Basis - role, profile, parametry

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
awkm80
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 16, 2019 3:21 pm

Basis - role, profile, parametry

Post autor: awkm80 »

Witam wszystkim,
Od niedawna zacząłem swoją przygodę z SAPem jako Junior w obrębie SAP Basis.
Stopniowo przebijam się przez poszczególne części podręczników ADM ale jakoś nie mogę sobie przyswoić niektórych rzeczy.
Mam gorącą prośbę o łopatologiczne wyjaśnienie zagadnień zawartych w User Master Record, chodzi mi dokładnie o: Profile, Role i Parametry. Mógłbym prosić o wyjaśnienie co do czego jest wykorzystywane? Może na jakiś przykładach.

Pozdrawiam
Andrzej
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: bjarkowski »

A to moze napisz konkretniej czego nie rozumiesz, bo tak to sie skonczy przepisywaniem ksiazki.
Rola - w roli definiujesz do czego uzytkownik ma dostep np. menu, katalogi i grupy fiori oraz profile autoryzacyjne
Profil - zbior autoryzacji, czyli co uzytkownik moze zrobic w systemie
Parametr - za pomoca parametrow mozesz okreslic domysnle wartosci, np. jednostka gospodarcza = 1000
awkm80
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 16, 2019 3:21 pm

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: awkm80 »

Dzięki za odpowiedź.
Jestem po przeczytaniu ADM100 i ADM940 ale nadal nie potrafię zrozumieć niektórych rzeczy. Jeśli chodzi o role i parametry to te rzeczy jakoś sobie przyswoiłem ale jeśli chodzi o profile to nadal nie bardzo rozumiem do czego one służą. Wiem, że podczas tworzenia roli generuje się profil autoryzacyjny, który rozumiem, że odpowiada za dopuszczenie użytkownika np do wykonania jakieś transakcji, która określona jest w roli.
Odnośnie tego co napisałeś:
bjarkowski pisze: pn wrz 02, 2019 11:19 am Rola - w roli definiujesz do czego uzytkownik ma dostep np. menu, katalogi i grupy fiori oraz profile autoryzacyjne
Profil - zbior autoryzacji, czyli co uzytkownik moze zrobic w systemie
Jak czytam te pogrubione fragmenty to wydaje mi się, że to jest dokładnie to samo..
tominek
Posty: 153
Rejestracja: pt lip 04, 2008 11:10 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: tominek »

w profilu nie definiujesz chociażby przypisania praw konkretnemu użytkownikowi, tylko i wyłącznie obiekty autoryzacyjne.
Natomiast rola jest tak jakby rozszerzeniem autoryzacji w SAPie. Masz w niej zdefiniowany profil (obiekty autoryzacyjne), masz użytkowników, parametry, menu itd.
Samych profili jako tako już się nie stosuje (no chyba ze jest to SAP_ALL), zazwyczaj są po prostu częścią roli.

Pzdr,
T.
bjarkowski
Posty: 116
Rejestracja: pt lip 15, 2016 5:31 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: bjarkowski »

Cześć,

W roli możesz sobie skonfigurować np. menu. Możesz dodać jakieś transakcje, kafelki Fiori i użytkownik będzie to widział. Na podstawie tych informacji, możesz sobie pół automatycznie wygenerować profil - czyli zbiór autoryzacji który dokładnie definiuje co użytkownik może zrobić. Jako, że profil jest najczęsciej częscią roli (choć nie musi) to opis roli zawiera to co robi profil.

Zrób sobie test. Stwórz użytkownikowi (nową) rolę, aby mógł tylko wyświetlić dane użytkownika w transakcji SU01 (bez możliwości zmiany). Wtedy zrozumiesz o co chodzi :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: dominik.tylczynski »

Dorzucę jeszcze rys historyczny w kwestii rola a profil :wink:

Kiedyś w SAP ERP nie mówiło się o rolach i nie było transakcji PFCG. Uprawnienia budowało się ręcznie przy pomocy transakcji SU02 (profile) oraz SU03 (autoryzacje). Potem SAP dostarczył transakcję PFCG - generator profili i pojawiły się role.

Różnicę między rolą a profilem ująłbym tak: rola definiuje uprawnienia bardziej z punktu widzenia użytkownika (menu, transakcje, dostępy), a profil jest techniczną reprezentacją roli, która zawiera już konkretne uprawnienia do określonych obiektów autoryzacji. Stąd z roli można wygenerować profil.
awkm80
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 16, 2019 3:21 pm

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: awkm80 »

Dziękuję, teraz mam już o wiele jaśniej w głowie :)
Jako zatrudnionemu na okres próbny zależy mi aby jak najszybciej stać się potrzebnym nowemu pracodawcy stąd pozyskuję informacje gdzie się tylko da :)
Udanego weekendu życzę!
ZETKA
Posty: 69
Rejestracja: czw lis 04, 2010 10:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Basis - role, profile, parametry

Post autor: ZETKA »

awkm80 pisze: czw wrz 05, 2019 8:02 am Jestem po przeczytaniu ADM100 i ADM940 ale nadal nie potrafię zrozumieć niektórych rzeczy.
Już teraz tego nie piszą, ale kiedyś w podręcznikach szkoleniowych była taka formułka: This handbook is intended to complement the instructor-led presentation of this course, and serve as a source of reference. It is not suitable for self-study. ;)
Pozdrawiam,
Krzysiek
ODPOWIEDZ