Automatyczny wydruk załącznika

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
Patryk_Z
Posty: 54
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Automatyczny wydruk załącznika

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,

Magazyn zewnętrzny obsługuje przyjęcia i wydania towaru obcego. Właściciel towaru chciałby przesyłać własne dodatkowe dokumenty do każdej dostawy wychodzącej.

Czy jest jakaś możliwość, aby w momencie zaksięgowania (lub przy innym zdarzeniu) dostawy drukowane były również dołączone do niej załączniki? Lub czy można to rozwiązać w jakiś inny sposób
dominik.tylczynski
Posty: 7704
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1525 times
Been thanked: 1256 times

Re: Automatyczny wydruk załącznika

Post autor: dominik.tylczynski »

To jest bardzo ciekawe pytanie, bez prostej odpowiedzi.
W standardzie SAP nie można drukować załączników. Wynika to przede wszystkim z tego, że załączyć możesz dowolny plik np. PDF, DOC, XML, ZIP - co chcesz. W jednym z moich projektów załączane były rysunki w CAD razem ze wszystkimi bibliotekami, wszystko spakowane ZIPem.
Każdy z tych plików wymaga oddzielnej aplikacji do jego wydrukowania. Te aplikacje zwykle nie są darmowe np. pakiet MS Office. Zatem SAP nie może tutaj dostarczyć uniwersalnego, wszystko drukującego rozwiązania. Zobacz notę 2479640 - Printing all attachments - opisuje podobny problem w HR.

Zamiast tego SAP zaprojektował interfejs BC-XDC:
562518 - Information about the BC-XDC interface
SAP External Document Converter (BC-XDC)

W wielkim skrócie BC-XDC definiuje interfejs do zewnętrznych aplikacji, które przetwarzają wydruki załączników. Taki wydruk jest zwracany do SAP i jest normalnie wysyłany do drukarki, jak każdy inny wydruk. Możliwe jest również scalenie kilku załączników i np. formularza SAP SmartForms w jeden całościowy wydruk.

Nie jestem pewien czy ta technologia jest aktywnie wspierana i rozwijana przez SAP, bo informacje są dosyć skąpe.
Patryk_Z
Posty: 54
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Automatyczny wydruk załącznika

Post autor: Patryk_Z »

Szukałem jakiś szerszych informacji o BX-XDC, ale faktycznie ciężko znaleźć jakieś konkrety na ten temat.

Udało mi się natomiast natrafić na taki wątek, który opisuje wykorzystanie funkcji CL_GUI_FRONTEND_SERVICES do drukowania załączników z DMS. Czy te funkcje mogą faktycznie na to pozwolić?
dominik.tylczynski
Posty: 7704
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1525 times
Been thanked: 1256 times

Re: Automatyczny wydruk załącznika

Post autor: dominik.tylczynski »

Patryk_Z pisze: pt cze 24, 2022 3:16 am Szukałem jakiś szerszych informacji o BX-XDC, ale faktycznie ciężko znaleźć jakieś konkrety na ten temat.
Faktycznie tak jest. Chyba BC-XDC nie jest jakimś wielkim priorytetem dla SAP. Tym nie mniej, przynajmniej jedną certyfikowaną implementację udało mi się znaleźć: https://www.sealsystems.com/convert-sol ... tions/sap/


Patryk_Z pisze: pt cze 24, 2022 3:16 amUdało mi się natomiast natrafić na taki wątek, który opisuje wykorzystanie funkcji CL_GUI_FRONTEND_SERVICES do drukowania załączników z DMS. Czy te funkcje mogą faktycznie na to pozwolić?
Moim zdaniem rozwiązanie opisane w tym blogu zadziała. To jest bardzo proste podejście:
  1. Ściągasz dokument z DMS
  2. Zapisujesz w lokalnym pliku
  3. Odpalasz lokalną aplikację np. MS Word do wydrukowania dokumentu

Prostota jest największą zaletą tego podejścia. Ma jednak też kilka wad:
  1. Cały proces drukowania musisz przeprowadzić na sesji dialogowej. Inaczej nie zapiszesz lokalnego pliku i nie uruchomisz lokalnej aplikacji. Wydruk dokumentów w tle odpada.
  2. Całość drukowania odbywa się na lokalnym komputerze użytkownika. Nie masz zatem w SAP żadnej kontroli nad tym wydrukiem.
  3. Konsekwencją poprzedniego punktu, jest że drukarki i dostęp do nich musisz skonfigurować na lokalnych komputerach użytkowników. Nie możesz korzystać z urządzeń skonfigurowanych w SAP.
  4. W ten sposób wydrukujesz tylko jeden dokument na raz. Nie ma możliwości scalenia w jeden wydruk np. formularza SAP SmartForm i kilku załączników.