportu. Muszę zrobić raporty z każdego roku co do rotacji części z uwzględnieniem martwych. Do tego wszystkiego informacja o przyroście wartości magazynu z roku na rok. Jestem od niedawna na tym stanowisku i w zasadzie musze pokazać że nie wydaję bez sensu pieniędzy firmy. Z programem SAP nie jest to proste ale jest na pewno fascynujące. Za każdą radę bardzo dziękuję i przepraszam za chaotyczność.
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Lista części magazynowych z datą założenia

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem SAP ERP wcale nie jest nieprzyjazny. To jest po prostu ogromny system, bardzo elastyczny. Dlatego na początku trudny do ogarnięcia.

Transakcja MC50 nie pokazuje rotacji. Tutaj jest pokazywany zapas martwy - SAP Help: Dead Stock. Zapas martwy to po prostu minimalny poziom zapasu w okresie analizy:
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM

Sam w sobie ten zapas nie jest niczym złym. Może to być zapas bezpieczeństwa albo np. zapas wynikający z procesu technologicznego. Słyszałem o firmie, gdzie mieli bardzo wysoki zapas martwy na jednym z surowców, przy stosunkowo niskim zużyciu. Była to spora ilość roztopionego złota w tyglu. Przez ten tygiel był przeciągany drut i złocony w ten sposób.

Rotację mierzy transakcja MCMC44 - SAP Help: Inventory Turnover
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM

Całość informacji o raportach "document evaluations" - menu Information Systems -> Logistics -> Inventory management -> Material -> Document Evaluations - jest dostępna na SAP Help: Document Evaluations: Overview

Zmiany zapasu rok do roku najprościej wyciągnąć z transakcji MC.9.
ODPOWIEDZ