Powiązanie Purchase Order z Sales Order

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,

W jaki sposób mogę powiązać zamówienia zakupu z zamówieniami sprzedaży.

W momencie utworzenia zlecenia sprzedaży poprzez MRP generuje się automatycznie zgłoszenie zapotrzebowania i z tego tworzę zamówienie do dostawcy, chciałbym mieć informację które zamówienia odwołują się do których zleceń. Czy jest jakieś pole przechowujące tego typu referencję?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: dominik.tylczynski »

Bezpośrednia relacja między zamówieniem zaopatrzeniowym a zleceniem sprzedaży występuje tylko w przypadku zamówień na zapas specjalny zlecenia sprzedaży. Wtedy numer zapasu specjalnego identyfikuje nr zlecenia i pozycji zlecenia sprzedaży. Przypuszczam, że nie wykorzystujesz tej funkcjonalności. Jeśli tak, to pozostaje funkcjonalność określania zapotrzebowań źródłowych (ang. requirements pegging). Wejdź do listy zapasów/zapotrzebowań, transakcja MD04, dla materiału, który chcesz sprawdzić. Znajdź numer zamówienia czy zgłoszenia zapotrzebowania i kliknij dwukrotnie na jego numerze. Wyświetli się poniższe okno dialogowe:
20211216_0795.png
20211216_0795.png (15.8 KiB) Przejrzano 1234 razy
Wybierz zaznaczony przycisk - to jest właśnie requirements pegging. System wyświetli listę zapotrzebowań m.in. zleceń sprzedaży, które są powiązane z wybranym zamówieniem.

Jeśli jesteś już na S/4HANA to możesz skorzystać również z transakcji MD04P
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Dziękuję za odpowiedź, czyli jak rozumiem w przypadku zamówień na zapas specjalny na pozycji dostawy jest określony typ zapasu X i taki sam typ zapasu jest zamawiany u dostawcy?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: dominik.tylczynski »

Obawiam się, że mylisz typ zapasu z typem zapasu specjalnego. Typ zapasu X w zamówieniu to zapas w kontroli jakości. Innymi słowy przyjęcie do zamówienia z tym typem zapasu uruchamia proces kontroli jakości.

Typ zapasu specjalnego zlecenia sprzedaży (typ E) powoduje, że przyjęcie do zamówienia zaopatrzeniowego jest robione na zapas specjalny, którego numerem jest numer zlecenia sprzedaży i jego pozycji.

Nie wiem czy korzystasz z zapasu specjalnego, ale łatwo to sprawdzić. Wejdź do transakcji MMBE (przegląd zapasu) i zobacz czy ma zapas podzielony na poszczególne zlecenia sprzedaży.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Nie korzystam z zapasu specjalnego, w MMBE zapas specjalny dla moich materiałów jest pusty.

Przejście na wykorzystywanie zapasu specjalnego to duże zadanie? Od czego powinienem zacząć?
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Dla wybranych materiałów mam ustawiony mechanizm, który na podstawie złożonych zleceń sprzedaży tworzy automatycznie zamówienia zakupu na te produkty (sprawdzając pokrycie zapotrzebowania, jeżeli ilość w otwartych zleceniach spada poniżej stanu magazynowego tworzy się dostawa)

Czy powinienem ustawić w typie pozycji dla zleceń sprzedaży typ „TAB” – zamówienie indywid.?

Czy typ pozycji TAB rzeczywiście wymusi utworzenie się w SAP referencji zlecenia sprzedaży do zamówienia zakupu oraz przyjęcie tych materiałów na magazyn specjalny?

Jeżeli tak to prosimy o podpowiedź jak dodać możliwość wyboru tego typu pozycji na zleceniach informacje jakie mogą być konsekwencje zmiany standardowego typu pozycji na TAB.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

I jeszcze nawiązując do tego typu pozycji TAB mam pytanie - w przypadku zamawiania i przyjmowania produktów na typ zapasu specjalnego możemy mówić już o zamawianiu produktu pod konkretne zlecenie? Zależy mi na tym, aby w taki sposób to działało - tworzy się zlecenie sprzedaży, jeżeli nie mam materiału na stanie to generuję zamówienie do dostawcy na produkt pod to konkretne zlecenie

Czy przy pomocy zapasu specjalnego mogę również trzymać na stanie materiał zarezerwowany pod konkretnego odbiorcę?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: dominik.tylczynski »

Generalnie zlecenia sprzedaży na zapas specjalny robi się z typem pozycji TAB. Wtedy faktycznie zamówienia zaopatrzeniowe mogą być robione pod konkretne zlecenia sprzedaży. Natomiast przejście z make-to-stock na make-to-order powinno być dobrze przemyślane. Systemowo to jest prosta zmiana, natomiast jest to ogromna zmiana w planowaniu dostaw i zarządzaniu logistyką. Przykładowo, po przejściu na zapas specjalny, zamówienie zrobione pod konkretne zlecenie sprzedaży nie może być wprost wykorzystane do obsługi innego zlecenia sprzedaży, bo to są dwa różne numery zapasu specjalnego.
Trudno mi tak przez forum, nie znając dokładnie firmy i jej procesów doradzać czy taka zmiana jest uzasadniona.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Udało mi się skonfigurować zlecenia z typem pozycji TAB, wszystko po testach działa w porządku.
Zauważyłem jednak, że w momencie tworzenie się zamówienia od razu tworzy się również dostawa wychodząca. Czy jestem w stanie w jakiś sposób ustalić reguły co do tych dostaw? Nie widzę problemu w tym, że takie dostawy się tworzą, ale chciałbym, aby data dostawy była powiązana z planowaną datą dostawy zamówionych produktów

Dodatkowo chciałbym wiedzieć w którym miejscu przechowywane są dane wiążące zlecenie sprzedaży z zamówieniem/zapotrzebowaniem. Na danych pozycji nie mogę tego znaleźć, czy jest to gdzieś trzymane głębiej w tabelach?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: dominik.tylczynski »

Automatyczne tworzenie dostawy wychodzącej jest definiowane na poziomie rodzaju zlecenia sprzedaży (transakcja VOV8):
20220103_0815.png
20220103_0815.png (23.66 KiB) Przejrzano 1062 razy

Natomiast relacja między zamówieniem zaopatrzeniowym a zleceniem sprzedaży jest zapisywana na poziomie dekretacji pozycji zamówienia, tabela EKKN, pola VBELN, VBELP, VETEN.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,

Wszystko po skonfigurowaniu w tej kwestii działa mi już prawidłowo, napotkałem tylko jeszcze jedną kwestię, którą potrzebuję skonfigurować a nie wiem gdzie jej szukać.

Wygląda na to, że nie mam skonfigurowanej możliwości wyprowadzania jednego z rodzaju faktur dla typu pozycji TAB. W którem miejscu moge podejrzeć jakie typu fakut powiązane są z jakimi typami pozycji?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: dominik.tylczynski »

Przypuszczam, że brakuje Ci konfiguracji reguł kopiowania dla faktur: Sales and Distribution -> Billing -> Billing Documents -> Maintain Copying Control for Billing Documents
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Dziękuję za pomoc

Jeszcze jedna kwestia w której chciałbym się poradzić.

Mam problem dublujących się zamówień.
Tworzy się zlecenie sprzedaży, do zlecenia sprzedaży automatycznie tworzy się zgłoszenie zapotrzebowania. Tutaj wszystko jest jasne.

Zadanie w tle cyklicznie przerabia zgłoszenia zapotrzebowania na zamówienia zakupu. W tej chwili do zlecenia sprzedaży powstaje powiązana dostawa wychodząca oraz zamówienie zakupu.

Zauważyłem jednak, że w MD04 generują się dodatkowe dokumenty Zlec.plan. które powielają zamówione ilości, załączam widok z MD04


Z czego może to wynikać i jak mógłbym to poprawić?
Załączniki
Widok z MD04
Widok z MD04
WidokMD04.png (31.24 KiB) Przejrzano 969 razy
mrcb
Posty: 267
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 111 times

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: mrcb »

Na zrzucie z MD04 nie widać, czy daty odnoszą się do dostępności materiału, czy terminu dostawy.
Daty nie zawsze są równe, np. ze względu np. na dodatkowy czas przetwarzania przyjęcia.
Zakładając, że pokazałeś daty dostaw, i że materiał potrzebuje dodatkowego czasu na przyjęcie, określona konfiguracja MRP może prowadzić, do nadmiarowych propozycji pokrycia braków, zamiast sygnalizować potrzebę przesunięcia terminów zamówień.
Nie wiem czy to Twój przypadek, ale łatwo to sprawdzisz przełączając się w MD04 pomiędzy trybem wyświetlania daty. Przejście na datę dostępności powinno dać rzeczywisty obraz.

pozdr.m.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Powiązanie Purchase Order z Sales Order

Post autor: Patryk_Z »

Zarówno w przypadku wyświetlania w terminie dostępności jak i daty przyjęcia widok w moim przypadku się nie zmienia. Na materiałach skonfigurowane mam jednakowy czas dostawy

Zastanawiam się czy może to wynikać z błędnej konfiguracji tego jak generowane są zamówienia do dostawcy - na materiałach ustawiony jest typ MRP PD, w tle wykonywane są dwie transakcje MD01 i ME59N do generowania zamówień
ODPOWIEDZ