Środowisko SAP typu sandbox

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

Witam,

Przeglądałem forum odnośnie podobnych tematów, ale nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi więc postanowiłem założyć nowy.
Potrzebuję środowiska SAP do przetestowania uprawnień użytkowników. W tym celu chcę postawić środowisko sandboxowe na lokalnej maszynie albo wirtualnej. Zależy mi na tym, aby środowisko było już skonfigurowane i gotowe do podstawowych działań na bazowych transakcjach. Jest taka możliwość? Jeśli tak to ile ważą pliki SAPa i jakie są dodatkowe wymagania, aby zainstalować to środowisko?

Pozdrawiam,
Piotr
tominek
Posty: 153
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: tominek »

Nie ma potrzeby tworzyć nowego środowiska typu Sandbox żeby przetestować uprawnienia.
Jeżeli chcesz przetestować uprawnienia na zupełnie oddzielnym środowisku, to prościej jest na systemie testowym lub deweloperksim zrobić nowy mandant, a następnie kopie profilu SAP_ALL (cały mandant) lub tylko autoryzacje i użytkowników SAP_PROF (SCC8) i tam sobie testować do woli.

Uprawnienia/uzytkownicy są niezalezni od mandanta, także ryzyka nie ma.

Natomiast rozmiar nowego srodowiska zalezy od typu systemu, bazy danych i wielu innych parametrów, ale zazwyczaj nie mniej niz kilkaset GB, od około 200GB w górę. Do tego licencjonowanie itd, za duża armata na uprawnienia.

Pzdr,
T.
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

No to z tym rozmiarem skutecznie mnie zniechęciłeś do postawienia własnego środowiska :)

Postaram się popróbować z mandantem tak aby nie napsuć za dużo developerom :P
Dzięki Tomek za informacje

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

Uprawnienia możesz też testować bez kopiowania mandanta. Robisz po prostu nowego testowego użytkownika, przypisujesz mu role, które chcesz testować i wykonujesz transakcje. Wtedy możesz sprawdzić czy w roli masz wszystkie potrzebne uprawnienia.
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

Zastanawiam się jeszcze nad dobrymi nawykami z uprawnieniami.

Przykładowo, jakiś dział ma jedną rolę do której jest przypisanych 20 użytkowników i nagle jedna osoba z nich potrzebuje dostępu do jednej dodatkowej transakcji. Z tego co wiem, uprawnienia są nadawane przez bycie w danej grupie czy roli. Jak najbardziej optymalnie rozwiązać takie zagadnienie? Stworzyć duplikat grupy i przydzielić jej minimalnie inne uprawnienia oraz nazwę, czy może jest inne rozwiązanie tak aby z czasem się nie pogubić z oddzielnymi uprawnieniami?
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem najlepszą praktyką jest przydzielanie uprawnień do stanowisk czy obszarów odpowiedzialności. SAP ma do tego w standardzie tzw. uprawnienia strukturalne, zintegrowane ze strukturą organizacyjną HR.
W opisanym przez Ciebie przypadku, te 20 osób zapewne jest na tym samym stanowisku lub wykonuje tę samą pracę. Dlaczego zatem tylko jedna z tych osób mam mieć dostęp do dodatkowej transakcji?
tominek
Posty: 153
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: tominek »

Uprawnienia w SAP to temat na bardzo długa dyskusję, zależny od wielu czynników :)

Tak pokrótce, zakładam że masz wdrożone kilka modułów, do tego jedną lub więcej jednostkę gospodarczą, jakieś składy, zakłady, jednostki sprzedażowe itd. w tej sytuacji najlepiej stworzyć role master z jakimi transakcjami, a do tego role dziedziczone gdzie są już przysypia do konkretnej struktury.
SAP domyślne oferuję standardowe role które możesz sobie zaadaptować, nazwa zaczyna się od SAP_*

Pozdr,
T.
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

Co do przypadku, załóżmy, że dział poszerza swoje funkcjonalności albo osoby są dedykowane do poszczególnych rutynowych zadań. Dwie osoby z działu zagłębiają się w jedną gałąź zadań, inne w drugą i tak dalej. Te osoby będą musiały mieć rozszerzone uprawnienia o dodatkowe transakcje, w tym celu dla całego działu (całej grupy) się je rozszerza czy dodaje podgrupy poszczególnym osobom?
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

W takim przypadku dla tych wybranych osób zrobiłbym nową rolę rozszerzoną o odpowiednie uprawnienia. Jeśli stosujesz uprawnienia strukturalne to dla tych wybrańców zrobiłbym nowe stanowiska.
tominek
Posty: 153
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: tominek »

Na Twoje pytanie ni znając specyfiki biznesu nikt na forum chyba ie będzie Ci w stanie odpowiedzieć.

ról SAPowych nie tworzysz per dział, bo jeżeli później będziesz chciał coś zabrać to zabierzesz całemu działowi. Można je stworzyć np. per zakres odpowiedzialności np. księgowa AP/AR.
Z mojej perspektywy lepiej podzielić je na drobne kawałki sugerując się standardem SAPwym (robisz kopie ról SAP do swoich ról Z* a później je przypisujesz użytkownikom.
Banalna kwestia, ale mam nadzieje ze wiesz o tym że użytkownikowi można przypisać więcej niż jedna role ? :)
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

Tomek, zarówno o kopii ról SAPowych jak i o tym, że można więcej przypisywać wiem, co prawda dopiero zaczynam temat SAPa, ale małe szkolenie przeszedłem :)

Rozumiem o co chodzi, tylko też zastanawia mnie ilość tych ról. Czy jest jakiś sposób na ich uporządkowanie, aby nie było sytuacji, że są dwie role z identycznymi uprawnieniami?
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: dominik.tylczynski »

Temat sposobu zarządzania roli jest faktycznie bardzo istotny. Moim zdaniem warto przyjąć sensowną konwencję nazewnictwa ról i się jej precyzyjnie trzymać. Tutaj SAP daje pełną dowolność. Wg mojej wiedzy w standardzie SAP ERP nie ma wyrafinowanych raportów, które umożliwiałby zaawansowane porównywanie ról.
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

Już mi się wszystko rozjaśniło i mam zupełnie inne wyobrażenie o rolach czy grupach.
Dzięki Dominik, Tomek za informacje :)
tominek
Posty: 153
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: tominek »

Masz do stworzenie wszystkie role od początku, czy chcesz zmodyfikować istniejące środowisko z jakiegoś powodu ? Napisz bardziej detalicznie co chcesz osiągnąć to może coś podpowiemy :)

Transakcja do przeglądu uprawnień, przypisań oraz porównań w ograniczonym stopniu - SUIM
piotr.badowski
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 06, 2018 1:03 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Środowisko SAP typu sandbox

Post autor: piotr.badowski »

W mojej firmie będzie przebudowywanie ról z powodu RODO i chcę trochę szerzej zrozumieć to środowisko, może znaleźć sposób na uporządkowanie tego, aby użytkownicy nie mieli nadmiarowych transakcji. Jak już w tym będę siedział to nie chcę aby istniały miliony ról, które będą się duplikować, stąd moje pytanie odnośnie porównywania :) W przyszłości może będę się tym dalej zajmował więc chcę mieć dobre praktyki od początku
ODPOWIEDZ