Jak zacząć przygodę z SAP

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
wojciechk

Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: wojciechk »

Serdecznie chciałem przywitać wszystkich Forumowiczów, jestem bardzo mocno zainteresowany podjęciem pracy jako konsultant SAP, bardzo mnie to zainspirowało jakiś czas temu, jednak do tej pory nie miałem okazji pracować na SAP'ie. Czytałem mnóstwo opinii na temat pracy konsultantów i trochę subiektywnych ocen w stosunku do ludzi którzy zadają takie pytania jak ja. Dwa lata temu skonczyłem informatykę, jednak nie mogę do końca odnaleźć się w pracy w czterech ścianach, zawsze byłem osobą kontaktową, do tego mocno interesuję się zagadnieniami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstw a do tego posiadam zdolność wyszukiwania i rozwiązywania problemów.Moje pytania kieruję do osób, które postarają się szczerze mi podpowiedzieć od czego powinienem zacząć. Do mojego wykształcenia dorabiam sobie właśnie studia o kierunku Biznes Międzynarodowy i jak już wspomniałem powyżej chciałbym zostać konsultantem SAP- wiem wiem pewnie wielu z Was kiwa teraz głową jednak ja zdaję sobie sprawę z tego ile pracy nauki i wysilku teraz bedzie na mnie czekać ale ja lubię wyzwania i to zaczyna mnie "pociągać". Nigdy nie brałem pod uwagę aspektów finansowych więc proszę oszczędzcie mi komentarzy z tego tytułu.
Chciałbym dowiedzieć się:
-W jaki sposób zaplanować rozwój w tym kierunku?
-Czy powinienem pójść na kursy typu overview i jeżeli pójdę na taki kurs na własny koszt nie mając do tej pory nic wspólnego z SAPEM zwiększy to szansę na podjęcie pracy w tym kierunku.
-Od czego najlepiej zacząć?
-Jak dotrzeć do firm zajmujących się SAPEM ponieważ z tego co widzę wszystkie ogłoszenia są kierowane do ludzi posiadających przynajmniej 3 letnie doświadczenie a przecież gdzieś trzeba się tego uczyć.
-Jakie dodatkowe kursy proponujecie aby zwiększyć szansę na podjęcie pracy.
-Czy istnieje jakiś specyficzny profil kwalifikacji jaki powinien taki kandydat posiadać?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi i poprowadzenie po temacie.

Pozdrawiam
meklow
Posty: 127
Rejestracja: wt maja 20, 2008 9:36 am
Been thanked: 2 times

Post autor: meklow »

Cześć,
Najważniejsze pytanie to jaki moduł Cię interesuje: FI/CO, MM/SD, czy może BASIS...? Musiałbyś nabyć trochę wiedzy z w/w tematu najlepiej poprzez sap helpa. Poza tym wcale nie trzeba mieć doświadczenia 3 letniego, są firmy które zatrudniają młodszych konsultantów bez doświadczenia. Życzę powodzenia!
Lukasz
Posty: 16
Rejestracja: czw maja 31, 2007 5:24 pm
Kontakt:

kontakt

Post autor: Lukasz »

Czesc.
napisz na moj email.
pozdr. LD.
john2bbob
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 09, 2008 3:24 pm
Lokalizacja: Kraków

Podłaczam sie pod pytanie

Post autor: john2bbob »

Chciałem się zapytać o to samo co przedmówca tyle, że jestem bardziej sprecyzowany.
Interesuję mnie moduły FI-SD-MM (oczywiście nie wszystkie naraz - jednak ze względu na przepływ informacji łączące się ze sobą oraz, żę mam największe doświadczenie w takiej tematyce).
Obecnie jestem młodszym administratorem ERP w jednej z korporacji mających siedzibe w krakowie - ale nie jest to SAP.
Pomagam administratorom w utrzymaniu systemu w ryzach przy czynnosciach zamknięcia miesiąca (wykonuje prostsze czynności tj sprawdzam bilansowanie się rejestrów, sprawdzam kolejki FIFO, stany magazynowe), a codziennie współpracuje z działem księgowym i kontrolerami w "naprawie" bieżacych problemów. W większości pracuje na bazie danych tj wykonuje zapytania i w niej bezpośrednio dokonuje korekt, poprawek itd.
Wiem mniej więcej na czym polega praca konsultanta (szwagier jest freelancerem) i chciałbym się w tym kierunku rozwijać.
(obecnie doszkalam się z księgowości i ucze się programowania w ABAP - żeby mieć chociaż dobre podstawy - wcześniej programowałem w Javie).

Chciałem się zapytać czy ktoś z forumowiczów wie coś o firmach wdrożeniowych z krakowa. ? (szukam ale nic nie mogę znaleść - więc chyba nie ma). Albo czy znajduje się w krakowie konsultant, któremu mógłbym asystować przy wdrożeniach jako "pomocnik". Wiem, że jest dużo drobnych spraw, które mógłbym wykonywać np robienie dokumentacji (robiłem ja dla istniejących u mnie procedur).
Ostatecznie pozostaje mi przeprowadzka do Poznania lub Warszawy co rozważam coraz bardziej.

pozdrawiam i dziękuje za ewentualne info
janek
justyna nowaczek
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 02, 2008 10:13 pm
Lokalizacja: lodz

Post autor: justyna nowaczek »

Witam,

Reprezentuje firme doradztwa personalnego dzialajaca w obszarze IT. Bardzo chcialabym porozmawiac z Panem na temat potencjalnej oferty pracy na stanowisku Mlodszy Konsultant SAP PM. Prosze o informacje, jak moge sie z Panem skontaktowac na krotka rozmowe telefoniczna.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Nowaczek
Recruiter
Modis Polska Sp. z o.o.

ul. Gdanska 47, 90-729 Lodz
P: +48 42 613 7213
F: +48 42 613 7207
E: [email protected]
vintage89
Posty: 1
Rejestracja: wt gru 02, 2008 6:35 pm

Początki z SAPem

Post autor: vintage89 »

Witam,
Jestem studentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Studiuje Logistykę międzynarodową. Od dawna interesuje się rozwiązaniami informatycznymi w logistyce i w ten sposób trafiłem na SAPa. Teraz kupiłem sobie książkę nt. SAP SD
Jak myślicie, czy to dobry początek do kariery w SAPie?
PiotrekA
Posty: 1
Rejestracja: czw gru 11, 2008 4:00 pm

Post autor: PiotrekA »

Witam
Ja jestem w trakcie kursu MM. Kurs robie w Indiach w tzw Indyjsckiej krzemowej dolinie Banglore. I niewiem co dalej? Najchetniej bym wracal do polski i podja prace w SAP, lecz kazdy pracodawca wymaga x lat doswiadczenia. Czego niestety nie mam. Z drugiej strony mysle, zeby jechac do londynu( Gdzie od 4 lat mieszkam) i tam sprobowac podjac prace. Lecz w dobie kryzysu moze to nie byc latwe.
Co myslicie?
Z gory dziekuje i pozdrawiam
Accenture
Posty: 19
Rejestracja: czw lut 05, 2015 12:48 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Accenture »

Zapraszam do kontaktu: [email protected] oraz do zapoznania się z naszymi aktualnymi ogłoszeniami: http://careers.accenture.com/pl-pl/jobs ... eyword=sap
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: wojtas7 »

Accenture pisze:Zapraszam do kontaktu: [email protected] oraz do zapoznania się z naszymi aktualnymi ogłoszeniami: http://careers.accenture.com/pl-pl/jobs ... eyword=sap
wydawałoby się że taka firma jak Accenture nie robi takich rzeczy jak spam :///
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Faktycznie p. Beata wykazała znaczną aktywność.

Sent using Tapatalk
Ralf
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 18, 2015 1:35 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Ralf »

Witam,

nie chciałem zakładać kolejnego tematu pt. "jak zacząć?" więc podpinam się pod istniejący.
Moje pytanie jest podobne jak to tytułowe ale chciałbym także opisać swoją osobistą sytuację.
Nie posiadam wykształcenia IT więc myślę o ewentualnej pracy z SAP jako konsultant czy też ktoś kto obsługuje ten system w firmie.
W związku z tym mam pytania od czego całkowicie zielona osoba mogłaby/powinna zacząć przygodę z SAP? Przeczytać jakąś książkę? Iść na kurs, studia? Szukać praktyk/staży?
Mam tez pytanie czy jest jakaś najlepsza droga tj. np zaczynać od SAP Basis i potem się rozwijać?

Czy trzeba mieć jakieś predyspozycje do pracy w ww obszarach? Jakieś szczególne umiejętności? Czy ogólnie jest sens wchodzić w SAP będąc zieloną w tej tematyce osobą po 30-ce z doświadczeniem w innej branży (e-commerce)?

Będą wdzięczny za wszelkie rady i sugestie (nawet te brutalnie sprowadzające na ziemię ;)).

P.S. Mam ukończoną Akademie Ekonomiczną oraz studia podyplomowe z zarządzania projektami. Większość pracy w e-commerce, trochę w handlu i koordynacji projektów UE. Angielski średnio zaawansowany, niemiecki w trakcie intensywnej nauki (obecnie poziom B1).

Pozdrawiam
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: karol.dabrowski »

Witaj,
Moim zdaniem nie trzeba mieć żadnych predyspozycji ani też nigdy nie jest za późno, dowodem na to jest kolega z tematu "SAP w wolnej chwili" w dziale Finanse :)
Moim zdaniem jeśli miałeś do czynienia z handlem oraz masz wykształcenie ekonomiczne sa to dla Ciebie do zdobycia i bez problemu ogarnięcia moduły FI + SD. Basis to SAP techniczny - administracja serwerem, użytkownikami itd. więc jesli nie interesuje Cię to to nie ma sensu wchodzić w to.
Ja bym poszukał stażu/zatrudnienia jako specjalista SAP/użytkownik kluczowy w module FI lub SD (w wiekszych korporacjach praktycznie jako pracownik ksiegowości stajesz się specjalistą od FI a sprzedaży od SD), potem gdy zrozumiesz działanie, poznasz procesy, nauczysz się obsługi możesz dalej rozwijać się w danym module idąc w konfigurację, szukać pracy jako konsultant. Szukaj więc firm które mają SAP a wtedy używając go uczysz się najlepiej. Przynajmniej ja tak zaczynałem więc innej drogi nie znam ;)
Pozdrawiam serdecznie
Ralf
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 18, 2015 1:35 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Ralf »

Dziękuję za odpowiedź bo już traciłem nadzieję, że ktoś się odezwie ;)

W odpowiedzi na rady mam kolejne pytania. W jaki sposób różni się praca takiego użytkownika kluczowego od konsultanta? Domyślam, że pierwszy siedzi w jednej firmie, a drugi jeździ po świecie i wprowadza system SAP w firmach, jednak jakie jeszcze są różnice pod względem np. znajomości SAP i tego co trzeba robić. Oczywiście przy okazji chętnie poznam jakie są różnice w zarobkach ;)


Czy system SAP Banking to jest właśnie to w czym pracuje osoba odpowiedzialna za moduł FI? Kto to Analityk Systemu SAP? Pytam bo strasznie dużo jest tych pojęć i łatwo się pomylić tak jak do tej pory myślałem, że SAP Basis to właśnie jakaś podstawowa forma SAP (także dzięki za wyjaśnienie).

Czyli proponujesz żebym szukał pracy w normalnych firmach, która używają SAP do zarządzania swoją działalnością?

Wielkie dzięki za wpis :)

Pozdrawiam
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: karol.dabrowski »

Napiszę jak ja to widzę a wydaje mi się że dobrze :)
Uzytkownik kluczowy (tzw. key user) w dziale przykładowo finansowym to doświadczony pracownik tego działu (często kierownik) który dobrze zna wszystkie zachodzące tam procesy - np ksiegowania i w swoim dziale jest odpowiedzialny za funkcjonowanie tych procesów w SAP. Czyli jestes księgowym i pilnujesz by wszystkie ksiegowania grały w SAP oraz Twoi koledzy i koleżanki przychodzą do Ciebie gdy jest problem z funkcjonowaniem procesu i go rozwiązujesz - jeśli możesz - stosując ogólnie przyjete standardy firmowe. Nie masz natomiast dostepu do dodatkowym funkcjonalności, konfiguracji i ustawień, jesli taka zmiana ma być uczyniona to idziesz do działu SAP, mówisz im co i jak i oni to robią.
I tu jest druga gałąź - jest w firmie dział SAP. Dział SAP pomaga tam gdzie key user nie może :), robi konfigurację, modyfikuje bieżące procesy, konfiguruje nowe. W zalezności od wielkości firmy i wdrożenia jest tam jeden taki jakby wewnętrzny konsultant SAP od wszystkiego albo jest ich kilku z podziałem na moduły i działy.
Trzecia sprawa to konsultant SAP zewnętrzny - to gośc który pracuje w firmie konsultingowej która jest wynajmowana by robić wdrożenia czy to całego systemu czy pojedynczych procesów. Zazwyczaj jest to człowiek z dużym doświadczeniem i gruntowną wiedzą dotyczącą zarówno procesów jak i konfiguracji, przewaznie w jednym module. Dochodzą jeszcze tzw umiejętności miekkie czyli kontakt z klientem, uprzejmość, asertywność itd.. Wiadomo jak Zeniu zostanie bardziej polubiany w firmie X przez panie księgowe to następnym razem pojedzie Zeniu a nie Zdzisiu :) Co do zarobków to wiadomo że zależą od doświadczenia. Ciężko mi podac konkretne kwoty bo zależą od wielu czynników - wielkośc firmy, wymagania stawiane Tobie itd.
Oczywiście są sytuacje w których na konsultantów czy specjalistów SAP przyjmowani sa zupełnie świeże "gutki" i szkola się od podstaw już w miejscu docelowym ale wtedy oczywiście wiąże się to z wynagrodzeniem na niskim poziomie które wzrasta wraz z doświadczeniem.
Co do pozostałych Twych pytań to System SAP Banking to wydaje mi się jest jakiś dodatek do SAP wspomagający komunikację z bankami, płatności; nie wydaje mi się to odrebny moduł, jedynie dokładka do modułu FI.
Analityk systemu SAP kto to jest to zależy pewnie co rozumie za tym pojęciem ten kto je definiuje :) Generalnie myślę że jest to doświadczony konsultant który może przyjechać do Ciebie, przejrzeć Twój SAP i powiedzieć co może lepiej działać, co można stuningować i jak to zrobić itd.
Podsumowując szukaj pracy tam gdzie jest SAP bys miał go jak poznać :) Czy to w okreslonej firmie i obszarze by poznawac procesy czy jako junior w firmie konsultingowej. Potem zobaczysz co dalej.
Pozdrawiam!
Ralf
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 18, 2015 1:35 pm

Re: Jak zacząć przygodę z SAP

Post autor: Ralf »

Wielkie dzięki.

Wszystko jasne :)

Pzdr.
ODPOWIEDZ