Jak zacząć przygodę z SAP

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Garść prostych odpowiedzi.

Nie ma szans, aby opanować SAP po godzinach. Chociaż... miałem kolegę, który nauczył się niemieckiego z kaset (to taki poprzednik płyt CD i pendrive'ów), ale to był wyjątkowy ewenement. Normalny człowiek, nie ma na to raczej szans.

ERP, CRM, BI to nie są moduły SAP. To są oddzielne duże systemy, każdy ze stajni SAP. Najpopularniejszy jest system SAP ERP. Pytanie zatem jakimi procesami i procedurami zajmowałaś się dotąd? Jeśli to miało coś wspólnego z logistyką, produkcją, sprzedażą to sugerowałbym SAP ERP. Twoje doświadczenie z raportami zarządczymi może wskazywać też na SAP BI. Ten jednak system wydaje mi się mocno techniczny.

Nie myl key usera z administratorem. Zwykle przez administratora rozumie się informatyka, który opiekuje się systemem od strony technicznej. Twoje doświadczenie i brak wykształcenia IT wskazuje, że powinnaś iść w stronę key usera, tj. w poziom aplikacyjny. Żeby była jasność - obie ścieżki są dla mnie równocenne i nie mówię, która jest lepsza czy gorsza. Sugeruję tylko patrząc na to co o sobie napisałaś.

We Wrocławiu masz sporo firm SAP'owych np. SI-Consulting, czy Hicron z wdrożeniowych i choćby Volvo z klientów. Szukałbym raczej swojego miejsca w dużej firmie korzystającej z SAP a nie w firmie wdrożeniowej.
agaspi
Posty: 2
Rejestracja: czw sty 26, 2017 2:40 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: agaspi »

Super. Bardzo dziękuję za informację. Z tego co widzę to interesuje mnie faktycznie ERP. W takim razie jakiego stanowiska szukać w takich firmach jeśli nie mam doświadczenia z samym SAP'em - tzn wiem jak działa z poziomu end usera , ale to mnie nie interesuje.
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: peterek13 »

Cześć.
Nie podchodziłbym na twoim miejscu tak krytycznie do roli użytkownika końcowego :). Tym bardziej, jeżeli chcesz zacząć, a możliwości samodzielnej nauki nie masz ( nie masz dostępu do wersji szkoleniowej SAP). Piszesz też, że nie masz doświadczenia z samym SAP-em, a zaraz potem że wiesz jak działa system z poziomu end usera i to cię nie interesuje.Hmmm... Trochę to niepoważne Wiesz... Załóżmy, że jesteś np. planistą, logistykiem w firmie produkcyjnej itp., niby masz rolę użytkownika końcowego, ale korporacja nie jest duża, musisz robić za dwóch i dajmy na to musisz opanować kilkadziesiąt transakcji. To już jest bardzo dużo.

A z drugiej strony... Czasami masz szumny tytuł key user/konsultant w centrum SAP jakiejś firmy, a tak naprawdę robisz cały czas jedno i to samo. Uwierz mi, są we Wrocławiu takie centra usług :( .

Bardzo dużo zależy od ciebie samego. Bo chęć to jedno, a determinacja i cele to drugie.
Więc dostęp do wersji szkoleniowej SAP, jeżeli jednak chciałbyś zacząć w domu to podstawa. Bez tego ani rusz. Plus materiały których wyszukanie przy wolnym klikaniu zajmie ok. 15 min, plus postarać się o zdobycie książek z SAP Press Books z interesującego Cię zakresu. Może na razie tyle.

P.S. SAP BI to faktycznie specyficzna rzecz, mocno techniczna. Możliwe że będą odrębne studia z tego zakresu za parę miesięcy we Wrocławiu, ale to nie czas i miejsce żeby je reklamować, tym bardziej że nie do końca sprecyzowałeś co cię kręci.
Jeżeli jednak preferujesz procesy logistyczne, to albo planista vel logistyk vel zakupowiec...itd. np. w firmie produkcyjnej, jeżeli jednak czujesz się na tyle mocny to junior konsultant w firmach o których pisał Dominik Tylczyński ( SI Consulting, Hicron, dział SAP w Volvo, który jest ponoć bardzo dobry, ale zastrzegam że to opinia którą usłyszałem od innej osoby, mającej z nimi styczność).

Powodzenia
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

peterek13 pisze: czw sty 26, 2017 8:28 pm Możliwe że będą odrębne studia z tego zakresu za parę miesięcy we Wrocławiu, ale to nie czas i miejsce żeby je reklamować, tym bardziej że nie do końca sprecyzowałeś co cię kręci.
Ze studiami zawsze doradzam rozwagę, żeby nie trafić na coś takiego: SAP NetWeaver - Podstawy
ArturS
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 25, 2018 8:43 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: ArturS »

Witam,
jestem od kilku lat użytkownikiem SAP w produkcji - MM, PP,
Chciałbym rozwijać się w kierunku SAP Basis.
Co doradzacie. Wiem że oczywiście po pierwsze to czas i chęci. Wiem jednak że praktyka jest najważniejsza a w mojej funkcji obecnej nie mam dostępu do tych transakcji co zresztą jest oczywiste.
Jakie materiały, linki, literaturę polecicie.

Pozdrawiam


A.S.
tominek
Posty: 153
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: tominek »

SAP Basis to część technologiczna zarządzania systemami SAP. Z mojego puntu widzenia warto mieć jakieś wcześniejsze doświadczenia w IT, czyli orientować się w zagadnieniach związanymi z bazami danych , systemami operacyjnymi, sieciami oraz developmentem, poźniej to wszystko procentuje.
Do tego co najmniej angielski na dobrym poziomie (dokumentacja jest prawie wyłącznie po angielsku lub niemiecku). Na początku, tak jak tutaj wszyscy powtarzają warto zacząć pracę albo w firmie który korzysta z SAPa, albo w którejś z firm konsultingowych na poziomie juniora, i tam mieć styczność z systemem. Największa różnorodność zadań do wykonania, będzie jednak chyba w firmach konsultingowych, także tam zalecam szukać :)

Co do materiałów oraz dokumentacji, to chyba nie ma jednego centralnego miejsca gdzie wszystko byłoby opisane odp początku, są kursy SAPowe które są jednak dość drogie, są rożnego rodzaju blogi, jest OSS (trzeba mieć konto).
Jeżeli chcesz zacząć od teorii, to poszukałbym przede wszystkim firmy która oferuje odpłatnie dostęp do systemu SAP zdalnie (IDES) a do tego któreś ze szkoleń SAP z seri ADM...(np. ADM100), niekiedy można znaleźć w necie.

Pzdr,
T.
ArturS
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 25, 2018 8:43 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: ArturS »

Witam,
dziękuje za informacje na temat SAP Basis.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie certyfikatów w obszarze MM.
Mam tutaj spore doświadczenie jako użytkownik - nie mam natomiast w żaden sposób tego obszaru udokumentowanego.
Od jakiego certyfikatu/kursu można rozpocząć aby usystematyzować wiedzę z MM czy generalnie logistyki produkcyjnej w SAP?
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Junior FI »

@ArturS
Nie zajmuje się MM, ale wydaje mi się, że te kursy powinny Cię zainteresować TSCM50 i TSCM52. Pogoogluj i powinieneś znaleźć za darmo archiwalne materiały powrzucane przez ludzi :) Ogólnie, ze swojego krótkiego doświadczenia mogę doradzić Ci żebyś skupił się na jednym module, w Twoim przypadku MM, bo skoro masz wiedzę procesową jako uzytkownik, to jest to bardzo cenna wiedza, ponieważ Ty już wiesz jak system działa, a teraz wypadałoby się nauczyć jak zrobić żeby działał, czyli wiedza odnośnie konfiguracji i logiki SAP.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Co do zasady zgadzam się z radą, aby skupić się na początek na jednym module. Sugeruję jednak, aby się w nim nie zamykać. SAP ERP to system zintegrowany i nie można być dobrym konsultantem nie rozumiejąc tej integracji. Przykładowo moduł MM jest silnie zintegrowany z FI - ruchy materiałowe są automatycznie dekretowane na konta księgi głównej. Zatem konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość księgowości i działania obszaru FI. Podobnie jest SAP PP - generowanie zapotrzebowań na komponenty do produkcji w toku planowania MRP, czy z SAP SD - obsługa dostaw wychodzących.
ODPOWIEDZ