Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
pabi
Posty: 204
Rejestracja: śr sty 25, 2012 2:25 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: pabi »

Witam
Pytanie do praktyków Basis - aktualizacje systemu, instalacje SP,SPS.
Gdzie w swoim systemie SAP mogę sprawdzic jaki mam poziom SPS ?
W system status jest tylko poziom SP, SPS nie ma.

Wchodząc do OSS mam w PAM dwa miejsca z dostępnymi SPS dla mojego systemu:
- sap netviewer 7.5 (tutaj mam dostęny sps 12) (aktualizacja środiwksa uruchomieniowego netviewer?)
- EHP 8 for SAP ERP 6.0 (tutaj mam dostęny sps 10) (aktualizacja wersji komponnetów systemu ?)

Rozumiem, że powinienem instalować SPS 10 z lokalizacji EHP 8 for SAP ERP 6.0 ?
SAP newtviewer 7.5 sps12 nie aktualizować nigdy lub rzadko ? - rozumiem, że to aktualizacja całego środowiska netviewer jest niebezpieczna i najlepiej unikać takiej aktualizacji ?
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: bjarkowski »

Czesc,

aktualna wersje komponentow najlatwiej sprawdzic wchodzac w menu do System -> Status a nastepnie klinac na ikonke lupy w SAP System Data.
Dostaniesz mniej wiecej taka tabelke:
SAP_BASIS 752 0001 SAPK-75201INSAPBASIS SAP Basis Component
SAP_ABA 75C 0001 SAPK-75C01INSAPABA Cross-Application Component
SAP_GWFND 752 0001 SAPK-75201INSAPGWFND SAP Gateway Foundation
SAP_UI 752 0002 SAPK-75202INSAPUI User Interface Technology
ST-PI 740 0007 SAPK-74007INSTPI SAP Solution Tools Plug-In
SAP_BW 752 0001 SAPK-75201INSAPBW SAP Business Warehouse
UIBAS001 300 0001 SAPK-30001INUIBAS001 UI for Basis Applications 1.0
MDG_FND 802 0001 SAPK-80201INMDGFND MDG Foundation
S4FND 102 0001 SAPK-10201INS4FND Foundation
MDG_APPL 802 0001 SAPK-80201INMDGAPPL MDG Applications
MDG_UX 802 0001 SAPK-80201INMDGUX MDG Additional User Interface
S4CORE 102 0001 SAPK-10201INS4CORE S4CORE

Kazdy system SAP sklada sie z SAP NetWeaver oraz dodatkowych komponentow, np. S4CORE dla S/4HANA czy SAP_APPL w przypadku ERP. Moga byc takze dodatkowe skladniki.

Rozrozniamy dwie mozliwosci aktualizacji:
Update - aktualizacja wersji SP jednego lub wielu komponentow (np. EHP8 SP10 -> EHP8 SP11)
Upgrade - aktualizacja calego komponentu do nowej wersji (np. EHP3 SP01 -> EHP8 SP11).

Niektore komponenty maja zaleznosci miedzy soba. Np. nie bedziesz w stanie zrobic upgrade z EHP7 do EHP8 bez aktualizacji SAP Netweaver z 7.40 do 7.50.

To czy musisz zaktualizowac SAP Netweaver zalezy praktycznie wylacznie od wymagan. Nie jest to nic strasznego.

W celu obliczenia kolejki importu (czyli zdefiniowania co ma byc zaktualizowane) powinienes uzyc Maintenance Planner. Nastepnie sciagasz pliki i robisz import z uzyciem Software Update Manager, SAINT lub SPAM - w zaleznosci co masz konkretnie do zrobienia.
pabi
Posty: 204
Rejestracja: śr sty 25, 2012 2:25 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: pabi »

Czyli Maintenance Plannera używamy zawsze jako pierwszy krok - to tutaj ustalamy jakie paczki ściągnąć ?

W moim przypadku chcę uzyskać taki efekt - podnieść moduły kadry-płace z obecnej wersji 608 SP48 do SP53 bo chyba taki jest najnowszy.
Czyli jak wpiszę w Mainteneance Plannerze source SAP_HR 608 0048 - a target SAP_HR 608 0053 to uzyskam wykaz plików do ściągnięcia do procesu update i kolejność w jakiej je instalować SPAMem ?

I jeszcze jedno pytanie o SPS - jak sprawdzić jaką mam wersję SPS w moim systemie, wersję SP widać w system status ale nie widać tam wersji SPS ?
Czy po prostu nie sprawdzać tego tylko polegać zawsze na maintenacne plannerze ?
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: bjarkowski »

Maintenance Planner powinien byc zawsze pierwszym krokiem. On powinien powiedziec co dokladnie sciagnac.
Czasem jest mozliwosc zaktualizowania komponentu bez uzycia Maintenance Plannera - w przypadku podniesienia jedynie paczek HR jestem sklonny wyobrazic sobie ze ktos sciaga poprawki bezposrednio.

SP = SPS
pabi
Posty: 204
Rejestracja: śr sty 25, 2012 2:25 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: pabi »

dzięki za pomoc
pabi
Posty: 204
Rejestracja: śr sty 25, 2012 2:25 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: pabi »

Jeszcze jedno pytanie o Maintenance Planner .
W Maintenance Planner mam dla mojego serwera AS status OK. Jednak data replikacji 02.12.2017 czyli nieaktualna mocno.
Sprawdziłem wersje i rzeczywiście dane w Maintenance Plannerze są nieaktualne.

Pytanie jak to zaktulizować ?
1.Czy z poziomu AS wygenerować z SAINT plik stack xml i wczytać go ręcznie w Maintenance Plannerze ? Gdzie to się wczytuje ?
2.Czy raczej z poziomu AS wymusić jakimś raportem wysłanie danych SLD do Solution Managera ? Jakim raportem ?

Jaką metodę stosujecie ?
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: bjarkowski »

W przypadku w ktorym Solution Manager jest niedostepny mozesz pojsc na skroty i wygenerowac plik xml z danymi systemu i wczytac do Maintenance Plannera. Niestety, pojscie na skroty czasem powoduje problemy i mi sie juz zdarzylo ze jeden komponent nie zostal uwzgledniony przy aktualizacji.

Moja rekomendacja: stosuj standardowa sciezke tak dlugo jak mozesz :)
skorektoja
Posty: 33
Rejestracja: śr wrz 06, 2017 2:41 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: skorektoja »

Ja mam pytanie troszkę z innej beczki apropos upgradu.

Czy zmiany wprowadzane podczas upgradu do funkcji/programów/transakcji systemowych są hmmm "spójne" w całym systemie?

Powiedzmy mamy jakąś funkcję systemową Function_A mającą wymagane dwa parametry wejściowe.

Czy może się zdarzyć że po upgrade funkcja ta "zyska" trzeci wymagany parametr wejściowy?

I jeśli tak - to rozumiem że wszystkie standardowe funkcje które by wywoływały Function_A będą taką zmianę uwzględniały?

Jedynie Z-etowe które wywołują Function_A trzeba ręcznie poprawić w takim wypadku?
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: bjarkowski »

Tak, moze sie zdarzyc ze funkcja zostanie zmodyfikowana i bedzie wymagala dodatkowych parametrow. Nie mam pojecia na ile jest to czeste, spodziewalbym sie wiecej takich niespodzianek w przypadku aktualizacji EHP niz SP.
Wszystkie raporty uzywajace tej funkcji powinny zostac takze automatycznie zaktualizowane podczas instalacji, lecz czasem moze sie zdarzyc ze SAP o czyms zapomni i wtedy trzeba szukac odpowiedzi w notach SAP.

Wszystkie raporty Z* uzywajace zaktualizowanej funkcji powinny byc recznie poprawione. Moze tez byc tak ze dodatkowy parametr bedzie opcjonalny i wykorzystywany w specificznych warunkach, wtedy aktualizacja Z* nie bedzie konieczna (aczkolwiek to tez pewnie zalezy jak Z* zostal napisany).
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: dominik.tylczynski »

Na pewno zmiany standardowego kodu SAP podczas aktualizacji są spójne.
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: bjarkowski »

Na pewno zmiany standardowego kodu SAP podczas aktualizacji są spójne.
Mnostwo jest przykladow, gdzie niestety te zmiany nie sa spojne - wtedy nalezy szukac rozwiazan w latkach.
skorektoja
Posty: 33
Rejestracja: śr wrz 06, 2017 2:41 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: skorektoja »

jednym słowem trzeba być ostrożnym i uważnym jak zwykle :-)
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Aktualizacja systemu 6ECC EHP 8 (NW 750) : SP vs SPS

Post autor: dominik.tylczynski »

bjarkowski pisze: śr lip 11, 2018 5:13 pm
Na pewno zmiany standardowego kodu SAP podczas aktualizacji są spójne.
Mnostwo jest przykladow, gdzie niestety te zmiany nie sa spojne - wtedy nalezy szukac rozwiazan w latkach.
Szczerze mówiąc nie spotkałem się z takimi niespójnościami, ale może masz rację i zdarzają się kuchy.
ODPOWIEDZ