Kopia programu se38

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Witam,
Chcialam zrobic dokładną kopię programu i sobie ją modyfikowac. PRzy kopiowaniu system pyta o pakiet, czy powinnam wybrac lokalny?
Jak sprawdzic pakiet zrodlowego programu? I ktore checki zostawić zaznaczone przy kopiowaniu? Include też?
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Dlaczego system po zmianie kodu nie pyta mi się o transport?? :/
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: bjarkowski »

Czesc,

system nie pyta o transport, poniewaz zapisales program w pakiecie lokalnym. Istniejace w nim programy z zalozenia nie beda transportowane.
Jesli zalezy Ci na przeniesieniu zmiany na inny system, zapisz raport w pakiecie Z*, ktory mozesz utworzyc w SE80.
Obecny program znajdziesz w SE80 -> Local Objects. Masz tam mozliwosc zmiany przypisania do pakietu.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Kopia programu se38

Post autor: dominik.tylczynski »

Co chcesz uzyskać kopiując program i robiąc zmiany w kopii? Jaki program kopiujesz, jakiś standardowy dostarczony przez SAP?
Zmiany zawsze lepiej wprowadzać w oryginalnym programie niż w jego kopii!
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Jest to program z towy. Usunęłam kopie jak radzicie i zaczęłam modyfikować macierzysty program. Dodałam kod i warunki kod bez błędów przy kontroli, po zapisaniu ten macierzysty program tez przestał mi się pytać o transport :/ wyeksportował go na sile poprzez narzędzia organizatora transportu. Coś się zmodyfikowało ? Przez to ze robiłam jego kopie?
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: wojtas7 »

Zadajesz tak podstawowe pytania - bez urazy - ale czy masz jakieś lokalne wsparcie? Takich rzeczy nie powinno się robić nie wiedząc co robisz i metodami prób i błędów narobisz więcej szkód niż pożytku. Dziwne że masz klucz deweloperski bo to nie taka tania sprawa. Firma płaci XXX kzł żeby pracownik z internetu popróbował programy zetowe popoprawiać?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Kopia programu se38

Post autor: dominik.tylczynski »

W S/4HANA nie ma już kluczy developerskich. Szkoda...
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Nie mam. Już kiedyś pisałam. No pewnie podstawowe. Ok to nie było tematu.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: wojtas7 »

Mam nadzieję że się nie obraziłaś albo co gorsza zniechęciłaś. Niestety ale tak to jest, klucz deweloperski (pewnie S4Hany jeszcze nie macie) i w ogóle dostęp do systemu rozwojowego nie dostaje KeyUser. A jeśli firma widzi w Tobie przyszłego programistę (nawet poprawiającego takie drobne błędy) to nie może zostawić Cię samej i zmuszając do pytania o podstawowe rzeczy w internecie. Tu na pewno nieocenione jest wsparcie doświadczonej osoby.

Wydaje mi się że można by to porównać do pracy jako mechanik silników odrzutowych, na co dzień pracujesz w biurze i np tylko zamawiasz części u dostawców, a tu nagle pracodawca każe Ci zejść do warsztatów i wymienić łopatkę turbiny w silniku odrzutowym - na pewno nie jest dobrym pomysłem szukania w internecie w jaki sposób to zrobić..
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Nie obraziłam się tylko mi bardziej głupio się zrobiło. No troche to tak wygląda jak piszesz. Wiem, że brakuje mi podstaw. Ogólnie jestem programistą SQL, w ABAPie poprawiam drobne błędy i tutaj właśnie są schody bo środowisko SAP Business One i MS SQL całkiem się różni od ABAP. W MS SQL kopia procedurki to tylko zamiana slowa w procedurze na create i zmiana nazwy i juz masz kopie do testów. W ABAPie widać całkiem inaczej się to robi. Niestety nie mam osoby doświadczonej w firmie. Nikt nie ma pojecia o tym co się dzieje. Mamy wykupione wsparcie partnera SAP ale jest drogie i firma stara się"drobne" rzeczy zlecac mi no a mi brakuje tych podstaw mimo checi zacinam się na jakiś dziwnych rzeczach. I tak naprawde do tej pory nie wiem czemu ten żrodłowy program przestal się pytać o transport ;)
Ale co mogę powiedziec, to to że od pazdziernika zaczynam studia podyplomowe Inzynieria oprogramowania SAP i jez. ABAP mam nadzieje ze tam sie dowiem podstaw, bo nie mam wyjscia skad indziej... :(
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Kopia programu se38

Post autor: dominik.tylczynski »

anetajur pisze: wt wrz 18, 2018 9:16 am Nie obraziłam się tylko mi bardziej głupio się zrobiło.
Nie potrzebnie :)
Bez obaw - pytaj śmiało, a wszystkie odpowiedzi przyjmuj życzliwie, nawet jeśli są bardzo bezpośrednie.
Powodzenia :!:
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Dziękuje ;)
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: Kopia programu se38

Post autor: anetajur »

Już wiem czemu macierzysty program przestał pytać o transport o matko. Po prostu miałam w jednym z zleceń go już zapisanego :) teraz już wszystko działa i nawet moja poprawka kodu śmiga ;) niestety na takich podstawach się potykam ale idę dalej jak widać po czasie :D
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Kopia programu se38

Post autor: dominik.tylczynski »

Czas, doświadczenie, praktyka - tego Ci potrzeba
ODPOWIEDZ