Zapis IDoc do pliku

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

Cześć

Wracam z moimi tematami IDoców ;) Tym razem jest taki pomysł, by w trakcie tworzenia standardowych IDoców, jednocześnie zapisywały się do pliku. Albo tylko do pliku - tu jest pewno opcja prostsza, w WE21 pewno jak zakładam utworzenie innego portu i wskazanie potem żeby się na wyjściu zapisywały pliki. Ale to moje podejrzenia, bo nigdy tego nie robiłem ...
Ktoś coś takiego przerabiał, jak do tego podejść ? Może ktoś dysponuje jakimś linkiem do jakiegoś tutoriala ... ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam, Michał
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: bjarkowski »

Czesc,

materialow odnosnie zapisywania IDOCow do plikow jest w internecie mnostwo. Na pewno cos znajdziesz.

Mnie natomiast zastanawia inna rzecz - co tak naprawde chcesz osiagnac? Po co chcesz IDOCi do pliku zapisywac?
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

To ja wiem, ze dużo :roll: Tylko nie znalazłem jeszcze takiego, który by zawierał wszystko czego potrzebuję ... Może masz jakiś taki dobry, który opisuje wszystko w miarę po kolei ... ?

Potrzebuję zapisywać IDoc do pliku w celu zinterfejsowania się z zewnętrznym systemem, który będzie czytał informacje z plików np. XML. Dodatkowo mam możliwość śledzenia czy do systemu partnera poszły informacje takie jak chcę, oraz weryfikacja, że dany plik (IDoc) został utworzony i partner powinien tą informację przetworzyć.

pozdrawiam, Michał
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: bjarkowski »

No to jest prosta sprawa. Tworzysz port typu FILE w systemie i nastepnie aktualizujesz reciever port w partner profile. Calosc roboty dla jednego typu wiadomosci to ok 30-60 minut. Nie robilem tego juz dawno, ale nie przypominam sobie aby jakiekolwiek trudnosci to sprawialo.

Mozesz sprawdzic na przyklad (ponizsze nie sa instrukcjami krok po kroku, ale powinny dac Ci wskazowki jak to zrobic):
https://archive.sap.com/discussions/thread/705528
https://blogs.sap.com/2006/09/18/collec ... using-bpm/
krzysieksp
Posty: 40
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 12:11 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: krzysieksp »

mikas pisze: śr maja 30, 2018 10:57 am Dodatkowo mam możliwość śledzenia czy do systemu partnera poszły informacje takie jak chcę, oraz weryfikacja, że dany plik (IDoc) został utworzony i partner powinien tą informację przetworzyć.
Jakoś mało prawdopodobne wydaje mi się, że ktoś będzie analizował pliki xml pod tym kątem. Chyba WE02/WE09 jest bardzie "user friendly" :)
Dodatkowo samo utworzenie idoc'ka (i dalej pliku xml) wcale nie oznacza, że idoc został prawidłowo wysłany i przetworzony przez partnera.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

Jakoś mało prawdopodobne wydaje mi się, że ktoś będzie analizował pliki xml pod tym kątem. Chyba WE02/WE09 jest bardzie "user friendly" :)
Dodatkowo samo utworzenie idoc'ka (i dalej pliku xml) wcale nie oznacza, że idoc został prawidłowo wysłany i przetworzony przez partnera.
Różne rzeczy już musieliśmy udowadniać, to mnie to nie dziwi ;)
Ale fakt, WE02/05 jest ok.

Na razie najbardziej przemawia do mnie ten tutorial http://www.saptechnical.com/Tutorials/A ... /Index.htm
Muszę tylko z basisem pogadać jaką ścieżkę podać do zapisywania i sprawdzimy. Na razie konfigurację przeszedłem ...

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: śr maja 30, 2018 1:20 pm Muszę tylko z basisem pogadać jaką ścieżkę podać do zapisywania i sprawdzimy. Na razie konfigurację przeszedłem ...

pozdrawiam, Michał
Najlepiej takie pliki tymczasowe wrzucać do ścieżki TEMP czy TMP w zależności jak to masz zdefiniowane w systemie. Potem możesz te pliki wyświetlić w transakcji AL11.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

No, udało się :)
Zapisuje mi IDoc jako plik, jednakże tworzy on format DAT. Mam gdzieś możliwość wysterowania tego jako XML ?
Nie jest to chyba duży problem, bo z takiego pliku też się wszystko odczyta, ale pytam, bo może jest gdzieś możliwość określenia formatu ... ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: dominik.tylczynski »

Aby zapisać IDoc do pliku musisz go wysłać do odpowiedniego portu. W transakcji WE21, gdzie definiujesz porty możesz wybrać port typu "Plik" lub "Plik XML". Ustawienia obu typów są identyczne - oba zapisują do pliku na serwerze aplikacji SAP ERP. Pierwszy tworzy plik płaski, drugi plik XML.

Jeśli chcesz bardzie zakombinować z formatem pliku możesz wykorzystać port typu "ABAP-PSS" i w funkcji, która implementuje taki port oprogramować tworzenie pliku wg własnego formatu.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

Tak, ja stworzyłem port typu PLIK, ok sprawdzę PLIK XML i zobaczę.
Dzięki :)

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

OK, poszło :)

Pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: dominik.tylczynski »

Przecież to SAP, musiało pójść :)
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

Jasne. Najbardziej tylko mnie cieszy fakt, że zrobiłem coś w 2 dni, co firma zewnętrzna wyceniła na ładnych parę dniówek :shock: :lol: 8)

Brawo ja :)

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: dominik.tylczynski »

Może firmę trzeba zmienić, bo albo nie umieją, albo naciągają.
Jest też trzecia opcja - są to wysokiej klasy fachowcy, ale ktoś ich ścisnął ze stawką dniówkową do poziomu bardzo-junior-konsultanta i teraz muszą jakoś nadrobić.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Zapis IDoc do pliku

Post autor: mikas »

Bez komentarza :roll: :lol:

pozdrawiam, Michał
ODPOWIEDZ