Stany magazynowe dostawcy

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Stany magazynowe dostawcy

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,

Zastanawiam się nad sposobem przechowywania w SAP stanu magazynowego dostawy. Czy jest to możliwe?

Chodzi mi o przechowywanie (i aktualizowanie) informacji związanej z materiałami, których jeszcze nie zakupiłem. Ma to na celu określać poziom dostępności towaru u dostawcy


Czy SAP daje taką możliwość?
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Stany magazynowe dostawcy

Post autor: dominik.tylczynski »

W samym systemie ERP raczej nie znajdziesz takiej funkcjonalności, może poza Vendor Capacity Planning w komponencie branżowym SAP Apparel and Footwear (SAP AFS)

W zależności do tego jak wygląda Twoja współpraca z dostawcą można do tematu podejść na różne sposoby.

Jeśli dostawca przekazuje Tobie materiały, które leżą w Twoim magazynie, ale nadal pozostają własnością dostawcy, to można zastosować Vendor Consignment Stock

Inną możliwością jest zarządzanie kontyngentem (ang. Quota Management) - tutaj jest fajny opis takiego rozwiązania Quota Arrangements to Control Supplier Capacity Restraints in SAP – MM

Widziałem też firmy, które kupują opakowania. Dostawca produkuje te opakowania i trzyma je w swoim magazynie, nadal są jego własnością. Ten zapas jest dostępny praktycznie od ręki. Natomiast jeśli dostawca musi uruchomić specjalnie produkcję to czas dostawy wydłuża się do miesięcy. Rozwiązaniem, przynajmniej częściowym, było utworzenie oddzielnego składu na te wyprodukowane opakowania i realizowanie dostaw poprzez przesunięcie z tego dedykowanego składu. To się ładnie spina logistycznie, jednak już nie tak ładnie od strony księgowej, gdyż faktycznie zapas na tym składzie jest nadal własnością dostawcy, a systemowo jest już po stronie odbiorcy.

Jak widzisz możliwości jest kilka. Sztuką jest wybrać odpowiednie do Twoich konkretnych wymagań.
ODPOWIEDZ