Podwykonawstwo - raw materials

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
plmibed1
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 05, 2022 8:35 am

Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: plmibed1 »

Dzień dobry,

Borykam się z w zaopatrzeniu z następującym problemem: nie widać zapotrzebowania na raw material, który wykorzystuje nasz podwykonawca. Zapotrzebowanie widoczne jest dopiero po stworzeniu zamówienia (L) do tego podwykonawcy. Nie można planować więc zakupów raw material. Zgłoszenia zapotrzebowania na podwykonawstwo napojawiają się na kilka tygodni od daty żądanej dostawy.

Dziękuję i pozdrawiam,
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: peterek13 »

Dzień dobry.

Czy można by poprosić o bardziej szczegółowe rozpisanie procesu?

Jak rozumiem, wchodzi tu w grę proces zamówienia tworzenia zapotrzebowań/zamówień do podwykonawcy?
Chodzi o materiały typu raw material/surowiec?
1.) Gdzie nie widać tego zapotrzebowania? Gdzie to sprawdzacie? W transakcji MD04?
2.) Jak rozumiem, te zapotrzebowania powinny być widoczne po przebiegu MRP, a tak nie jest. Zgadza się? Podejrzewam więc, ze jest jakieś ustawienie, które powoduje to, że zapotrzebowania od podwykonawcy nie są na liście widoczne
3.) Czy tym procesem zapotrzebowań/zamówień od podwykonawcy, jest obsługiwany proces na materiale innego typu, np . na towarach handlowych, gdzie też takie dokumenty powinno tworzyć MRP? Ewentualnie można wtedy takie dwie rzeczy porównać

Pozdrawiam
plmibed1
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 05, 2022 8:35 am

Re: Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: plmibed1 »

Dzień dobry,

Materiały zamawiane u podwykonawcy w BOM są typu N, mają w danych podstawowych rodzaj nabycia F Nabycie zewnętrzne i Nabycie specjalne 30 Podwykonawstwo.
Te pozycje mają swoje BOMy. Materiały w nich zawarte typ L w BOM to materiały powierzone poddostawcy.

Po uwolnieniu zlecenia produkcyjnego i przebiegu MRP generują się zgłoszenie. generują się na te materiały które należy zamówić jako podwykonawstwo. Nie widać natomiast zgłoszeń i rezerwacji (MB25, MD04, ME57 itp.) na materiały które podwykonawca potrzebuje. Te pojawiają się dopiero po utworzeniu PO np. w ME2O.

Wszystko dotyczy jednego typu materiałów.
Jako, że plan produkcji obejmuje kilka tygodni zaopatrzenie nie widzi jaki materiał będzie musiał być powierzony w przyszłości podwykonawcy.

Dziękuję
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: peterek13 »

https://answers.sap.com/questions/13280 ... -md04.html

Mam nadzieję, że język angielski nie przeszkadza :) . Dla mnie mniej więcej zgadzałoby się to z tym, co Ty opisujesz, mimo że nie ma tam nic napisane o tym żeby materiał był w jakiś sposób używany w produkcji, pisze tylko coś o zamówieniu zakupu. Ale Ciebie rozumiem też tak, ze w istocie rzeczy chodzi Ci o proces nabycia, proces nabycia surowców, które trzeba zamówić, aby podwykonawca mógł zrealizować produkcję.

Zobacz, spróbuj odnaleźć to ustawienie w MRP o którym Pani pisze. Ja tak z głowy Ci nie powiem, w jakiej ścieżce w konfiguracji to wyłączać/włączać

Jeżeli mi się to uda odnaleźć, to wrócę z informacją, jeżeli udałoby mi się cos przetestować, to wtedy też dam znać.

Pozdrawiam
plmibed1
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 05, 2022 8:35 am

Re: Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: plmibed1 »

Nie bardzo niestety zrozumiałem co ta pani ma na myśli. Na początku pisze że mają SAP without Subcontract MRP areas a potem że ich rozwiązaniem :) było cofnięcie ustawień podwykonawstwa w MRP...
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: peterek13 »

Hej,

Wydaje mi się, że po prostu pisząc post nie wiedziała o tym, że ma włączone ustawienie dla obszarów MRP i podwykonawstwa w zakładzie, a potem to jednak odnalazła w konfiguracji.
Tzn., że nie miała pewnie jeszcze wtedy wiedzy o tym że jednak MRP w obszarze podwykonawstwa było włączone dla zakładu.
Jedyne co mi osobiście udało się do tej pory sprawdzić, to to że konfiguracja obszarów MRP to transakcja OMIZ.
Pierwsze co bym sprawdził, to to jak wyglądają ustawienia w OMIZ, czy jest tam jakiś wpis dla zakładu i podwykonawstwa, a drugie zobacz jak wygląda wgląd MRP1 dla problematycznych materiałów, czy są tam zaznaczone jakieś obszary MRP.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podwykonawstwo - raw materials

Post autor: dominik.tylczynski »

Sugeruję jednak skorzystać z planowania komponentów dla podwykonawców przy pomocy obszarów MRP - tutaj to jest opisane Planning for Components to be Provided in Subcontracting

Bez obszarów MRP planowanie przesunięć jest robione dopiero po utworzeniu zamówień, w transakcji ME2O. Uruchamiając obszary MRP można to planowanie robić z większym wyprzedzeniem, a propozycje przesunięć komponentów do podwykonawców generuje wtedy MRP automatycznie.
ODPOWIEDZ