Materiał MPK do produkcji

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Ewelina89
Posty: 31
Rejestracja: wt gru 14, 2021 7:48 pm
Been thanked: 3 times

Materiał MPK do produkcji

Post autor: Ewelina89 »

Witam,

Jaką transakcją można zbiorczo wyświetlić wszystkie materiały MPK-owe przypisane do zakładu/składu?

Mamy dużo materiałów tzw. "drobnych" - chcemy je zaktualizować, uporządkować tylko punktem startowym jest obecna lista tych materialów.

Z góry dziękuję za każdą wskazówkę?

Pozdrawiam,
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: peterek13 »

Hej,

A w jakim sensie materiały mają być powiązane z MPK do produkcji?
Produkcyjnie, czy raczej kontrolingowo, przypisuję się operacje z marszrut do MPK poprzez użycie rodzajów działań na operacji.
W stanowisku roboczym, użytym przy takiej operacji, też oczywiście musi być w zakładce kontrolingu wpisany MPK odpowiedni.
Chodziło o coś takiego, czy w ogóle nie o takie rzeczy pytałaś?
Czy chodzi ci bardziej o coś w rodzaju listy materiałów przypisanych do zakładu/składu i powiązanie ich w jakiś sposób z MPK-ami? Tylko tu bym musiał to mocniej sprawdzić i pogrzebać, bo trochę nie rozumiem pytania, trochę też nie wiem czy to co napisałem jako drugą możliwość, jest w ogóle w standardzie możliwe.

Pozdrawiam
Ewelina89
Posty: 31
Rejestracja: wt gru 14, 2021 7:48 pm
Been thanked: 3 times

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: Ewelina89 »

Może mało precyzyjnie sformułowałam pytanie:

Chodziło mi o: mam 1 indeks XXX, który jest jako materiał masowy (jest to podkładka, która idzie do wielu operacji produkcyjnych, wartość jest znikoma; wydawana jest w paczkach ).

Sprawdzając w MD04 pokazuje się jak w załączniku.

Przy innych materiałach mamy całą listę zapotrzebowań .
Załączniki
MD04.JPG
MD04.JPG (74.92 KiB) Przejrzano 1300 razy
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: peterek13 »

Hej,

Materiał który pokazałaś, to materiał, który nie jest planowany w MRP. Świadczy o tym typ ND.

Nie wiem czy chodzi Ci właśnie o to, że w tych które są planowane w MRP, to te zapotrzebowania widzisz, w w tych z ND nie.

W materiałach z typem ND dla planowania MRP, w MD04 widoczne by były pewnie manualnie tworzone zgłoszenia zap., jeżeli by były później przekształcane w zamówienia, to byłyby widoczne zamówienia itp. Lub też materiały produkowane, z odpowiednimi dokumentami utworzonymi ręcznie, jeżeli z jakiegoś powodu materiał produkowany miałby typ MRP ND.

Te widok jak dla mnie świadczy o tym, że jest określony zapas na ten materiał, ale nie ma na niego żadnych otwartych dokumentów zakupowych, prod.,itp.
Czy chodziło by ci o to, żeby "wyjąć" sobie w systemie w jakiś sposób listę takich materiałów z typem MRP ND czy to jeszcze nie to?
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: dominik.tylczynski »

peterek13 pisze: śr mar 30, 2022 2:05 pm Nie wiem czy chodzi Ci właśnie o to, że w tych które są planowane w MRP, to te zapotrzebowania widzisz, w w tych z ND nie.
W liście zapasów/zapotrzebowań (transakcja MD04) widać zapotrzebowania niezależnie od rodzaju planowania MRP. Dotyczy to również materiałów z typem MRP ND, czyli nieplanowanych w MRP.

Fakt, że tych zapotrzebowań nie widać świadczy po prostu o tym, że tych zapotrzebowań nie ma w systemie. Jeśli te materiały są podpięte do specyfikacji materiałowej i nadal nie ma zapotrzebowań, to najpewniej te materiały są oznaczone jako materiały masowe w danych podstawowych.
Ewelina89
Posty: 31
Rejestracja: wt gru 14, 2021 7:48 pm
Been thanked: 3 times

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: Ewelina89 »

Tak, ten materiał jest oznaczony jako materiał masowy w danych podstawowych.

Czy jest transakcja dzięki. której można wyświetlić wszystkie materiały oznaczone jako materiały masowe ?
Ewelina89
Posty: 31
Rejestracja: wt gru 14, 2021 7:48 pm
Been thanked: 3 times

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: Ewelina89 »

Tak, ten materiał jest oznaczony jako materiał masowy w danych podstawowych.

Czy jest transakcja dzięki. której można wyświetlić wszystkie materiały oznaczone jako materiały masowe ?
P!otr3k
Posty: 21
Rejestracja: śr kwie 22, 2020 3:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: P!otr3k »

Jeśli dobrze rozumiem to raport MB52 może być użyteczny. Przy odpowiednim wyborze rodzaju lub grupy materiałowej na danym składzie.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: dominik.tylczynski »

P!otr3k pisze: śr kwie 06, 2022 8:15 am Jeśli dobrze rozumiem to raport MB52 może być użyteczny. Przy odpowiednim wyborze rodzaju lub grupy materiałowej na danym składzie.
MB52 tutaj raczej nie zadziała. MB52 wyświetla zapasy, a pytanie jak rozumiem dotyczy raportowania danych podstawowych materiałów masowych.

Materiał może być oznaczony jako masowy w danych podstawowych, wgląd MRP2:
20220407_1406.png
20220407_1406.png (5.43 KiB) Przejrzano 1211 razy

lub bezpośrednio w specyfikacji materiałowej, szczegóły pozycji, zakładka "Status/Long Text":
20220407_1408.png
20220407_1408.png (11.93 KiB) Przejrzano 1211 razy

Jeśli chcesz raportować materiały to najprościej będzie napisać proste zapytania SQVI na podstawie tablicy MARC. Wskaźnik materiału masowego to pole MARC-SCHGT.

Do raportowania specyfikacji materiałowych natomiast najwygodniej moim zdaniem wykorzystać transakcję CEBW. Co prawda jest to transakcja do masowego opracowywania danych podstawowych dot. produkcji, ale nadaje się też dobrze do raportowania. Ma bardzo bogate kryteria selekcji wg pozycji BOM, w tym wg wskaźnika materiału masowego:
20220407_1409.png
20220407_1409.png (53.16 KiB) Przejrzano 1211 razy
P!otr3k
Posty: 21
Rejestracja: śr kwie 22, 2020 3:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: P!otr3k »

Ewelina89 pisze: śr mar 30, 2022 12:48 pm
Jaką transakcją można zbiorczo wyświetlić wszystkie materiały MPK-owe przypisane do zakładu/składu?

Mamy dużo materiałów tzw. "drobnych" - chcemy je zaktualizować, uporządkować tylko punktem startowym jest obecna lista tych materialów.
Jak dla mnie jednak chodzi o raport w sensie wyświetlenie listy zapasów, a nie raportowanie w rozumieniu potwierdzanie przyjęcia/zużycia. Szczególnie, że wykorzystują do podglądu MD04, ale oczywiście mogę się mylić.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: dominik.tylczynski »

Poczekajmy zatem na odpowiedź autorki pytania. Zaproponowaliśmy kilka możliwych rozwiązań - miejmy nadzieję, że któreś będzie pomocne.
Ewelina89
Posty: 31
Rejestracja: wt gru 14, 2021 7:48 pm
Been thanked: 3 times

Re: Materiał MPK do produkcji

Post autor: Ewelina89 »

Niestety nie mam uprawnień do CEBW. Skorzystałam z transakcji MM60 a następnie przy pomocy COOIS (dodając kolumnę materiał masowy).
ODPOWIEDZ