Zapas bezpieczeństwa

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Zapas bezpieczeństwa

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,

Czy jest ktoś w stanie podzielić się wiedzą o tym na jakiej zasadzie działa zapas bezpieczeństwa.

Interesuje mnie przede wszystkim czy na jego podstawie mogę zarządzać utrzymywanym na magazynie zapasem produktów na podstawie ich rotacji oraz czy z tej rotacji mogę w jakiś sposób wykluczyć odstające od normy bardzo duże zamówienia, które mogą się sporadycznie pojawić i zaburzyć średnią sprzedaż.
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zapas bezpieczeństwa

Post autor: dominik.tylczynski »

Zacznijmy od definicji:
SAP Help pisze:safety stock
Material Requirements Planning (PP-MRP)
The quantity of stock to satisfy high requirements in the stocking-up period. The purpose of the safety stock is to prevent material shortage. To determine the safety stock level, you must specify the risk of a material shortage and the desired service level. Safety stock is not used in production.
Generalnie zapas bezpieczeństwa jest Twoją żelazną rezerwą na wypadek niespodziewanego zapotrzebowania. W liście zapasów/zapotrzebowań (transakcja MD04) zapas bezpieczeństwa jest widoczny jako ujemny element MRP, czyli obniża poziom zapasu dostępnego. Kiedy zapas spadnie poniżej zapasu bezpieczeństwa dostaniesz wyjątek MRP, który informuje o konieczności pilnej odbudowy zapasu.

Jako że zapas bezpieczeństwa jest często używany w charakterze punktu ponownego zamawiania (nie jest to do końca poprawne), można na poziomie konfiguracji grupy MRP zdefiniować procentowo jaka część zapasu bezpieczeństwa jest dostępna dla planowania i bieżącej obsługi zapotrzebowań:
20220315_1147.png
20220315_1147.png (42.01 KiB) Przejrzano 1090 razy

W najprostszym podejściu poziom zapasu bezpieczeństwa podajesz ręcznie we wglądach MRP w danych podstawowych materiału. Zapas bezpieczeństwa możesz też obliczyć na podstawie prognozy - SAP Help Safety Stock Calculation
Prognoza jest obliczana przy pomocy statystycznego modelu na podstawie skorygowanych ilości zużycia. Korekta ilości zużycia w stosunku do faktycznych ilości pozwala na wykluczenie ze prognozowania przypadkowych, odbiegających od średniej zamówień (ang. outliers).
ODPOWIEDZ