Początki kariery SAP/ABAP

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
tkasperski
Has thanked: 3 times

Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: tkasperski »

Dzień dobry,

Jestem studentem III roku na kierunku Informatyka, specjalizacja aplikacje internetowe. Moim największym zainteresowaniem są systemy ERP. Zacząłem od tworzenia małego systemu do zarządzania czterema pieczarkarniami w gospodarstwie, kilka mniejszych programów do usystematyzowania ochrony roślin przy uprawach sadowniczych.

Będąc na drugim roku studiów wziąłem udział w konferencji na temat pracy jako konsultant SAP prowadzonej przez Dyrektora Pionu HR w firmie Quercus. Od tego czasu większość wolnego czasu spędzam na czytaniu, oglądaniu tutoriali i zdobywaniu informacji o SAPie, niestety zrozumiałem, że nie mogę dalej rozwijać się w tym temacie bez dostępu do "żywego organizmu", na którym mógłbym pracować. Dlatego też chciałbym rozpocząć staż/praktykę w firmie zajmującej się SAPem.

Napisałem dość długi list motywacyjny, w którym opisuję swoją sytuacje i motywację do nauki SAPa gdzie wyraźnie w podpunktach wyjaśniam dlaczego nadaję się na takie stanowisko. Wysłałem CV wraz z listem do lokalnych firm wdrożeniowych jednak nie ma odzewu (jedna firma jeszcze przekaże dokumenty do managera HR i wróci z informacją zwrotną.)

I w tym miejscu mam prośbę do wszystkich forumowiczów czytających ten wpis. Jeśli macie jakieś porady bądź znacie kogoś kto mógłby mi pomóc będę bardzo wdzięczny za pomoc. Jestem osobą mocno zmotywowaną i pracowitą dlatego wykorzystam każdą szansę w 100%. Naturalnym jest, że staż/praktykę mógłbym odbyć odpłatnie.

Oczywiście aktualnie nie siedzę i nie czekam na cud. Następnym krokiem jaki podjąłem oprócz szukania kolejnych firm, pracowników działu HR na LinkedIn i pisania bezpośrednio do nich szukam też dobrego dostawcy dostępu zdalnego do SAP IDES z przykładową bazą danych z możliwością pisania w ABAPie.

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

wojtas7
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: wojtas7 »

Weź pod uwagę że chwilowo to nie jest dobry czas na szukanie pracy, wszyscy czekają na kolejne lock downy gospodarki, projekty są wstrzymywane i firmy raczej walczą żeby nie zwalniać swoich załóg a nie zatrudniać nowych. Szacuję że ilość ofert pracy *SAP* w Polsce spadła o dobre 70%.
Weź pod uwagę też to, że firmy wdrożeniowe SAP to jest nisza nisz. W większych ośrodkach na pewno będzie Ci łatwiej znaleźć pracę w branży konsultingowej, trzeba to też brać pod uwagę. Zależy też czy chcesz pracować w konsultingu zewnętrznym czy wewnątrz u klienta.. Wtedy pewnie na prowincji jest łatwiej.

tkasperski

Wielkie dzięki za odpowiedź. Faktycznie nie brałem aż tak bardzo pod uwagę aspektu COVIDa, który poruszyłeś. Zgadzam się, że jest to znaczne duże utrudnienie chociażby przeglądając oferty pracy. Dawniej bardzo dużo stażystów i juniorów poszukiwało SNP Poland natomiast dzisiaj zero wakatów.

Jednak nie chcę siedzieć z założonymi rękoma i tak po kilku godzinach szukania ludzi z HR i kontaktu z nimi udało mi się nawiązać kontakt z jedną osobą, na której mój list motywacyjny zrobił wrażenie przekazała go do managera, który też jest zaciekawiony, skontaktował się ze mną i twierdzi, że w niedalekiej przyszłości będą rekrutować i jestem pierwszy w kolejce do kontaktu.

Co do firm wdrożeniowych to w mojej sytuacji absolutnie nie jestem skoncentrowany na jakiś konkretny typ firm. Może być jakakolwiek, nie jestem też sprecyzowany co do pracy u klienta czy na miejscu, dla mnie w tym momencie nie ma to znaczenia. Moim głównym celem jest jak najszybszy dostęp do SAPa i możliwość praktyki na nim.

Na prowincjach faktycznie zauważyłem, że jest łatwiej. Już kilkadziesiąt kilometrów od dużego miasta można znaleźć zdecydowanie więcej ofert pracy więc takie firmy też biorę pod uwagę, większe koszty dojazdu w mojej sytuacji też nie mają znaczenia.

Przejan
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Przejan »

Cześć.

Skoro już masz jakiś kontakt to nie rezygnuj z niego. Inna sprawa to może zacznij studia podyplomowe z SAP ERP lub S4/Hana praktycznie z wszystkimi modułami. Sam skończyłem w tym roku SAP ERP w Warszawie organizowane przez WSB. W ramach studiów masz dostęp 24h/7 do SAP, mnóstwo ćwiczeń, dostęp do JIRA dla studentów. Prowadzący są bardzo doświadczonymi użytkownikami i konsultantami, więc dużo się nauczysz. Są do tego bardzo kontaktowi i na wszelkie pytania bardzo szybko odpowiadają. Panowie Sebastian i Paweł świetnie to zorganizowali. Pozdrawiam.

tkasperski

Dzięki za radę. Nawet nie przeszło mi to przez myśl a to na pewno bardzo dobry pomysł w kontekście mojej przyszłej kariery. Jestem na 5 semestrze a jest ich do licencjatu 7. To znaczy, że czeka mnie jeszcze 1.5 roku studiów licencjackich. Wierzę, że do tego czasu uda mi się znaleźć w jakieś firmie i zdobywać doświadczenie. Nie mniej jednak założyłem ten temat, żeby znaleźć jak najszybciej wyjście z obecnej sytuacji przez którą stoję jakby w miejscu.

Przejan
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Przejan »

Sądzę, że z WSB to kwestia dogadania, jeżeli nie masz skończonych studiów. Ja wiele lat temu robiłem podyplomówkę, którą ukończyłem przed studiami. Po ich ukończeniu udałem się do WSB z dyplomem po czym otrzymałem dyplom z WSB. Polecam.

wojtas7
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Post autor: wojtas7 »

Na tym forum już jest wątek o przydatności studiów na WSB...

tkasperski

Czytałem na tym forum wątek o wspomnianych studiach na WSB. Wiem, że studia w tym kierunku nie mają wartości poza tym dostępem do SAPa 24/7. Od czasu stworzenia tego wątku na forum udało mi się uzyskać płatny dostęp do SAP IDES ECC6 EHP7 na rok. Pierwsze dni spędziłem na obeznaniu się z interfejsem. Kilka godzin klikałem w drzewo folderów wchodziłem w różne transakcje patrzyłem mniej więcej co gdzie się znajduje, jak wygląda budowa różnych transakcji, jakie operacje można na nich robić itd.

Na dzień dzisiejszy jestem zapoznany z interfejsem i ustalam co dalej. Znalazłem kurs SAPa ze strony www.guru99.com zaczynam od przerobienia go całego żeby zgłębić wiedzę na temat najważniejszych transakcji z różnych modułów. Przerabiam też wszystkie artykuły wraz z filmami ze strony www.sapusers.pl z kategorii "praktycznym okiem laika". Następnie chcę już skupić się konkretnie na pisaniu w ABAPie i pewnie będę szukał jakiegoś kursu pod to.

Jeśli macie jakieś ciekawe źródła informacji dla początkującego lub własne sugestie co powinienem dalej robić to zapraszam do udzielania się w tym wątku.

dominik.tylczynski
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1158 times

Post autor: dominik.tylczynski »

Do nauki podstaw programowania w ABAP polecam "Sams Teach Yourself ABAP/4 in 21 Days"
Możesz kupić tanio na Amazonie https://www.amazon.com/Sams-Teach-Yours ... 0672312174
Albo spiracić przy pomocy Google.

tkasperski

Super, dziękuję za rekomendacje. Właśnie takich informacji najbardziej potrzebuję. Książka już na dysku w formie pdf, kończę kurs, filmy z sapusers i siadam do książki.