STRUKTURA - jak otworzyć

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: anetajur »

Witam,
jak można dostać się do zawartości struktury? Jaką transakcją? Mam nazwę struktury, w se91 i se11 widzę kolumny struktury a jak mogę sprawdzić jakimi danymi jest wypełniona? Czy myle pojecia? Prosze o pomoc (np transakcję w której można otworzyć zawartosć jak np tabele w se16).
blazej.d
Posty: 7
Rejestracja: pt sty 19, 2018 10:45 am
Been thanked: 2 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: blazej.d »

Dane do struktury są ładowane w trakcie działania programu. Jedyny sposób, aby je podglądać to odpalenie debuggera i ustawienie break pointa.
Trzeba wejść do źródła programu i tam poszukać, gdzie jest struktura wykorzystywana. W tym miejscu ustawić break pointa i w tedy odpalić transakcję. Generalnie trzeba ogarnąć podstawy obsługi debuggera. http://www.apprisia.com/blog/sap-abap/y ... reenshots/
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: dominik.tylczynski »

Struktura jako taka nie przechowuje danych. Dane przechowuje tablica. Dlatego nie można wyświetlić danych w strukturze transakcją SE16.
Pod debuggerem możesz zobaczyć dane w zmiennych zdefiniowanych w programie w referencji do struktury.
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: karol.dabrowski »

Witaj,

generalnie jest tak jak już powiedziano - struktury są uzupełniane podczas działania programu i nie odczytasz ich zawartości w se16/se16n.
Jednakże, ponieważ struktury zawierają często dane z rożnych tabel można czasami wywnioskować z jakiej tabeli dane zawiera struktura. Ja robiłem to na dwojaki sposób: uzywałem google by znaleźć powiązanie lub gdy intuicyjnie wiedziałem że np. struktura ma w nazwie VBAK, to dane w jakiejś mierze są napewno w tabeli VBAK. Jest też ciekawy art na ten temat: https://blogs.sap.com/2014/01/13/how-to ... -press-f1/

Pozdrawiam
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: anetajur »

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi :) teraz wiem gdzie tego szukać, dużo mi dały Wasze pomoce :D :D :D
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: mikas »

Ja w SE16 jak wpisuję strukturę, to mam komunikat o braku możliwości wyświetlenia, np. na dokumencie księgowym wyświetlanym w FB03: BSEG_ALV jest strukturą, a nie tabelą.

W SE11 wyświetlisz daną strukturę.

pozdrawiam, Michał
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: wojtas7 »

To i ja dorzucę małego hinta :-) W strukturze jest lista pól i szukając tabeli (nie tablicy) w bazie danych (data dictionary), można poanalizować typ danych danego pola struktury - data element i głębiej domain. Może być wskazana tabela jako źródło danych słownikowych, albo wprost lista wartości czy przedziału. Można szukać podpiętych search helpów albo kluczy obcych.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: dominik.tylczynski »

No to jeszcze jeden hint - niezłym sposobem na wyśledzenie skąd SAP ERP czyta dane jest uruchomienie przedmiotowej transakcji czy raportu w transakcji SE30. SE30 zapisuje WSZYSTKIE tablice, z których korzysta śledzona transakcja. Potem wystarczy wyświetlić zapis i przeanalizować tablice.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: dominik.tylczynski »

Innym sposobem analizy tablic z danymi jest skorzystanie z modeli danych, które są dostępne w SE80 (np. model danych dla materiału):
2018-03-12_08h43_18.png
2018-03-12_08h43_18.png (64.46 KiB) Przejrzano 1620 razy
2018-03-12_08h44_49.png
2018-03-12_08h44_49.png (33.61 KiB) Przejrzano 1620 razy

Zapewne te modele danych nie są na 100% pełne i nie zawierają wszystkich możliwych tablic, ale na pewno są dobrym punktem wyjścia do zorientowania się co i jak.
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: anetajur »

Jejku, dziękuje bardzo :) o to właśnie chodziło :D :D :D :D
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: dominik.tylczynski »

W SAP jest wszystko, no prawie wszystko, ale i tak przeważnie za dużo dla zwykłych śmiertelników... :wink:
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: anetajur »

Pewnie tak :D
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
To i ja dołożę swój wkład. Poza wszystkim wyżej wymienionymi sposobami to w t-code SE11 i dla wybranej struktury przejdź do zakładki "Możliwe wpisy/kontrola wprow." tam znajdziesz źródła pochodzenia/dozwolonych wartości. Jeśli jest to tabela kontrolna to znajdziesz klucz połączenia jeśli brak wpisu o tabeli kontrolnej a kontrola jest na podstawie "Możliwe wpisy wartości stałej" to zbiór wartości pochodzi z zakresu wartości domeny.
Rafał Kisiel
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: wojtas7 »

RKISIEL pisze: śr mar 14, 2018 6:43 pm Cześć,
To i ja dołożę swój wkład. Poza wszystkim wyżej wymienionymi sposobami to w t-code SE11 i dla wybranej struktury przejdź do zakładki "Możliwe wpisy/kontrola wprow." tam znajdziesz źródła pochodzenia/dozwolonych wartości. Jeśli jest to tabela kontrolna to znajdziesz klucz połączenia jeśli brak wpisu o tabeli kontrolnej a kontrola jest na podstawie "Możliwe wpisy wartości stałej" to zbiór wartości pochodzi z zakresu wartości domeny.
a teraz przeczytaj kilka postów wyżej co napisałem ... ;)
anetajur
Posty: 234
Rejestracja: pn lut 05, 2018 1:36 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 21 times

Re: STRUKTURA - jak otworzyć

Post autor: anetajur »

Serdecznie dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Myśle ze ten wątek pomoże nie tylko mi a również innym użytkownikom tak dobrze tutaj wszystko opisaliście :)
ODPOWIEDZ