Jak zacząć przygodę z SAP

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
fuzjer
Posty: 110
Rejestracja: wt cze 17, 2014 8:42 pm
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: fuzjer »

Kilka podstawowych informacji dotyczących SAP znajdziesz na stronie Podstawy SAP
roxiu
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 07, 2016 7:16 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: roxiu »

Witam serdecznie wszystkich , tak jak inni uważam ze zakładanie kolejnego tematu byłoby zbyteczne , tak wiec słowem wstępu , jestem absolwentem I -go stopnia na wsb we Wrocławiu , tj skończyłem logistykę , obecnie jestem na pierwszym roku magisterki również z logistyki , chciałbym rozpocząć swoją przygodę z SAP'em, niestety ze względów finansowych nie stać mnie na udział w bezpłatnych praktykach .

Pochodzę z okolic Wrocławia (mam 60 km) i tak jak prędzej wspomniałem chciałbym rozpocząć pracę w modułach związanych z logistyka (najchętniej planowanie produkcji i magazyn ) ponieważ z logistyka wiąże swoją przyszłość , a SAP jako rozwiązanie informatyczne jest niezwykle dla mnie ciekawy , bardzo mi się to podoba i w tym widzę siebie , jednak z SAP'EM nie miałem zbyt dużo doczynienia , bardziej sucha teoria +obecnie uczę się jego podstaw na uczelni ,czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie najlepiej zacząć ? Na jakie stanowiska aplikować ? Tzn jakie firmy rekrutuja takich ludzi jak ja ? Chętnie bym zdobył niezbędna wiedzę i umiejętności , a później opłacił się firmie która na mnie postawiła sumiennoscia, dokładnością oraz oddaniem.


Proszę wybaczyć błędy jednak pisze z telefonu , za wszelką pomoc bardzo serdecznie dziękuję

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Wrocław to zagłębie SAPa. Nie powinieneś mieć większego problemu. Powodzenia.

Sent using Tapatalk
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

We Wrocławiu jest przynajmniej kilka prężnie działających firm konsultingowych np. SI Consulting czy Hicron i klientów np. Volvo, które regularnie szuka SAP'owców do swojego wewnętrznego działu. Skoro masz takie parcie na SAP zgłoś się do którejś z tych firm.
roxiu
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 07, 2016 7:16 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: roxiu »

dominik.tylczynski pisze:We Wrocławiu jest przynajmniej kilka prężnie działających firm konsultingowych np. SI Consulting czy Hicron i klientów np. Volvo, które regularnie szuka SAP'owców do swojego wewnętrznego działu. Skoro masz takie parcie na SAP zgłoś się do którejś z tych firm.
No właśnie wczoraj wysyłałem cv do Hirocon , co do volvo itd , z tego co widzę to oni szukają z doświadczeniem którego nie posiadam niestety

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
wojteks090
Posty: 11
Rejestracja: pt maja 13, 2016 8:40 am
Been thanked: 3 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: wojteks090 »

Cześć wszystkim,

Chciałbym się was spytać o kilka porad dotyczących pracy jako konsultant SAPa. Przez rok pracowałem jako użytkownika Sapa w module MM (dział vendorów)w jednej z dużych firm w Krakowie. NIgdy wcześniej nie zastanawiałem się nad pracą jako konsultant SAPa, jednak przeprowadzce do Warsaawu i rozmowach ze szwagrem który pracuje w branży IT doszedłem do wniosku, że warto się tą sprawą zainteresować. Zaczałem więc przeglądać oferty na różnych portalach typu pracuj.pl, monster polska, grafton, hays itp. Niestety opferty które są tam zamieszczane wymagają kilkuletniego doświadczenia w branży. Zacząłem więc przeglądać bezpośrednio strony karier w różnych firmach z branży IT jednak wciąż pojawiało się mało propozycji dotyćżących pracy na stanowisko juniora. Stąd moje pytania:

1. Czy są jakieś osobne strony, fora poza tym, na których mogą się pojawić takie oferty
2. na który z modułów jest największe zapotrzebowanie?
3. czy lepiej dalej szukać pracę jako młodszy konsultant czy może skupić się póki co na pracy przy jednym z modułów jako użytkownik?
4. Czy w pracy jako konsulatant często zdarzają się wyjazdy za granice, czy może zależy to od firmy?

z góry dzięki za odpowiedź
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

wojteks090 pisze:1. Czy są jakieś osobne strony, fora poza tym, na których mogą się pojawić takie oferty
Jest ich mnóstwo np. sapexpert.pl - pogooglaj
wojteks090 pisze:2. na który z modułów jest największe zapotrzebowanie?
IMHO na każdy. Raczej patrz co lubisz robić, na czym się znasz. Nie ma sensu brać się za konsolidację finansową, nawet jeśli jest tutaj zapotrzebowanie, jeśli nie rozumiesz finansów.
wojteks090 pisze:3. czy lepiej dalej szukać pracę jako młodszy konsultant czy może skupić się póki co na pracy przy jednym z modułów jako użytkownik?
Na jedno wychodzi - każda opcja ma swoje wady i zalety. Czy je w przyszłości wykorzystasz, zależy tylko od Ciebie.
wojteks090 pisze:4. Czy w pracy jako konsulatant często zdarzają się wyjazdy za granice, czy może zależy to od firmy?
Zależy od firmy. Jednak pracując jako konsultant musisz się liczyć z wyjazdami - marynarz również raczej nie pracuje z domu.
wojteks090
Posty: 11
Rejestracja: pt maja 13, 2016 8:40 am
Been thanked: 3 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: wojteks090 »

Dzięki Dominiku za informację. Z tym googlowaniem to różnie bywa, często mało konkretów się znajduje :) Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ zapomniałem ostatnio dopisać. Na części ogłoszeń widziałem wymaganą znajomość programowania bądź podstaw programowania w jednym z języków C# C++, JAVA. Jak to wygląda w praktyce? bo osobiście wydaję mi się, że nie umiejętność programowania w jednym z tych języków nie powinna być wymagana, zwłaszcza ze sap jest tworzony w abap.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: wojtas7 »

Bardziej prawdopodobne jest, że w ten sposób sprawdzają, czy kandydat w ogóle umie programować, bądź mają potrzebę takiego programisty Javy czy C#, które często "zazębia" się z SAP (np. rozwiązania portalowe).
Dovakhiin
Posty: 1
Rejestracja: czw maja 12, 2016 8:49 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Dovakhiin »

Witam.
Czy ktoś tutaj mógłby mi odpowiedzieć na pytanie.. czy pracując w budżetówce jako key user sap mam jakieś szanse rozwinąć się i znaleźć coś lepszego? Pracuję w module FI (finanse, księgowość), moja działka to wydatki pozapłacowe (i inne rzeczy w księgowości), czuję się w tym dobrze do tego stopnia, że nowe moduły myślę, iż nie stanowiłyby wyzwania w perspektywie czasu. Dodam, że pracuję w sapie w sumie już 2 lata. Pozdrawiam.
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

wojteks090 pisze:Na części ogłoszeń widziałem wymaganą znajomość programowania bądź podstaw programowania w jednym z języków C# C++, JAVA. Jak to wygląda w praktyce? bo osobiście wydaję mi się, że nie umiejętność programowania w jednym z tych języków nie powinna być wymagana, zwłaszcza ze sap jest tworzony w abap.
Wojtas jest optymistą. Często wydaje mi się jednak, że wymagania w ogłoszeniach są sam-wiesz-skąd wyjęte, są iloczynem niekompetencji działu HR i rekrutera. Zrozumienie kodu ABAP jeszcze rozumiem, ale po co konsultant SAP ma programować w C# ?
wojteks090
Posty: 11
Rejestracja: pt maja 13, 2016 8:40 am
Been thanked: 3 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: wojteks090 »

Dzięki za odpowiedź, również wydawało mi się to nieporozumieniem ale nie znam specyfiki rynku konsultatnów, więc wolałem dopytać, żeby mieć pewność :D

raz jeszcze dzięki za pomoc, zaczynam aktywnie poszukiwać pracy, może uda się coś znaleźć w warszawie w najbliższym czasie :)
Sandra
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 10, 2016 11:38 am

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Sandra »

Wiadomo zawsze gdzieś trzeba zacząć.
Uważam,że edukacja to podstawa.
Szkolenia są bardzo zróżnicowane i każdy moduł dzieli się na różne kategorie i ścieżki edukacyjne.
W przypadku jakichkolwiek pytań służę pomocą.
Miłego dnia wszystkim pasjonatom SAPa :)
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

W przypadku szkoleń kodowych SAP należy przede wszystkim sprawdzić kto je prowadzi! Dobry, doświadczony praktycznie prowadzący to podstawa każdego szkolenia. Niestety czasami się zdarza, że szkolenie prowadzi trener, który zna... tylko szkolenie, a i to często nie do końca.

Sent using Tapatalk
agaspi
Posty: 2
Rejestracja: czw sty 26, 2017 2:40 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: agaspi »

Mam do Was w takim razie kilka pytań i będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Wiem, że interesuje mnie zostanie specjalistą SAP w firmie - z tego co rozumiem takie stanowisko to key user.
W trakcie ścieżki kariery zajmowałam się m.in procesami i procedurami od A do Z - czyli od mapowania poprzez wdrożenie kończąc na optymalizacji. Dodatkowo zajmuję się zarządzaniem i tworzeniem raportów zarządczych.
Nie ukończyłam studiów IT, ale poznawanie różnych systemów nie stanowi dla mnie problemów.
Moduły SAP które mnie interesują to ERP, CRM i BI.
Proszę poradźcie jak powinnam zacząć ,żeby w najkrótszym czasie dojść do poziomu key usera / administratora SAP? Kosztowne szkolenia raczej nie wchodzą w grę. Czy jest szansa na opanowanie systemu "poza godzinami pracy"? Dodam, że jestem z Wrocławia.
Moje główne pytanie to - jak zacząć?
ODPOWIEDZ