Początki kariery SAP/ABAP

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
tkasperski
Posty: 5
Rejestracja: pt wrz 25, 2020 8:26 am
Has thanked: 3 times

Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: tkasperski »

Dzień dobry,

Jestem studentem III roku na kierunku Informatyka, specjalizacja aplikacje internetowe. Moim największym zainteresowaniem są systemy ERP. Zacząłem od tworzenia małego systemu do zarządzania czterema pieczarkarniami w gospodarstwie, kilka mniejszych programów do usystematyzowania ochrony roślin przy uprawach sadowniczych.

Będąc na drugim roku studiów wziąłem udział w konferencji na temat pracy jako konsultant SAP prowadzonej przez Dyrektora Pionu HR w firmie Quercus. Od tego czasu większość wolnego czasu spędzam na czytaniu, oglądaniu tutoriali i zdobywaniu informacji o SAPie, niestety zrozumiałem, że nie mogę dalej rozwijać się w tym temacie bez dostępu do "żywego organizmu", na którym mógłbym pracować. Dlatego też chciałbym rozpocząć staż/praktykę w firmie zajmującej się SAPem.

Napisałem dość długi list motywacyjny, w którym opisuję swoją sytuacje i motywację do nauki SAPa gdzie wyraźnie w podpunktach wyjaśniam dlaczego nadaję się na takie stanowisko. Wysłałem CV wraz z listem do lokalnych firm wdrożeniowych jednak nie ma odzewu (jedna firma jeszcze przekaże dokumenty do managera HR i wróci z informacją zwrotną.)

I w tym miejscu mam prośbę do wszystkich forumowiczów czytających ten wpis. Jeśli macie jakieś porady bądź znacie kogoś kto mógłby mi pomóc będę bardzo wdzięczny za pomoc. Jestem osobą mocno zmotywowaną i pracowitą dlatego wykorzystam każdą szansę w 100%. Naturalnym jest, że staż/praktykę mógłbym odbyć odpłatnie.

Oczywiście aktualnie nie siedzę i nie czekam na cud. Następnym krokiem jaki podjąłem oprócz szukania kolejnych firm, pracowników działu HR na LinkedIn i pisania bezpośrednio do nich szukam też dobrego dostawcy dostępu zdalnego do SAP IDES z przykładową bazą danych z możliwością pisania w ABAPie.

Z góry dziękuję za poświęcony czas.
wojtas7
Posty: 1041
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 305 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: wojtas7 »

Weź pod uwagę że chwilowo to nie jest dobry czas na szukanie pracy, wszyscy czekają na kolejne lock downy gospodarki, projekty są wstrzymywane i firmy raczej walczą żeby nie zwalniać swoich załóg a nie zatrudniać nowych. Szacuję że ilość ofert pracy *SAP* w Polsce spadła o dobre 70%.
Weź pod uwagę też to, że firmy wdrożeniowe SAP to jest nisza nisz. W większych ośrodkach na pewno będzie Ci łatwiej znaleźć pracę w branży konsultingowej, trzeba to też brać pod uwagę. Zależy też czy chcesz pracować w konsultingu zewnętrznym czy wewnątrz u klienta.. Wtedy pewnie na prowincji jest łatwiej.
tkasperski
Posty: 5
Rejestracja: pt wrz 25, 2020 8:26 am
Has thanked: 3 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: tkasperski »

Wielkie dzięki za odpowiedź. Faktycznie nie brałem aż tak bardzo pod uwagę aspektu COVIDa, który poruszyłeś. Zgadzam się, że jest to znaczne duże utrudnienie chociażby przeglądając oferty pracy. Dawniej bardzo dużo stażystów i juniorów poszukiwało SNP Poland natomiast dzisiaj zero wakatów.

Jednak nie chcę siedzieć z założonymi rękoma i tak po kilku godzinach szukania ludzi z HR i kontaktu z nimi udało mi się nawiązać kontakt z jedną osobą, na której mój list motywacyjny zrobił wrażenie przekazała go do managera, który też jest zaciekawiony, skontaktował się ze mną i twierdzi, że w niedalekiej przyszłości będą rekrutować i jestem pierwszy w kolejce do kontaktu.

Co do firm wdrożeniowych to w mojej sytuacji absolutnie nie jestem skoncentrowany na jakiś konkretny typ firm. Może być jakakolwiek, nie jestem też sprecyzowany co do pracy u klienta czy na miejscu, dla mnie w tym momencie nie ma to znaczenia. Moim głównym celem jest jak najszybszy dostęp do SAPa i możliwość praktyki na nim.

Na prowincjach faktycznie zauważyłem, że jest łatwiej. Już kilkadziesiąt kilometrów od dużego miasta można znaleźć zdecydowanie więcej ofert pracy więc takie firmy też biorę pod uwagę, większe koszty dojazdu w mojej sytuacji też nie mają znaczenia.
Przejan
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 09, 2020 7:57 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: Przejan »

Cześć.

Skoro już masz jakiś kontakt to nie rezygnuj z niego. Inna sprawa to może zacznij studia podyplomowe z SAP ERP lub S4/Hana praktycznie z wszystkimi modułami. Sam skończyłem w tym roku SAP ERP w Warszawie organizowane przez WSB. W ramach studiów masz dostęp 24h/7 do SAP, mnóstwo ćwiczeń, dostęp do JIRA dla studentów. Prowadzący są bardzo doświadczonymi użytkownikami i konsultantami, więc dużo się nauczysz. Są do tego bardzo kontaktowi i na wszelkie pytania bardzo szybko odpowiadają. Panowie Sebastian i Paweł świetnie to zorganizowali. Pozdrawiam.
tkasperski
Posty: 5
Rejestracja: pt wrz 25, 2020 8:26 am
Has thanked: 3 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: tkasperski »

Dzięki za radę. Nawet nie przeszło mi to przez myśl a to na pewno bardzo dobry pomysł w kontekście mojej przyszłej kariery. Jestem na 5 semestrze a jest ich do licencjatu 7. To znaczy, że czeka mnie jeszcze 1.5 roku studiów licencjackich. Wierzę, że do tego czasu uda mi się znaleźć w jakieś firmie i zdobywać doświadczenie. Nie mniej jednak założyłem ten temat, żeby znaleźć jak najszybciej wyjście z obecnej sytuacji przez którą stoję jakby w miejscu.
Przejan
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 09, 2020 7:57 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: Przejan »

Sądzę, że z WSB to kwestia dogadania, jeżeli nie masz skończonych studiów. Ja wiele lat temu robiłem podyplomówkę, którą ukończyłem przed studiami. Po ich ukończeniu udałem się do WSB z dyplomem po czym otrzymałem dyplom z WSB. Polecam.
wojtas7
Posty: 1041
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 305 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: wojtas7 »

Na tym forum już jest wątek o przydatności studiów na WSB...
tkasperski
Posty: 5
Rejestracja: pt wrz 25, 2020 8:26 am
Has thanked: 3 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: tkasperski »

Czytałem na tym forum wątek o wspomnianych studiach na WSB. Wiem, że studia w tym kierunku nie mają wartości poza tym dostępem do SAPa 24/7. Od czasu stworzenia tego wątku na forum udało mi się uzyskać płatny dostęp do SAP IDES ECC6 EHP7 na rok. Pierwsze dni spędziłem na obeznaniu się z interfejsem. Kilka godzin klikałem w drzewo folderów wchodziłem w różne transakcje patrzyłem mniej więcej co gdzie się znajduje, jak wygląda budowa różnych transakcji, jakie operacje można na nich robić itd.

Na dzień dzisiejszy jestem zapoznany z interfejsem i ustalam co dalej. Znalazłem kurs SAPa ze strony www.guru99.com zaczynam od przerobienia go całego żeby zgłębić wiedzę na temat najważniejszych transakcji z różnych modułów. Przerabiam też wszystkie artykuły wraz z filmami ze strony www.sapusers.pl z kategorii "praktycznym okiem laika". Następnie chcę już skupić się konkretnie na pisaniu w ABAPie i pewnie będę szukał jakiegoś kursu pod to.

Jeśli macie jakieś ciekawe źródła informacji dla początkującego lub własne sugestie co powinienem dalej robić to zapraszam do udzielania się w tym wątku.
dominik.tylczynski
Posty: 8231
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 1453 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Do nauki podstaw programowania w ABAP polecam "Sams Teach Yourself ABAP/4 in 21 Days"
Możesz kupić tanio na Amazonie https://www.amazon.com/Sams-Teach-Yours ... 0672312174
Albo spiracić przy pomocy Google.
tkasperski
Posty: 5
Rejestracja: pt wrz 25, 2020 8:26 am
Has thanked: 3 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: tkasperski »

Super, dziękuję za rekomendacje. Właśnie takich informacji najbardziej potrzebuję. Książka już na dysku w formie pdf, kończę kurs, filmy z sapusers i siadam do książki.
Pracownike24
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 17, 2020 11:13 am
Been thanked: 1 time

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: Pracownike24 »

Według mnie jak dobrze napisze się list motywacyjny, to każdą pracę można dostać. No chyba że rekruter nie przeczyta listu motywacyjnego :P
Pisząc na podstawie tego artykułu https://cvwork.pl/jak-napisac-list-moty ... przyklady/ nie można chyba popełnić gafy i napisać czegoś, co zmniejszy nasze szanse na otrzymanie stanowiska
anna.kaczkowska
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 16, 2022 10:54 am

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: anna.kaczkowska »

Cześć wszystkim!
Trafiłam na ten wątek, ponieważ potrzebuję porady. Może tak w skrócie od początku.
Pracuję w firmie logistycznej za granicą, gdzie na co dzień korzystamy z SAP EWM. W związku z tym, że pracuję na najniżmym możliwym stanowisku, poniżej swoich kompetencji i szukam możliwości wyrwania się z obecnej pracy. W tym celu, żeby się przekwalifikować, zrobiłam dwie podyplomówki na wyżej wspomnianej WSB. Jedne logistyka w biznesie, drugie właśnie z SAP. Moimi planami było osiągnięcie awansu w mojej obecnej firmie, jednakże bardzo mocno się rozczarowałam. Od półtorej roku szukam pracy jako Junior i w międzyczasie kilka razy próbowałam mimo wszystko dostać się na jakieś lepsze stanowisko u siebie w firmie. Ani jedno, a i drugie mi nie wychodzi, gdyż nikt nie jest zainteresowany moją osobą. I tak kręcę się w kółko pomiędzy pracą poniżej kompetencji a brakiem zainteresowania ze strony potencjalnych pracodawców.
Przeglądając ten wątek, natrafiłam na informację, że mój czas który poświęciłam na studia podyplomowe na WSB, jest zmarnowany, tym bardziej na SAP. Nic mi one nie dają, więc moje przekonanie o posiadanych kwalifikacjach legło w gruzach. Mądry polak po szkodzie.
Moje pytanie, a za razem prośba. Czy na prawdę jestem aż w tak czarnej dziurze i nic się nie da zrobić w moim przypadku? Czy istnieje jednak jakieś światełko w tym tunelu? Rozmawiałam z koleżanką, która pracuje w SAP jako konsultant i mówi, że jedynym rozwiązaniem jakie widzi to zdobycie certyfikatu Application Associate organizowanego przez SAP. Z tym, że w dalszym ciągu nie spełniam podstawowego warunku wszystkich aplikacji "posiada doświadczenie na wyżej wymienionym stanowisku". Do tego on swoje kosztuje za jedno podejście, co mnie trochę przeraża (200€ plus vat). Obecnie próbuję się do niego przygotować korzystając z oficjalnego "podręcznika" od ewm i rozwiązując testy na Udemy. Potrzebuję pomocy w nakierowaniu, co mogę zrobić dalej. Nie chciałabym rezygnować z SAP i szukać znowu coś innego, bo to kolejne zmarnowane lata dla mnie, to po pierwsze. Po drugie, praca z SAP sprawia mi wiele radości i po prostu to lubię. Jednakże jak już wcześniej wspomniałam, moja firma nie lubi ludzi ambitnych, na wiele w pracy mi nie pozwala. A to, czego nauczyłam się na tych nieszczęsnych studiach, prawie zapomniałam, bo z wiedzy tam zdobytej praktycznie nie korzystam.
Przepraszam za tak długi opis. Dziękuję wszystkim, którzy zechcą go przeczytać, a jeszcze bardziej dziękuję za każde wskazówki. Czasami są takie dni (szczególnie kiedy przychodzą kolejne odmowy), że czuję, że się do niczego nie nadaję i taki już mój los, a czasami najdzie mała fala motywacji, że przecież mogę więcej.
Pozdrawiam, Anna Kaczkowska-Górska.
wojtas7
Posty: 1041
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 305 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: wojtas7 »

Moim zdaniem robienie certyfikatów, licząc że wejdzie się do branży, to taki sam ślepy zaułek, jak kolejne studia podyplomowe. Wiadomo że wiedza cenna i czas nie będzie stracony, ale sama teoria bez praktyki to raczej słabo. Powtórzę się zapewne ale jedyny czas prywatny warty inwestowania, to nauka angielskiego a jeszcze lepiej niemieckiego, tu nie trzeba nic oprócz własnego czasu i ciężkiej pracy. Potem przejście na juniora z pozycji KeyUsera ze znajomością języków, w dużym mieście, to 99% szansy.

Nie możesz zmienić zakresu zadań u obecnego pracodawcy? Zmień pracodawcę. Nie ma innego pracodawcy w Twoim mieście, zatrudniającego juniorów? Zmień miasto.

Sorry...
dominik.tylczynski
Posty: 8231
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 1453 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem rezygnacja z SAP to nie byłaby dobra decyzja. Stracisz to wszystko co już wiesz, czego się nauczyłaś, co w siebie zainwestowałaś. W innym obszarze będziesz zaczynać od początku. Piszesz, że praca z SAP sprawia Ci dużo radości - to jest najważniejsze i dlatego powinnaś się trzymać SAP.

Do certyfikatów ma stosunek ambiwalentny. Z jednej strony nie dowodzą one niczego poza znajomością kodowych szkoleń SAP. Z drugiej mogą być dodatkowych atutem. Wiele firm wymaga certyfikatów i można odpaść na początku procesu rekrutacji jeśli się takowych nie ma. Z certyfikatami jest tak - jeśli się czegoś nie wie, to dobrze mieć z tego certyfikat :wink: Ze zrobieniem certyfikatu poczekaj. Zrób go jak już się załapiesz do firmy konsultingowej. Robienie go prywatnie nie ma większego sensu - jest drogie i nie daje żadnej gwarancji uzyskania wymarzonej pracy.

Skoro masz praktyczne doświadczenie w pracy z EWM w firmie logistycznej, masz podyplomówkę z logistyki i SAP, to masz wszystko żeby wystartować na rynku SAP. Nie ma opcji, żebyś nie znalazła pracy jako konsultant junior EWM. Teraz jest takie ssanie rynku na EWM, że przechodzi każdy kto choć przez chwilę stał obok EWM. Moim zdaniem coś nie tak robisz w procesie rekrutacji. Może CV masz nie tak napisane, może list motywacyjny, może jest jakaś kucha na rozmowie rekrutacyjnej - nie wiem, ale na bank tutaj coś nie gra.

Ostatnia kwestia to wymagane doświadczenie - jeśli firma w ogłoszeniu rekrutacyjnym na konsultanta juniora wymaga doświadczenia to należy się od tej firmy trzymać z daleka. Konsultant junior to z definicji osoba bez doświadczenia. Podobnie jak aplikant w środowisku prawniczym - nie można od niego wymagać doświadczenia procesowego. Natomiast możesz bez problemu "sprzedać" swoją pracę w tej firmie logistycznej z EWM jako wymagane doświadczenie.
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times

Re: Początki kariery SAP/ABAP

Post autor: peterek13 »

Cześć,
Nie będę uprawiał reklamy studiów na WSB, ze względu na jakieś tam swoje powiązania z uczelnią, postaram się zachować neutralność.
Oczywiście, że same studia dla ich odbycia, bez wcześniejszego doświadczenia w pracy z SAP w biznesie, lub mocnego nastawienia na start w pracy z SAP-em już po nich, to trochę zmarnowany czas Tu się zgodzę. Jeżeli studia, tak jak w twoim przypadku, są w zamyśle po to żeby już jakąs tam zdobyta wiedze uporządkować, to jest ok, wtedy raczej bym je brał jako zaletę i plus, anie jako zmarnowany czas.
Nie lubię tego robić publicznie innym osobom, zawsze sie przed tym wzbraniam, ale trochę wykaże teraz twoją niewiedze o tym, co np mogłaś zrobić, oprócz samych studiów, przez ten rok jak byłaś na podyplomówce.

System SAP, który był dla Ciebie dostępny podczas studiów, daje ci możliwość przerobienia owych szkoleń, o których wspominasz, opanowania wiedzy w nich zawartej, po koszcie uwaga....0 zł!!!!. Nawet jeżeli sens odbywania tych szkoleń można oceniać na tak lub na nie, lub z klasa i neutralnie tak jak to zrobił Dominik Tylczyński, to chyba przy ewentualnym koszcie 0 zł warto
W jaki sposób, to może nie będę tego dokładnie wyjaśniał :) . To jest zadanie do rozwiązania dla Ciebie, z racji tego że przy okazji jak miałaś do niego dostęp, to nie skorzystałaś z tej możliwości :lol: .

Z mojej strony opinia będzie taka, ze powinnaś się postarać o jakiś dostęp do systemu szkoleniowego SAP. Plus praca w której jesteś, mimo wszystkich niedogodności, dopóki coś nowego i pięknego się nie urodzi Jeżeli to będzie dostep do SAP-a, który tak jakby ma wgrane wszystkie dane SAP IDES, to wtedy szkolenia kodowe, nawet te starsze sprzed wielu lat, przerobisz bez problemu, poniewaz twój IDES będzie miał "w sobie" wszystkie dane podstawowe materiału dane podstawowe produkcji, zakupów etc., które są w tych szkoleniach użyte. Jeżeli na podobnej zasadzie wykupiłabyś dostęp do szkoleniowego SAP-a, który jest oparty na S/4 Hana, a nie na ECC EHP 6.0....., to będziesz miała dostęp np do srodowiska EWM i APO, plus odpalisz sobie konsolę FIORI, ale minusem będzie to że w przestrzeni sieciowej szkoleń brak, a i system zapewne nie będzie "załadowany" danymi z IDEs-a, tak jak mógłby być SAP ECC. To już jakby jest twoja decyzja, w którą stronę ewentualnie pójść, jeżeli byś się decydowała na wykup dostępu do szkoleniowego SAP-a. Może kiedyś mi się uda odtworzyć SAP IDES na S/4 Hana, przynajmniej taki mam plan :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci wszystkiego najlepszego.

P.S. Czasami naprawdę warto pójść z 2-3 poziomy wgłąb, w stosunku do tego co się czyta, słucha lub widzi na pierwszy rzut oka :wink: