BC-SET upload z pliku

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

BC-SET upload z pliku

Post autor: marcus »

Cześć Wam,

Mam takie pytanie - może niedorzeczne ;)
Zostałem zapytany w firmie czy jest w SAP możliwość zautomatyzowania stałych customizacji.
Tzn. robimy np. w EWMce szereg stałych customizacji, tj.
1. Definicja nowego dzialania,
2. Definicja specjalnego wskaźnika dla działania,
3. Definiowanie nowych reguł tworzenia zleceń magazynowych
4. Nowych typów HU i profili pakowania, które będę później przypisane do pkt. 3.
Itd. itp....
Proszę mi wierzyć, że robimy takie coś bardzo często ;)

Czy jest opcja aby na przykład utworzyć taki draft pliku Excela czy czegokolwiek, który później importujemy do SAP jako nowe obiekty konfiguracji?

Znalazłem takiego tutoriala do uploadu BC-SET z pliku.

https://blogs.sap.com/2020/05/13/how-to ... iguration/

1. Można by utworzyć za pierwszy razem pełną konfigurację i utworzyć zlecenie transportowe
2. Później wykorzystać ten numer zlecenia do utworzenia nowego BC-SET
3. Pobrać plik BC-SET na komputer
4. Zrobić Upload pliku – ale tutaj jest problem: jak bezpiecznie edytować ten plik żeby dodać po prostu nowe wartości w dodawanych tabelach, w celu późniejszego uploadu i aktywacji BC-SET.

W ogóle ta opcja jest wykonalna? czy to w ogóle jakaś abstrakcja? Czy ktoś coś takiego robił?
Wiem i spodziewam się jakie będzie Wasze zdanie na temat takich "dziwnych" akcji więc jestem gotów na przyjęcie ciosów :mrgreen:

Chodzi o to, że ktoś z servicedesku zapytał mnie czy jest możliwość robienia stałych customizacji na zasadzie makra i jedyne co udało mi się znaleźć to wykorzystanie BC-SET.

Z góry dzięki za odpowiedź ;)
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: BC-SET upload z pliku

Post autor: wojtas7 »

Trop jest bardzo dobry, nie mam doświadczenia w takich manipulacjach żeby edytować te pliki poza systemem, jedynie wgrywaliśmy BC Sety w ramach Best Practices (EWM Embedded) i przy wgrywaniu można wskazać np nazwę docelowego magazynu, customizing został skopiowany ze wzorcowego 001 na np. Z001 więc można jakoś wpłynąć na zawartość wpisów w tabelach z BC Seta.

Tutaj help https://download.consolut.com/direct/SA ... CUSBCS.PDF

https://blogs.sap.com/2020/09/17/how-to ... tion-sets/
https://help.sap.com/doc/saphelp_nw73eh ... cache=true


Tak na logikę, po co chcecie edytować customizing poza systemem? Po co ta cała operacja, ja rozumiem że BC Sety mogą być pomocne gdy np przejmujemy inną spółkę z innym SAPem i chcemy tam zmigrować nasze procesy, ewentualnie jakiś model migracji do nowego/innego systemu itp?

Może pomyślcie na jakim systemie źródłowym utrzymywać konfigurację, z którego będziecie wyciągać wzorcowe BC sety i tam utrzymywać?

Czy po prostu chcecie usprawnić sobie życie i zamiast ciągle klikać w SPRO i dopisywać kolejne wiersze, chcecie w pliku tekstowym czy w excelu dać "zamień wszystkie" i już? ;-)
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: BC-SET upload z pliku

Post autor: marcus »

Dzięki wielkie za odpowiedź Wojtek i dzięki za materiały ;-) To dużo pomogło :mrgreen:

Dlaczego poza systemem? Jesteśmy w trakcie zmian nazewnictwa stanowisk roboczych w ERP oraz PVB. Chcemy ustandaryzować nazewnictwo, aby zarówno w ERP jak i w EWM miało taką samą czteroliterowe nazewnictwo.

Np. work center -> przypisany do PVB -> takie samo PVB zmapowane w EWM -> takie same działanie (activity) potrzebne do przesortowania miejsc przez obszar działań i nowo utworzone działnie-> specjalny wskaźnik działania (niezbędny do determinacji specjalnego wzorca fali) ->taki same wave template generujący zadania magazynowe do kompletacji dostaw -> taka sama reguła tworzenia zleceń magazynowych -> taka sama nazwa profilu pakowania w WOCR -> taki sam typ HU -> taki sam typ miejsca składowania przypisanego do PVB przypisanego do work-center aż wreszcie takie same zakresy numerów dla pick-HU tworzonych podczas kompletacji (początek numeru powinien zawierać te same 4 cyfry).

Po pierwsze trzeba ustandaryzować poprzez poprawienie w tej chwili totalnie zmiksowanych, nielogicznych robionych na kolanie nazw (zapewne nie poprzez edycje tylko poprzez definicje nowych) a później po to by iść taką metoda już zawsze.

Wszystko po to by umożliwić jak najłatwiejsze monitorowanie fal i warehouse orderów w EWM a także szybką interpretację danych statystycznych z czasów kompletacji itd.
Takich PVB i co za tym idzie wszystkich powyżej opisanych obiektów do customizacji jest około 30.
Zakład na tyle się rozrasta że co chwila stawiane są nowe linie produkcyjne i chcielibyśmy umozliwić szybką customizację.

hmm... to naprawdę długa historia.

Ale podsumowując chcielibyśmy tak jak mówisz - notatnik i "zamień wszystko" a później dodanie tych zamienionych danych jako nowe wpisy w SPRO ;)
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: BC-SET upload z pliku

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim zastanawia mnie potrzeba automatyzacji zmian stałych customizacji. To brzmi nieco jak oksymoron - albo coś jest stałe, albo wymaga automatyzacji częstych zmian.
Moim zdaniem nie powinno być potrzeby regularnych, rutynowych zmian konfiguracji w magazynie, które da się opisać prostym szablonem. Przecież ani struktura magazynu, ani zachodzące w nim procesy nie zmieniają się tak często, aby konieczne było automatyzowanie zmian konfiguracji. Rozumiem Kaizen, stałe doskonalenie itp. ale to też w mojej ocenie nie uzasadnia automatyzowania zmian konfiguracji. Przypuszczam, że od początku konfiguracja magazynu nie była dostosowana do rzeczywistych potrzeb i teraz jest modyfikowana. Skoro tak, to czy nie lepiej ją gruntownie przemyśleć, dostosować, zamiast się bawić w takie automatyzacje?

Jeśli koniecznie musisz zrobić automatyzację zmian konfiguracji do BC-SET są dobrym kierunkiem. Natomiast zdecydowanie odradzam ręczne grzebanie w plikach BCS z eksportem BC-SET'ów. Co prawda są to pliki tekstowe, które można zmienić w notatniku, ale na 100% zrobisz jakiś błąd w tych zmianach. Wtedy w najlepszym razie taki zmodyfikowany BC-SET się nie aktywuje, lub aktywuje częściowo, a w najgorszym wygeneruje niespójną konfigurację, którą będziesz musiał ręcznie sprzątać.

Lepiej jest wykorzystać w BC-SET pola typu Variable (Get Value) - Creating BC Sets Using IMG Hierarchy:
20220822_2144.png
20220822_2144.png (15.1 KiB) Przejrzano 959 razy
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: BC-SET upload z pliku

Post autor: marcus »

Dzięki wielkie za uwagi i wskazówki.

oksymoron - :mrgreen: przyznam szczerze, że w prawie każdej Twojej wypowiedzi znajduje jakieś nowe słowo, które muszę sprawdzać w słowniku :)
Uwielbiam Twoje wypowiedzi :mrgreen:

Może źle zdefiniowałem pytanie, nie chodziło mi o stałe customizacje. Tylko o powtarzalne tworzenie nowych wpisów w konfiguracji, jeśli pojawi się taka potrzeba. Chodzi o to, że jeden taki demand to około 30 wpisów w różnych wglądach/tabelach w SPRO - i żeby za każdym razem nie zaglądać w instrukcję i uczyć się tego od nowa, po prostu użyć gotowego BC-SET'a. Jeśli chodzi o zrobienie porządku poprzez standaryzacje to oczywiście również trafiłeś w samo sedno ;) Jednak wkrótce będziemy wdrażać EWMkę w wielu innych magazynach - więc po uporządkowaniu danych chcielibyśmy mieć możliwość użycia BC-SETa.

Bardzo dziękuje za podpowiedź z użyciem zmiennych - faktycznie już to sprawdziłem. Podczas aktywacji BC-SETA system ładnie wyświetla pola (które wcześniej określiłem jako wartości zmienne), w których można wprowadzić wartości na bieżąco. Masz rację - opcja 100 razy bezpieczniejsza niż podmiana danych w notatniku.

Jestem świadomy, że mój pierwszy pomysł brzmiał bardzo hardcorowo - to był przykład wymyślony na kolanie. Nie wiedziałem o możliwości użycia zmiennych wartości.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: BC-SET upload z pliku

Post autor: marcus »

dominik.tylczynski pisze: pn sie 22, 2022 11:22 am Lepiej jest wykorzystać w BC-SET pola typu Variable (Get Value) - Creating BC Sets Using IMG Hierarchy:20220822_2144.png
Cześć,

Dziękuje za wskazówkę, faktycznie opcja z użyciem zmiennych wartości trafiona w punkt. Muszę się pochwalić, że udało się zrobić BC-SETa zawierającego około 20 tabel i nawet już raz został wykorzystany. Nasz dział wsparcia SAP jest zachwycony a ja z kolei jestem podjarany do granic możliwości. Jest w planach aby we wrześniu wykorzystać tego BC-SET'a aż 26 razy do opracowania 26 procesów pickingu dla 26 oddzielnych PSA.

Pewnie dla Was to jest totalna żenada, żeby się podniecać czymś takim ale jestem mega podjarany, że opracowałem rónież swój pierwszy dokument pomocy do BC-SET'a. Miałem problem że robiłem to w języku EN i Niemcy nie mogli wyświetlić tekstu z racji tego iż nie był opracowany w ich języku. Jednak 2-3 godziny zabawy po omacku i udało mi się przetłumaczyć tekst pomocy również na pozostałe języki ;)
BC-SET.png
BC-SET.png (168.14 KiB) Przejrzano 909 razy
Te BC-SET'y to mega fajne narzędzie. Powyższe rozwiązanie zaważyło nad decyzją na temat wciągnięcia mnie w team-EWM i na oficjalne dopuszczenie do grona ludzi z zezwoleniem na wykonywanie customizacji. Będę teraz sam sobie tworzył demandy :D :P
Trzeba było 7 lat, żeby wykupić sobie zaufanie niemieckiego zespołu. Koniec z lizaniem lizaka przez szybę :D

Dzięki!
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: BC-SET upload z pliku

Post autor: dominik.tylczynski »

Super :!: Gratulacje :!:
ODPOWIEDZ