Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

W rzeczy samej. W komunikacie przychodzących DEBMAS musisz podać grupę kont, w której ma być założony klient. Wtedy system sprawdzi czy numer klienta podany w DEBMAS jest zgodny z zakresem określonym dla podanej grupy kont.
Grupę kont przesyłasz w DEBMAS w segmencie E1KNA1M w polu KTOKD.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

Niestety jeszcze nie :(
Ale dlatego, że czekamy na włączenie interfejsów od strony dostawcy. Ten temat jest dla nas bardzo ważny, więc jak tylko coś się zacznie posuwać do przodu czy wręcz uda, na pewno będę pisał :)

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

Albo dopytam ;) W jakiej transakcji mogę zobaczyć jakie i gdzie są włączone interfejsy ? Z tego co wiem oparte są na WebServic'ach.
To może samemu bym zobaczył co i jak ... :roll:

Dzięki z góry, pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Z tego co pisałeś wcześniej to interfejsy masz zrobione na IDoc'ach. Zatem wszystkie ustawienia zobaczysz w profilu partnera w transakcji WE20.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

Tak, tylko że jak utworzę kontrahenta, to tworzy się IDoc, owszem, ale on dalej poprzez WebService jest przesyłany do systemu zewnętrznego.
Tak samo jak w stronę do SAP: program zewnętrzny wrzuca dane do WebServicu i z niego jest tworzony IDoc.
Znalazłem SOAMANAGER ale tam nie mam nic skonfigurowane. No nic, czekam na ruch dostawcy ...

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Skoro komunikację masz na IDocach to port docelowy znajdziesz w transakcji WE20. Tym portem jest zapewne WebService.
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: greg_hhl »

Włączę się do dyskusji .... może nie odpowiem wprost na pytania i nie udzielę jasnych odpowiedzi ale dam do zastanowienia się:

na mojej instalacji została przyjęta zasada: SAP jest systemem głównym dla danych podstawowych, bez względu na to ile i jakich zewnętrznych systemów próbuje się dogadywać z SAPem. Przyjęliśmy też zasadę, że faktury wystawia (sprowadzając na niski poziom: podatki liczy) SAP. Z tych dwóch założeń wynika sposób postępowania:
- w zewnętrznym systemie klient może być założony i sobie w nim wisieć niezależnie długo, dopóki nie próbuje wysłać czegoś (np. dokumentu) do SAPa. Wówczas najpierw wysyła dane "do założenia" (IDOC) podając NIP (mamy 2 pola na NIP: z kreskami i bez kresek, kontrola jest na tym bez kresek), sprawdzamy czy taki jest i jeśli jest to zakładamy w nowym obszarze zbytu (i nowej JG) oraz jest zwracamy numer SAPowy (jeśli nie ma klienta to po prostu zakładamy nowego i zwracamy numer). System zewnętrzny może także w każdej dowolnej chwili odpytać o numer (RFC). Mamy parę grup kont (to używane głównie do grupowania raportowego) ale wszystkie grupy mają jeden, wspólny zakres numeracji (w dostawcach księgowość uparła się, że każda grupa kont ma mieć inna numerację ale zaczyna im to momentami przeszkadzać). Można też na danych podstawowych (albo ogólnych albo zależnych od obszaru zbytu) przechowywać numer klienta w systemie zewnętrznym - czasem to się przydaje.
Mamy wprowadzoną kontrolę unikalności NIP
- gdy system zewnętrzny ma numer klienta to wysyła (IDOC) dane do wystawienia faktury (zlecenie sprzedaży i faktura - inf. wyjściowa), dokument jest tworzony, obraz faktury zapisywany w formacie PDF i jako załącznik wstawiany do DMS skojarzonego z dokumentem faktura (inf. wyjściowa). Następnie w zależności od oczekiwań albo faktura jest wysyłana/drukowana w SAP albo PDF jest zapisywany na jakimś udziale i jest wówczas dostępny w systemie zewnętrznym dla klienta (np. do wydrukowania i dania do "łapki"). Sam numer faktury jest zwracany do systemu zewnętrznego by u siebie odnotował fakt wystawienia faktury.
Taki proces zrobiliśmy z paru powodów, wśród nich są: w SAP (SD) mamy pełną informację o sprzedaży, to daje wygodę przy raportowaniu; mamy jeden, wspólny dla całej grupy formularz faktury (kontrahent dostaje faktury z różnych Spółek ale wyglądają one identycznie - naprawdę ładnie i elegancko to wygląda); porównanie SD/FI (jako pewna dodatkowa kontrola, czy np. wszystko zostało zaksięgowane - nie wszystkie faktury księgują się w momencie zapisu, taka była decyzja niektórych księgowych); dane do JPK (to okazało się zyskiem) są jednolite i pełne (JPK VAT nie stanowi problemu, JPK faktury - z tego co pamiętam przy księgowaniu sprzedaży bezpośrednio w FI nie ma wszystkich wymaganych przez JPK danych [bliższych szczegółów nie pamiętam]).

Przy łączeniu ze sobą różnych systemów zawsze trzeba najpierw podjąć decyzję, który z nich jest systemem głównym (dla danych podstawowych) a później stosownie do tego opracować procesy wymiany informacji.
gorg6
Posty: 56
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: gorg6 »

Włączę się do dyskusji. Jedna rzecz mnie trochę niepokoii. Pisałeś że w sklepach macie system rozproszony. Chciałbym się upewnić: Macie 2 źródła danych podstwowych klientów SAP i system sprzedażowy?

W Polsce NIP i kod pocztowy daje pewność, że kontrahent jest unikalny...

Pozdrawiam
Jarek
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Czy sam NIP takiej pewności nie daje?
gorg6
Posty: 56
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: gorg6 »

Też mi się tak kiedyś wydawało ale z jakiegoś powodu nasi kotrahenci używali 2 adresów dla jednego Nipu. Temat dotyczył firm z wieloma oddziałami.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Istotnie, racja. Zależy o jakiej roli kontrahenta mówimy. Zapewne dla zleceniodawcy czy płatnika NIP jest unikalny. Dla odbiorcy już nie zawsze. Ale dla odbiorcy nawet kod pocztowy + NIP mogą nie być wystarczające - można trafić na dwóch odbiorców na tym samym NIPie i kodzie pocztowym, ale pod różnymi adresami.
To jest w sumie ciekawy problem - po jakich danych sprawdzać unikalność kontrahenta?
gorg6
Posty: 56
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: gorg6 »

Segment A jest wspólny dla wszytkich grup. Swoją drogą temat wyglada ciekawie dla biznes partnerow. Transakcja BP. Teoretycznie mozna podać kilka adresów dla kontrahenta ale zastanawiam się jak wykorzystać tą funkcjonalność w przypadku dostaw lub fakturowania.
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: greg_hhl »

dominik.tylczynski pisze: wt lip 10, 2018 8:11 am To jest w sumie ciekawy problem - po jakich danych sprawdzać unikalność kontrahenta?
Ja zawsze sprawdzam po NIP. Jednak z uwagi na takie firmy jak np. Poczta Polska, która ma jeden NIP (centrala) a każdy z oddziałów może występować jak zleceniodawca/odbiorca faktury to zrobiłem grupę kont ODDZ oraz dodałem pole zetowe (widoczne tyko dla tej grupy kont), na którym wprowadza się numer wcześniej założonej "centrali" - wówczas pomijam kontrolę unikalności NIP. Oczywiście - numer NIP wpisany w "centrali" i zakładanym oddziale musi być identyczny. Zakres numeracji w odbiorcach mam jeden dla wszystkich grup kont. Nie widziałem uzasadnienia, sensowego, przekonującego mnie, dla rozdzielania numeracji. U nas przy bardzo rozproszonym zakładaniu klientów to się sprawdza.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

greg_hhl pisze: czw lip 12, 2018 1:35 pmJa zawsze sprawdzam po NIP. Jednak z uwagi na takie firmy jak np. Poczta Polska, która ma jeden NIP (centrala) a każdy z oddziałów może występować jak zleceniodawca/odbiorca faktury to zrobiłem grupę kont ODDZ oraz dodałem pole zetowe (widoczne tyko dla tej grupy kont), na którym wprowadza się numer wcześniej założonej "centrali" - wówczas pomijam kontrolę unikalności NIP.
Zastanawiam się czy zamiast Z-pola nie można było tutaj skorzystać z ról partnera?
ODPOWIEDZ