GuiXT inputAssistant

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
gorg6
Posty: 60
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 24 times

GuiXT inputAssistant

Post autor: gorg6 »

Witam,
powiedzcie mi proszę czy korzystacie może z inputAssistant?
Aktuwyje się go przez aktywację GUIXT
2018-08-07_18h27_31.png
2018-08-07_18h27_31.png (12.28 KiB) Przejrzano 2289 razy
Następnie uruchomienie InputAssistant
2018-08-07_18h27_53.png
2018-08-07_18h27_53.png (46.1 KiB) Przejrzano 2289 razy

Zastanawiam się czy znacie jakieś inne metody pisania skryptów pod Sapowe Gui?

Pozdrawiam
Gorg6
dominik.tylczynski
Posty: 8348
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1475 times
Kontakt:

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: dominik.tylczynski »

Drążysz ciekawy temat :)

Na pewno inną metodą pisania skryptów i personalizacji ekranów jest SAP Screen Personas. Jest nawet nota, która zestawia te 2 produkty i zapewnia, że SAP / Synactive utrzyma wsparcie GuiXT: 1825312 - Maintenance strategy of GuiXT

Doczytałem też, że InputAssistant nie jest dostarczany przez SAP razem z SAP Gui, InputAssistant należy pozyskać bezpośrednio od firmy Synactive:
1257079 - GuiXT - General information pisze:Scope of delivery
The NetWeaver Presentation DVD does not contain GuiXT Designer, InputAssistant, and GuiXT Viewer. You can obtain these tools from Synactive GmbH.
  • You can use the GuiXT Designer to edit a screen in WYSIWYG mode. At the same time, a corresponding script is recorded.
  • The InputAssistant is mainly used to record frequently used user entries. In addition, the InputAssistant is required to reduce the number of screens in a transaction.
  • You can use the GuiXT Viewer to utilize the entire functions of HTML to clearly prepare the display transactions of the SAP system.
Zatem pytanie czy w ogóle masz zainstalowany InputAssistant?
gorg6
Posty: 60
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 24 times

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: gorg6 »

Zainstalowałem inputAssistant sciągając go ze strony synactive. Wygląda na to, że brakuje mi LicenseFile. Użyje testowej licencji do sprawdzenia funkcjonalności.
Zastanawiam się czy korzystał ktoś z was z wywołania funkcji pisanych w VB.NET?
Wg dokumentacji jest to możliwe:
Capture.PNG
Capture.PNG (43.14 KiB) Przejrzano 2279 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8348
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1475 times
Kontakt:

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: dominik.tylczynski »

To ten InputAssistant jest ekstra płatny?
gorg6
Posty: 60
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 24 times

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: gorg6 »

Też się zdziwiłem. Wydawało mi się, że jest to bezpłatne rozwiazanie a tu zaskoczenie. SAP przekonuje rękami dostawców do przechodzenia w UI5/Fiori...
dominik.tylczynski
Posty: 8348
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1475 times
Kontakt:

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: dominik.tylczynski »

gorg6 pisze: wt sie 07, 2018 8:49 pm Też się zdziwiłem. Wydawało mi się, że jest to bezpłatne rozwiazanie a tu zaskoczenie. SAP przekonuje rękami dostawców do przechodzenia w UI5/Fiori...
Do przechodzenia zapewne tak, ale raczej nie na UI5/Fiori. To jest zupełnie inna technologia budowy interfejsu użytkownika niż SAP Screen Personas czy Synative GuiXT. W UI5 / Fiori interfejs użytkownika budujesz z wykorzystaniem kontrolek SAPUI5 przygotowanych w HTML5, a zasilasz je przy pomocy OData. UI5 / Fiori są całkowicie niezależne od SAP Gui.

Natomiast GuiXT i Screen Personas to technologie dopasowania / personalizacji ekranów w SAP Gui. Myślę, że w dużej mierze GuiXT i Screen Personas są porównywalne i można w nich zrobić praktycznie to samo. Jednak GuiXT to produkt firmy trzeciej, Synactive, a Screen Personas jest ze stajni SAP. Druga różnica to język skryptów - GuiXT ma własny język, Screen Personas korzysta z Java Script. Trzecia różnica - GuiXT wymaga instalacji po stronie SAP Gui, Screen Personas działa od strony serwera i nie wymaga dodatkowych komponentów po stronie frontendu. Dodatkowo jak się przekonałeś bardziej zaawansowane komponenty GuiXT wymagają dodatkowych licencji.

Jeślibym miał zatem poważnie angażować się w personalizację ekranów SAP Gui poszedłbym raczej w stronę Screen Personas.
gorg6
Posty: 60
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 24 times

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: gorg6 »

Dominik, powiedz mi proszę czy do screen personas wymagana jest jakaś dodatkowa licencja po stronie SAP?

Co do personalizacji screenów, pójdę raczej rozwój Fiori /UI5. Już w tej chwili znajdziemy dość duże funcjonalności ( cash management) które nie działaja pod GUI. Wydaje się, że jest to kierunek obrany przez SAPa. Nowe gui ma layout podobny do Fiori. Stopniowo uczymy userów używania nowego narzędzia:)
dominik.tylczynski
Posty: 8348
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1475 times
Kontakt:

Re: GuiXT inputAssistant

Post autor: dominik.tylczynski »

gorg6 pisze: śr sie 08, 2018 9:31 amDominik, powiedz mi proszę czy do screen personas wymagana jest jakaś dodatkowa licencja po stronie SAP?
Wg mojej wiedzy do Screen Personas nie są potrzebne żadne dodatkowe licencje - SAP Screen Personas now included with underlying SAP licenses

gorg6 pisze: śr sie 08, 2018 9:31 amCo do personalizacji screenów, pójdę raczej rozwój Fiori /UI5. Już w tej chwili znajdziemy dość duże funcjonalności ( cash management) które nie działaja pod GUI. Wydaje się, że jest to kierunek obrany przez SAPa. Nowe gui ma layout podobny do Fiori. Stopniowo uczymy userów używania nowego narzędzia:)
Zobacz ten blog: SAP Screen Personas and SAP Fiori UX 2017, zwłaszcza poniższy slajd fajnie pokazuje, że Fiori i Screen Personas to technologie komplementarne:SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
ODPOWIEDZ