Analizy w SAP HR

W tym miejscu możesz zadawać pytania oraz dyskutować na temat modułów kadrowo płacowych SAP.
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Analizy w SAP HR

Post autor: mmsadek »

Witam,
czy znacie jakiś sposób sprawnego i elastycznego raportowania z SAP HR?

Można oczywiście zrzucać raporty do Excela a potem obrabiać dane, można podpiąć się do bazy danych SAP i próbować za pomocą sql’a wyciągać dane (trzeba dostać dostęp od admina i poznać strukturę bazy – co z tych dwóch jest trudniejsze ?) można też za pomocą BI podłączać się do transakcji.

A jest jeszcze jakiś inny sposób?

Wdrożenie SAP BW?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Analizy w SAP HR

Post autor: dominik.tylczynski »

Wszystko można to co napisałeś. Natomiast na pewno nie można się "podpiąć do bazy danych" - najpewniej w ten sposób złamiesz warunki licencji bazy danych.
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: mmsadek »

A z praktyki co jest najbardziej preferowane przy raportowaniu z SAP HR?

Najpopularniejsze jest na pewno zrzucanie Excelów i ich obrabianie, ale ja proponował bym bardziej nowoczesne rozwiązanie?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: dominik.tylczynski »

Może transakcja S_PH0_48000513 - Ad Hoc Query ?
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: pabl0 »

Powiem tak,

mamy ad-hoc, mamy dedykowane raporty ABAP i mamy BW - korzystamy ze wszystkiego :-) AD-hoc dobry do typowego wyciągania danych z infotypów, ABAPy do raportowania list płac i bardziej wyszukanego raportowania danych kadrowych i czasu pracy. No i BW do złożonego raportowania, z wielu okresów, w wielu wymiarach.

pozdrawiam
Paweł
riczi22
Posty: 30
Rejestracja: ndz cze 05, 2016 10:17 am
Been thanked: 4 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: riczi22 »

U nas to samo, ad-hoc, raporty klienckie w tym jeden duży wyciągający mega dużo danych, które można potem obrabiać, no i BW.
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: mmsadek »

A orientujecie się jak jest z BW, bo ja do tej pory nie miałem do czynienia z tym narzędziem SAP’a. Chodzi mi o to czy w BW nie ma problemu z bezpieczeństwem danych, tak by przypadkiem ktoś ze sprzedaży nie miał dostępu do listy płac? U mnie IT stwierdziło, że trzeba by postawić nowy serwer SAP BW, by zabezpieczyć dane.
Z tego też co czytałem SAP BW to rozwiązanie zbliżone do Microsoft SQL Server Analysis Services.
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: pabl0 »

W BW również można rozdzielić poszczególne dane uprawnieniami. Dzielisz uprawnieniami zarówno wgląd do danych w raportach jak i wgląd do modelu danych w BW. Jeśli mówimy tylko o użytkownikach raportujących - to bez problemu można to rozdzielić. BW ma ten plus, że praktycznie każda cecha (np. jednostka gospodarcza, składnik wynagrodzenia itp.) może być ustawiona jako istotna dla uprawnień i na jej podstawie mogą być budowane role.

Problem w tym, że jeżeli administratorzy BW mają SAP_ALL albo przynajmniej pełen wgląd w model danych, a nie powinni widzieć danych HR to niestety się to nie uda.

Z takiego samego powodu jak u mnie jest oddzielny SAP z HR, tak i oddzielna jest "mała BW" dla HR.
Ale przydaje się czasami ....

Microsoft SQL Server Analysis Services nie znam więc się nie wypowiadam ...

pozdrawiam
Paweł
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: mmsadek »

To na koniec proste pytanie. Gdybyśmy w firmie wdrożyli małą hurtownie danych BW (tylko z danymi kadrowymi, firma na razie nie wdraża SAP HANA) to czy jako nie informatyk mógłbym dostać dostęp do bazy za pomocą SQL’a? Czy będziemy „skazani” na wcześniej zdefiniowane kostki OLAP?

Pabl0 u Ciebie jest "mała BW" dla HR, warto wpakować pieniądze w takie rozwiązanie? Czy może pozostać w sferze generowany raportów do Excela a w trudniejszych przypadkach użyć Accessa?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: dominik.tylczynski »

mmsadek pisze: czw cze 21, 2018 11:17 am To na koniec proste pytanie. Gdybyśmy w firmie wdrożyli małą hurtownie danych BW (tylko z danymi kadrowymi, firma na razie nie wdraża SAP HANA) to czy jako nie informatyk mógłbym dostać dostęp do bazy za pomocą SQL’a? Czy będziemy „skazani” na wcześniej zdefiniowane kostki OLAP?
Wg mojej wiedzy nie możesz czytać danych SAP bezpośrednio z bazy danych, np. przy pomocy SQL. Jest to wbrew warunkom licencji na bazę danych, która powinna być wykorzystywana tylko przez system SAP ERP.
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: pabl0 »

Mimo, że u mnie hurtownia HR jest wykorzystywana dla kilku raportów to i tak warto. Jeden z nich jest na tyle rozległy, że ręczne go robienie zajmuje kilka dni.

Jeśli chodzi o dostęp do BW za pomocą SQL to nie za bardzo widzę sens takiego rozwiązania - kostki składają się z wielu tabel i takie zapytania byłyby raczej skomplikowane. Pomijając to, że rzeczywiście będzie niezgodne z licencją. Odbiorcą danych BW musi być "nazwany użytkownik".

Teraz SAP oferuje cały szereg aplikacji analitycznych to może da się coś innego dobrać.
U mnie jest BW, bo po pierwsze za darmo (Ci sami użytkownicy co w ERP), po drugie jak było wdrażane nie było większego wyboru narzędzi, po trzecie chciałem podnieść "skilla" w BW :wink:
Iguana
Posty: 19
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:15 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: Iguana »

Cześć,

wtrącę swoje trzy grosze :)

jeśli chodzi o SQL to dostęp do nie go nie będziesz miał w BW.
Aplikacja SAP BW ma cały szereg funkcji, które wspomagają pracę podczas projektowania i użytkowania systemu. Dodatkowo BW posiada kontent, który zawiera źródła danych dotyczących m.in. danych płacowych, danych pracownika, które to znajdują się w odpowiednich tabelach po stronie sapa więc pisanie wszystkiego od początki trochę mija się z celem tym bardziej, że źródłem może być tabela klastrowa....
Dodatkowo masz mechanizmy automatycznej aktualizacji danych (harmonogram lub na żądanie tzw. łańcuchy), dystrybucja raportów do wybranych grup użytkowników itd.
Excel i access nie zastąpi BW. Dobrze zrobiony model jest wstanie zaspokoić większość potrzeb raportowych.
Jasne, że bywają raporty bardziej rozbudowane ale i to bez problemów można obsłużyć.
Większość tzw. cech/atrybutów np. opisujących pracownika (imię, nazwisko, jednostka organizacyjna, stanowisko itp są przypisane do wymiaru pracownik (0EMPLOYEE). W tym momencie raz zdefiniowany obiekt wykorzystujesz tam gdzie chcesz za pomocą kilku kliknięć ;)

Zapytania tworzysz w tzw. BEx Query Desigenr. Tutaj też masz dodatkowe opcje, które wspierają analitykę.

Można wiedzieć co jest powodem, że nie idziecie w SAP HANA ?

@Pablo - jakie inne aplikacje miałeś na myśli ? Coś ze stajni Business Objects ?
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: pabl0 »

Tak dokładnie - Business Objects. Posiadamy, ale akurat w przypadku HR nie używamy - chyba ze zwykłego lenistwa :-) BW póki co w pełni zaspokaja.

A może coś z najnowszych "zabawek" SAP ? SAP Analytics itp. ?

Chociaż tak jak wspomniałeś BW już ma ekstraktory, które ładnie wyciągają np. dane płacowe z klastra. Dlatego BW jest dobre chociażby jako "pośrednik". Niemniej jednak niepewna przyszłość HR w S4/HANA nie ułatwia podjęcia decyzji. Z drugiej strony do 2025 to jeszcze kupę lat w IT :D

pozdr
Paweł
Iguana
Posty: 19
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:15 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: Iguana »

BO jako narzędzia do modelowania danych na sapie HR bym nie raczej użył. Wydajnościowo było by kiepsko (nie mówimy tu o hanie). Ewentualnie można użyć scenariusza, że wszystkie tabele ładujemy do innej bazy i na podstawie tych tabel z użyciem Information Design Tool tworzymu modele (tzw. światy obiektów) i raportujemy z użyciem np. Webi.

Z nowości... SAP Analytics, bardzo fajne narzędzie do wizualizacji i analityki jednak core gdzieś musi być zrobiony, osobiście pozostanę przy BW, bazie hany z możliwością modelowania lub razem ich wziętych :)
Jeśli chcesz zrobić fajne wizualizacje to uruchom BO. Nie wiem jaką masz wersję ale kiedyś było to Design Studio a aktualnie jest SAP Lumira Designer. Fajne apki można zrobić, włącznie z użyciem map... Źródłem dla BO są zapytania BEx więc tworzenie wizualizacji to sama przyjemność :)
Spokojnie, w S4/HANA hr cały czas działają :) Tutaj sap też wprowadził tzw. Embedded Analytics. Super sprawa do analityki, którą aktualnie dziś robisz w BW ;)
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Re: Analizy w SAP HR

Post autor: mmsadek »

@Iguana - Można wiedzieć co jest powodem, że nie idziecie w SAP HANA ?

Bo chyba nie warto strzelać do wróbla z armaty :).
Do tej pory działamy zrzucając raporty z SAP HR do Excela mi to przeszkadza chciałbym wykorzystać coś bardziej wyrafinowanego i najlepiej niezbyt drogiego. W firmie jest wykorzystywana hurtownia BW, ale w kontrolingu, finansach a nie w kadrach - kwestia ograniczenia dostępu do danych.

Może orientujecie się jaki byłby zgrubny koszt wdrożenia małej HD BW w kadrach? bliżej 1 tys. PLN czy 1 mln PLN ;).
Zastanawiam się czy warto zacząć lobbować nad tym rozwiązaniem a pierwsze pytanie to - ile :).
ODPOWIEDZ